Havlamayan Bir Köpek Türü Olan Basenji İle Tanışın

14 Nisan 2020
Havlamayan bir köpek türü olduğunu biliyor muydunuz? Eğer hassas komşularınız olan bir apartmanda yaşıyorsanız bu tür size harika bir yoldaş olabilir. Bu köpekler Basenji adı verilen alışılmadık bir türdür. Bugün size bu köpekler ile ilgili bildiğimiz her şeyi anlatacağız. Bu köpek türünü tanımak istiyor musunuz?

Havlamayan bir köpek var olabileceği hiç hayal etmediğimiz bir şey olabilir, ancak bugünkü yazımızda bu alışılmadık hayvan hakkında bir şeyler okuyabilirsiniz.

Havlamayan Köpek İle İlgili Daha Fazla Bilgi

Kökeni

Havlamayan bu köpek aslen Afrika’dan geliyor. Başlangıçta, avlanmak ve avı takip etmek için kullanılıyordu. Hatta, eski Mısır’da bu köpeğin gerçek hayat içerisindeki çizimlerini hala tablolarda görebilirsiniz. Bu hayvan esasen Demokratik Kongo Cumhuriyetinden geliyor.

Fiziksel Özellikleri

Basenji, sivri kulaklı, çok güzel bir köpek. Ayrıca erkeklerinin boyu 43 cm, dişilerinin boyu ise 40 cm olan bu türün boyutu da çok büyük değil.

Kürkleri kısa ve ipeksidir, ve 3 farklı renge sahip olabilir: siyah, altın ve çizgili. Bu köpekleri siyah, altın ve beyaz şeklinde üç renkli kürkler ile de görebilirsiniz, ancak beyaz azınlıktadır. Kuyrukları uzundur ve daima arkalarında sarılmış haldedir.

Erkeklerinin kiloları 11 ila 13 kilo arasına, dişilerinin kiloları ise 10 ila 12 kilo arasına düşer. Bacakları kısadır, bu da büyük köpekler olmadıkları anlamına gelir.

Kişilikleri

Basenji köpeklerinin yetişkinler için olduğunu söyleyen kişiler vardır. Ancak, gerçek şu ki bu köpekler çocuklar için de harika hayvanlardır çünkü doğaları sakin ve arkadaş canlısıdır. Ancak, küçük yaştayken oyuncudurlar ve buldukları her şeyi tahrip etmeyi severler.

Bu sebepten dolayı eğitim egzersizleri yapmak önemlidir, çünkü köpek yavrusudurlar.

Bu köpekler yaramaz, inatçı ve bağımsızdır. Bunun bir sonucu olarak da “köpek türlerinin kedisi” olarak bilinirler. Ancak sahipleri ile güçlü bir bağ kurarlar ve sahiplerinin onları görmezden gelmesine izin vermezler. Sahiplerine çok fazla, hatta belki de haddinden fazla bağlanırlar.

Bu köpekler itaatkardır, ama aynı zamanda da hassastır. Bu sebepten dolayı; hoşlarına gitmeyen bir şey yapmanızdan sonra emirlerinize uymazlarsa bunun nedeni anlamamaları değil, intikam alıyor olmaları ve kasıtlı olarak itaatsizlik yapmalarıdır.

Göz Önünde Tutulması Gereken Özel Durumlar

Yan yana duran iki basenji.

Bu köpekler ile ilgilenmek karmaşık değildir. Ancak bu tür Fanconi sendromu yaşamaya eğilimlidir, bu da böbrekte problemlere neden olur. Eğer bu problemler zamanında tedavi edilmezse evcil hayvanınızın ciddi sağlık problemleri yaşamasına yol açabilirler.

Bu köpekler ayrıca retina atrofisi gibi gözleri ve görmeleri ile ilgili problemler, ve bağırsak problemleri yaşayabilir. Bu tip problemlerden kaçınılması için kaliteli bir beslenme düzenleri olması gerekir.

Basenjiler çok temiz köpeklerdir. Hatta, ayırt edici özelliklerinden biri diğer köpeklere benzer bir kokuları olmamasıdır. Günlük olarak, kürklerini daha ipeksi ve parlak bir hale getirecek doğal kıllardan yapılmış bir fırça ile taranmaları her zaman iyi olacaktır.

Bu köpeklerin günlük olarak egzersiz yapmaları gerekir çünkü sürekli hareket halinde olmayı seven, son derece aktif ve meraklı hayvanlardır. Eğer mümkünse, onlara – ideal olarak – aynı cinsten daha küçük bir kardeş vermeniz iyi olacaktır çünkü birbirlerinin enerjilerini harcamaya yardım edeceklerdir ve bu da sizi bu sorumluluk açısından biraz rahatlatacaktır. Ayrıca, aynı tür ve cinsten bir canlının daha yanlarında olması onları mutlu ve sağlıklı tutacaktır.

Basenjiler gizemli köpeklerdir ama görüldüğü üzere tüm insan tipleri için de uygundurlar. Eğer köpek havlaması sizi rahatsız ediyorsa bu köpek siz ve komşularınız için idealdir. Ayrıca, fotoğraflarda da gördüğünüz gibi bu hayvan güzel bir hayvandır. Yani, bunlardan başka ne isteyebilirsiniz ki?