Çocukların Kedilerden Öğrenebileceği 5 Ders

Bir aile evcil hayvan evlat edinmek istediğinde köpekler en yaygın seçim olur. Peki ama daha önce hiç, bir kedinin de harika bir seçim olabileceğini düşündünüz mü? Gelin çocuklarımızın kedilerden öğrenebileceği şeylere bir göz atalım!
Çocukların Kedilerden Öğrenebileceği 5 Ders

Son Güncelleme: 17 Nisan, 2019

Çocuklu ailelerin çoğu, eğer evcil hayvan evlat edinmek istiyorlarsa köpekleri tercih ederler. Ancak evinize sevimli bir birey daha getirmek istiyorsanız kediler de harika bir seçenektir. Bugünkü makalemizde çocukların kedilerden öğrenebileceği bazı şeylerden bahsetmek istiyoruz. Mutlaka okuyun!

Her ne kadar kediler çok bağımsız hayvanlar olsalar da, yine de çocuklara hayattaki bazı değerli dersleri öğretebilir. Bu derslerin neler olduklarını bilmek ister misiniz?

Benim Hayvanlarım sitesinde bizler hayvanlar için sadece en iyisini istemiyoruz; aynı zamanda sizin ve aileniz için de en iyisini istiyoruz. Bu yüzden, bugün size bir kedinin evcil hayvan olarak neden sizin ve çocuklarınız için harika bir seçenek olduğunu göstereceğiz. Bir kedi evlat edindiğinize hiçbir zaman pişman olmayacaksınız!

Çocukların Kedilerden Öğrenebileceği Dersler Neler Olabilir?

kediyi öpen çocuk

Aileler arasında popüler olmayabilirler; ancak kediler, çocuklara daha sonraki yaşamlarında onları daha iyi insanlar haline getirecek değerli dersler vermek konusunda harika hayvanlardır. Aşağıda, bu derslerden 5 tanesine dair bir liste yaptık; ancak büyük olasılıkla diğer kedi severlerin de listeye ekleyebileceği daha çok şey vardır.

Çocukların kedilerden öğrenebileceği dersler: Diğer türlere saygı göstermek

Çocuklar sadece bir yaşam biçimini bilir: İnsanların sürdürdüğü yaşam. Evde bir kedinin olması, insanlardan başka yaşam sürdüren canlılar olduğunu gösterecektir.

Çocuklar kedilerin varlığı ile birlikte; dört ayaklı küçük arkadaşlarının farklı duyguları ve ihtiyaçları olduğunu ve onların da kendi alanlarına ihtiyaç duyduklarını öğrenirler. Bu, çocuğunuzun, her bireyin de birbirinden farklı olduğunu ve hepimizin karşılıklı saygı ile daha iyi anlaşabileceğimizi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Başkalarının alanına saygı duymak

Kedilerin bağımsız yapısı onları çok bencil kılabilir. Onların kendi alanlarına ihtiyaçları vardır ve kimsenin bunu ellerinden almasına izin vermezler. Kediler çok şefkatli olabilirler; ancak bu biz ne zaman istersek değil; sadece onlar ne zaman ve ne şekilde isterse o şekilde olur.

Böylece çocukların kedilerden öğrenebileceği dersler arasında başkalarının özel alanına saygı duymayı da ekleyebiliriz. Çünkü kediler sayesinde çocuklar, diğer insanların istekleriyle birlikte kişisel alanlarına da saygı duymaları gerektiğini öğrenir.

Sorumluluk

Çocukların kedilerden öğrenebileceği bir ders de sorumluluk sahibi olmaktır. Kediler, köpekler kadar bakıma ihtiyaç duymayabilir (yürüyüş yaptırmak, tuvalete çıkarmak vb.); ancak yine de kedilerin de bazı şeylere ihtiyaçları vardır.

Böylece, çocuklar sadece kedilerinin bakımına yardımcı olarak sorumluluk almayı öğrenebilirler. Örneğin, çocuğunuz kedinin kum kabını temizlemenize, hayvana yiyecek ve su vermenize, oyuncaklarını toplamanıza ya da yataklarını yapmanıza yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun bu işlerden bazılarından sorumlu olmasını sağlayıp bu görevleri ne zaman yapmaları gerektiğini söylerseniz, çocuğunuzun sorumluluklarının artmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Bu tarz bir alışkanlık edinmeleri gelecekte onlara çok yardımcı olacaktır; çünkü bu sayede sorumlu bir ebeveyn ve iyi bir çalışan olarak hayatlarını sürdürmeyi başaracaklardır.

Hayvanlara olan sevgilerininin artması

Her ne kadar kediler bağımsız hayvanlar olsalar da, onları sevmeniz için ne yapmanız gerektiğini bilirler. Çocuğunuz hayvanları sevmeyi öğrenecek ve gerçek sevgi ile ilgili yüzeysel hiçbir şey olmadığını anlayacaktır.

Kedilerin diğer canlı türlerine karşı ön yargıları yoktur ve herhangi başka bir türe ait hayvanlarla arkadaş olabilirler. Bu da çocuğunuza kendi dış görünüşü ile ilgili çok fazla endişe etmemesi gerektiğini hatırlatacaktır.

Sabır

bebek ve kedi

Kedilerin çocuklara öğretebileceği derslerin en sonuncusu; gerçi bazıları buna erdem diyor; sabırdır. Çocuklar her şeyi ister ve o istedikleri şeyi hemen isterler. Bununla birlikte, bir kedi onlara sabrın başkalarıyla iyi geçinmek için ve yaşamın her evresinde çok önemli olduğunu öğretebilir.

Bir kedinin etrafında olmak, bir çocuğa istediklerini elde etmede sabırlı olmayı öğretebilir. Kedilerin yeni bir haneye uyum sağlamak için zamana ihtiyaçları vardır; bu yüzden gizlenmeye başlayabilir ve ilk başta yalnız kalmaya çalışabilirler.

Bu nedenle, çocuğunuz yeni bir arkadaş edinmek için can atsa bile, beklemeyi öğrenmek zorunda kalacaktır. Ayrıca, kediler bütün günü uyuyarak geçirebilirler.

Hatta bu hayvanlar günün 2/3’ünde bunu yaparlar; bu nedenle çocuklar evcil hayvanlarıyla oynamak isterse beklemek ve daha fazla beklemek zorunda kalır. Bu, sabır ve daha fazla sabır demektir.

Bu nedenle, bir çocuk çok küçük olsa bile, bir kedi evlat edinmek için gerçekten harika bir seçimdir. Kediler, bir köpek kadar bakıma muhtaç değildir ve küçük insanlara karşı da sabırlı davranırlar. Çocuklarınıza hayattaki bazı değerli dersleri öğretebilecek bir kedi edinme ve ailenin yeni bir üyesine sahip olma şansını kaçırmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.