Eğitimli Köpekler ve Ara Bulucu Köpekler

Köpeğinizi eğitmek çok önemlidir. Evcil hayvanınızla mümkün olan en iyi ilişkiye sahip olmanızı sağlar ve olası sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
Eğitimli Köpekler ve Ara Bulucu Köpekler

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2021

İyi eğitimli köpekler ile ara bulucu köpekler arasında birçok benzerlik vardır. Köpeğinizi çevresiyle etkileşime girebilmesi ve daha detaylı olarak anlayabilmesi için eğitebilirsiniz. Hatta bu konuda yetenekli olan bir köpek sahibi hakkında önemli bilgiler verebilir. Bunları ara bulucu köpekler olarak tanımlarız.

Terapistler, engelli, Alzheimer hastalığı ve otizm gibi sorunları olan hastaları tedavi etmek için hayvan destekli terapiyi kullanırlar. Terapistler ayrıca bağımlılıktan muzdarip insanların rehabilitasyonuna yardımcı olmak için de hayvanların katıldığı terapi yöntemlerini kullanırlar. Aslında köpekler, insanlar üzerindeki fiziksel, psikolojik ve sosyal faydalar sayesinde hayvanlar, 20. yüzyılın başından beri terapilerde kullanılmaktadır.

Başlangıçta terapistler çoğunlukla özel eğitimli atlar kullanıyorlardı. Ancak günümüzde köpekler, alternatif terapi için tercih edilen hayvanlar haline gelmişlerdir.

Sosyal ve ailevi çatışmalarda ara bulucu köpekler

Köpeklerin sahiplerinin hayatlarında önemli bir rol oynadıkları herkes tarafından bilinir. Aslında, insanların dört ayaklı arkadaşlarını duygusal bir sığınak olarak görmeleri giderek daha yaygın hale geliyor.

Pek çok psikanalist, köpeklerin insanlar üzerinde terapötik etkileri olduğunu ve terapistlere hastaları hakkında önemli bilgiler sağlama yeteneklerininin bulunduğunu belirtti. Çoğu zaman evcil hayvanlar sadece duygusal veya fiziksel bir yardımdan çok daha fazlasını verirler.

Örneğin, hareket kabiliyeti ile ilgili sorunu olanlara sadece rehberlik etmekle kalmazlar; ayrıca terapistlere sahiplerinin refahı, ruh hali, ev ve aile yaşamları hakkında da çok şey anlatabilirler.

Ara bulucu köpekler, farklı aile üyeleri arasındaki duygusal ilişkileri vurgulayabildikleri için özellikle aile veya çift terapisi için yararlıdır. Sadece orada bulunarak, bu köpekler terapistlerin sorunlu alanları belirlemesine yardımcı olabilirler. Bu köpeklerin ara bulucu olarak adlandırılmalarını sağlayan, terapist ve hasta arasındaki iletişimi kolaylaştırma becerileridir.

köpek sahibiyle yatakta selfie

Örneğin, ilişkilerinde bir güvensizlik olan ailelerde, evcil hayvanlar da güvensizlik belirtileri gösterecek ve genellikle saldırgan davranışlar sergileyeceklerdir. Köpeklerin terapistlere sağladığı bilgiler, onlara ilişkileri daha iyi anlamalarını sağlar ve böylece tedaviyi kolaylaştırırlar.

Eğitimli köpekler

Köpeğinizi eğitmek çok önemlidir ve nasıl doğru bir şekilde sosyalleşeceğini bilmesine yardımcı olur. Ayrıca insanlara ve diğer köpeklere karşı tehlikeli ve agresif davranışları önlemeye yardımcı olur. Ancak, bir köpeği eğitmenin kolay bir iş olmadığını da bilmeniz gerekir.

Eğitim çok fazla zaman ve özveri gerektirir. Hayvanların düzgün bir şekilde öğrenmeye başlayabilmeleri için eğitmenlerine güvenmeleri gerekir. Eğitim kısa, düzenli seanslara bölündüğünde daha etkili bir şekilde ilerler. Aksi takdirde, uzun ve sıkıcı bir aktivite  hayvanları rahatsız edebilir ve eğitmenlere karşı direnmelerine ve isyankar davranışlara yol açabilir.

Bu nedenle uzmanlar, her doğru davranış için hayvanların ödüllendirilmeleri gerektiğini tavsiye ediyorlar. Onları gelecekte de aynı davranışı tekrar etmeye teşvik ederek olumlu pekiştirici görevi gören bu ödül, bir yiyecek veya bir oyuncak şeklinde olabilir.

En iyisi, kısa bir süreliğine bile olsa, her aile üyesini bu eğitimlere katmaktır. Bu şekilde köpek, tek bir kişi yerine birçok farklı insandan gelen emirlere itaat etmeyi öğrenecektir. Sevgi ve güvene dayalı yakın bir bağ oluşturmak, köpeğinizin eğitimi üzerinde gerçekten olumlu bir etkiye sahip olabilir.

ara bulucu köpek eğitimi

Herhangi bir problemli davranışın değiştirilebilmesi için eğitim erken yaşta başlamalıdır.

Ara bulucu köpekler: özellikleri

Ara bulucu köpekler, sosyal grupları çok iyi anlarlar ve genellikle “çatışma ara bulucuları” olarak adlandırılırlar. Köpek dilini mükemmel bir şekilde anlar ve kullanırlar. Kavga başlatma olasılıkları çok düşüktür, genellikle çatışmayı çözmek için müdahale ederler.

Bu hayvanlar çok kontrollü bir şekilde hareket ederler. Müdahalelerinin amacı diğer köpekleri yaralamak değil, tam tersi, aralarına girerek, grubun diğer üyelerini zarar görmekten korumaktır.

Ara bulucu köpekler, bir çatışmayla karşılaştıklarında durumu çözmeye çalışmadan önce sahiplerinin iznine ihtiyaç duymayacak veya onlardan izin beklemeyecek kadar kendi kararlarını verebilirler.

İnsanların onlara nasıl davrandıkları özgüvenleri üzerinde çok az etkiye sahiptir. Neredeyse hiç kin tutmazlar ve sosyal gruplarının üyeleriyle uzun vadeli ilişkilerini etkilemesine izin vermeden kavgaları çözmeye yardımcı olabilirler.

Köpek psikolojisi

Her köpek farklıdır. Karakterleri, ırka, davranışa, dış uyaranlara, geçmiş deneyimlere ve onlarla ilgilenen kişilere bağlıdır. Aynı sürünün üyeleri bile çok farklı kişiliklere sahip olabilir. (örn. Baskın, itaatkar, becerikli, meraklı, gergin …) Bu farklılıklar, birçok farklı eğitim yönteminin geliştirilmesine yol açmıştır. İlginizi çekebilir ...

Zorbalık: Köpek Destekli Terapi Faydalı Olabilir mi?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Zorbalık: Köpek Destekli Terapi Faydalı Olabilir mi?

Zorbalık, giderek artıyor ve aslında gençler ve çocuklar arasında sıkça karşılaştığımız bir sorun... Köpek destekli terapi bu konuda yardımcı olabi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.