Büyük İhtimalle Daha Önce Görmediğiniz Köpek Cinsleri

Herkes daha önce sıkça gördüğü için yaygın köpek cinslerini bilir. Bu yazımızda, sizlere büyük ihtimalle daha önce görmediğiniz eşsiz köpek cinslerinden bahsedeceğiz.
Büyük İhtimalle Daha Önce Görmediğiniz Köpek Cinsleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek cinsleri demek, birbirleri ile bağlantılı olan ve ortak karakteristik özellikler paylaşan köpekler demektir. Bu karakteristik özellikler, hem fiziksel özellikler olabilir hem de davranış ve huy özellikleri. Bu yazımızda, sizlere büyük ihtimalle daha önce hiç görmediğiniz eşsiz köpek cinslerinden bahsedeceğiz.

Köpek cinsleri iki ana gruba ayrılır: safkan ve kırma köpekler. Safkan köpekler belirli fiziksel karakteristikleri taşıyan, şecereli köpeklerdir.

Şecere, köpeğin aile ağacı hakkında bilgi içerir. Genelde köpeğin annesi, babası, büyükannesi, büyükbabası ve birkaç jenerasyon öncesi hakkında bilgiler içerir.

Eşsiz Köpek Cinsleri

üç küçük köpek

FCI yani Dünya Köpek Federasyonu 344 köpek cinsi olduğunu söylüyor. Ancak, dünya çapında yaklaşık 400 köpek cinsi olduğu düşünülüyor.

İtalyan Tazısı

Tazılar koşmaya uygun uzun bacakları ve çevik görünümleri ile bilinen iri köpeklerdir. Ancak, minyatür tazı cinsleri de vardır. İtalyan tazısı olarak bilinen bu cins, dünyadaki en küçük tazı cinsidir. Biraz kaprisli ve yaramaz olan bu tazılar sosyalleşmeyi çok severler.

Genelde 5 kilodan daha hafiflerdir ve siyah, gri, kızıl veya çikolata renginde olabilirler.

Papillon

Papillon, Fransa kökenli ufak bir köpek cinsidir.Papillon” Fransızca’da kelebek demektir. Bu cinse bu adın verilmesinin nedeni de, uçan bir kelebeği anımsatan kulaklarıdır.

Pomeranian

Pomeranian da bir başka eşsiz köpek cinsidir. Bu minik köpekler küçük bir ayı gibi görünürler ve, daha küçük olsalar da spitz köpek ailesinden olarak görülürler. Bu cins, küçük boyu sayesinde yanınızda sizinle her yere gelebilecek bir köpek cinsidir.

Bu cinsin adı Almanya’daki Pomerania bölgesinden gelmektedir. Bu cinsin çok uzun tüyleri ve çok gururlu bir duruşu vardır.

Küçük bir köpek olmasına rağmen oldukça güçlüdür. Çok fazla egzersize ihtiyacı yoktur, biraz yemek ve günlük yürüyüşler yeterli olacaktır.

Pomeranian cinsi yaşlılardan ailelere, her türlü köpek sever için uygun bir köpek cinsidir. Özellikle de şehirin içinde ve küçük dairelerde yalnız yaşayan kişiler için idealdir.

Pomeranian cinsi köpekler sahipleri ile çok güçlü bir bağ kurar ve onlara çok bağlı hale gelirler. Bazı Pomeranian’lar yaşadıkları bölgeyi de aşırı sahiplenebilir ve bu bölgeye yabancı birilerinin yaklaşması durumunda sahiplerine haber verebilirler.

 Tüysüz Çin Köpeği

Kökeni hala tam olarak bilinmeyen tüysüz Çin köpeklerinin görünüşleri eşsizdir. Bu cinsin neşeli ve hayat dolu kadakteri herkesi gülümsetmeyi başarır!

Tüysüz Çin Köpeklerinin çok tüyü olmasa da tamamen tüysüz değillerdir. Sadece vücutlarının bir kısmında hiç tüy bulunmaz. Kafası, kulakları ve kuyrukları tüylerle kaplıdır.

Cinsin adı tüysüz Çin köpeği olsa da, bu köpeklerin ensesinden sırtına doğru inen ve yeleyi anımsatan uzun tüyleri vardır.

Bu köpek cinsinin de zıplaması, zarif hareketleri ve oyuncu hali kanişlere benzer şekilde biraz gergindir.

Karakterleri ise sosyalleşmeyi seven, arkadaş canlısı ve sevgi doludur. Ancak, bir yabancı gördüklerinde veya garip bir ses duyduklarında çok havlayabilirler. Ayrıca, tüysüz Çin köpekleri, yeni şeyler öğrenmekten keyif alan çok zeki köpekler olduklarından dolayı rahatça yeni numaralar öğrenebilirler.

Pug

Bu küçük cinsin kökeni Çin’e dayanır. Çok küçük olmalarına rağmen inanılmaz bir karaktere sahip milenyal köpeklerdir. Saatlerce ortalıkta yatmalarına rağmen, çok tetikte olabilirler ve özellikle de yavru olanları oyun oynamayı çok severler.

Küçük olmalarına rağmen çok büyük karakterleri olan bir cinstir. Ilıman iklimleri tercih ederler ve karakteristik özelliklerinden dolayı küçük ortamlarda mutlu olurlar.

Ayrıca bu cins köpeklerin uyurken horladıkları da söylenmektedir!

İspanyol Su Köpeği

ispanyol su köpeği

İsminden dolayı bu cinsin İspanya kökenli olduğunu düşünebilirsiniz ancak, 1999 yılında İspanyol su köpeği olarak adlandırılan bu cinsin kökeni çok daha eskiye dayanır.

Bu köpek cinsi söz konusu olduğunda, bir çoban köpeği türü oldukları unutulmamalıdır. Bu yüzden çok zeki, itaatkar, sadık, cesur ve çalışkan köpeklerdir.

Umarız az rastlanan köpek cinslerinden bahsettiğiniz bu yazımız hoşunuza gitmiştir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.