İspanyol Köpek Cinslerinden Bazıları

En küçüklerinden, en güçlü ve en koruyucularına kadar İspanyol köpek cinsleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.
İspanyol Köpek Cinslerinden Bazıları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İspanyol köpeklerinin asil ve zeki olmak konusunda kendilerine has bir kimlikleri vardır. FCI’nin (Dünya Köpek Federasyonu) bir üyesi olan Real Sociedad Canina de España tarafından gerçek yerlisi olduğu düşünülen İspanyol köpek cinsleri sadakat, sıkı çalışma ve İspanyol geleneğinin bir parçası olarak düşünülür.

Eski zamanlardan beri, insanlar köpekleri avlamamıza ve sürüleri avlamamıza yardımcı olmak için evcilleştirmişlerdir. Zaman geçtikçe, insanlar aynı zamanda onları rehber, koruma, bekçi ve evcil hayvan olarak kullanmaya başladı.

Çok sayıda İspanyol köpek cinsi vardır

İspanyol köpek cinsleri tüm şekillerde, renklerde, boyutlarda ve türdedir. Bilimsel çalışmalar, hepsinin ortak bir atadan, yani kurtlardan geldiğini ve ülkenin her yerinde kök saldığını göstermiştir.

İspanyol köpek cinslerinin birçoğunun nesli tükenmek üzere olduğu için, bu durumdan kurtarılmaları gerekiyordu. Real Sociedad Canina de España’nın listesi (Dünya Köpekler Teşkilatı tarafından onaylanmıştır), bu çabaların başarılı olduğunu kanıtlar.

Örneğin, insanlar İspanyol Alaunt adındaki bir cinsin 20. yüzyılın çoğu için neslinin tükendiğini düşündü. Bununla birlikte, 1980 yılında İspanyol köpek uzmanları bu cinsi geri getirmeye karar verdi, çünkü bu köpeklerin neslinin neredeyse ortadan kaybolmasının sebebi boksör ve mastifflerle çiftleştirilmeleriydi.

Böylece, Vizcaya ve Burgos’da safkan Alaunt buldular ve bu cinsi geri getirmeye yardım etmek için kullandılar. Bu güzel, yerli İspanyol köpeği yeniden gerçekliğe geri getirmiş oldular.

Dünya Köpek Organizasyonu (WCO) 337 cinsi tanır. Bunlardan 21’i İspanya’ya özgüdür. Real Sociedad Canina de España, bu köpek cinslerini çeşitli WCO gruplarına böldü ve köpekler büyüklük, ağırlık, renk, yapı, tüyleri ve soyu ile sınıflandırıldı.

Farklı İspanyol Köpek Cinsleri

1. İspanyol köpek cinsleri: Çoban köpekleri

Listenin bir kısmı çoban köpeklerine ayrılmıştır. Buradaki İspanyol köpekleri, Majorca (Mayorka) Çoban Köpeği, Katalan Çoban Köpeği, Majorero, Bask Çoban Köpeği, Garafian Çoban Köpeği ve Leon Çoban köpeği olarak sıralanabilir.

Bunların çoğu Balear Adaları’nda ortaya çıktı. Genellikle büyük, orta ağırlıkta ve tamamen siyah renklidir ya da göğüs bölgelerinde beyaz bir nokta vardır. Aynı zamanda sert, güçlü, çevik ve kısa ya da uzun tüyleri olabilir.

İspanyol çoban köpeği

2. Pinscher ve Schnauzer

İkinci grup Pincher, Schnauzer, Molosser, dağ köpekleri ve çoban köpeklerini içerir. İspanyol Mastifi, Pirene Mastifi, Ca de Bou (ya da diğer adıyla Mayorka Mastifi), Kanarya Mastifi ve İspanyol Alauntu gibi yerel cinsler vardır.

Bu köpekler bekçi köpekleri olarak harika bir görev yaparlar çünkü karakterleri gereği, çok koruyucu hayvanlardır. İnsanlar onları kurt ve ayılara karşı koymak için kullanırlardı.

3. Terrier ve Rratonero

Üçüncü grup ise Pincher, Ratonero Bodeguero Anadaluz ve Gos Rater Valencià’dan oluşuyor. Bu köpekler çevik ve hızlılardır, bu da fare ve sıçan avlamada harika olduklarının bir göstergesidir.

Dünya çapında kabul görmüş bu dördüncü grup sadece Dakhund ya da sosis köpeklerini içerir. Bu cinslerin yalnızca Almanya’dan olması nedeniyle, İspanyol listesi bu kategoriyi 9 grubu ile birlikte boş bırakır.

Terrier köpekler ile ilgili daha detaylı bilgi ister misiniz? Göz atın: Terrier Cinsleri: 5 Terrier Cinsi Ve Benzerlikleri

4. İspanyol köpekler: Spitz ve “ilkel”

Spitz ve “ilkel” köpekler 5. grupta bulunmaktadır. Bu gruba Kanarya Adaları Tazısı, İbiza Tazısı, Andaluz (Endülüs) Tazısı, Maneto ve Valensiya Tazısı dahildir. İspanya yerlisi bu köpekler hem gece hem de gündüz, küçük av avcılığı konusunda harikalardır.

5. Koklayarak iz süren tazılar

Koklayarak iz süren tazılar 6. gruptadır. İspanyol koklayarak iz süren tazılar küçük av avcılığı için en iyisidir, ancak bazı insanlar onları büyük av avcılığı için de kullanır. Bu köpekler orta büyüklüktedir ve kompakt bir gövdeye ve güçlü bacaklara sahiptir. Ayrıca geniş kulakları, düz ve kısa tüyleri ve gözlerinde tatlı bir görünüm vardır.

6. Puanter (Pointer)

puanter cinsi köpekler

Grup 7, pointer ya da diğer adıyla puanterlerdir. İspanyol pointer ve Navarra pointer cinslerinin her ikisi de popüler av köpekleridir. Hemen hemen her türlü arazide ve her türlü avlanma ile baş edebilirler ve itaatkar ve güçlüdürler.

7. Av ve su köpeklerinden İspanyol köpek cinsleri arasına girenler

Retriever ve su köpekleri grup 8’i oluşturur. İnsanlar onları hayvanları gütmek, avlanmak ve hatta balık tutmak için kullanırlar. İspanya yarımadasında geçen uzun bir geçmişleri vardır ve bu köpekler en çok Güney İspanya’da bir bölgede bulunuyor. Ancak orada genellikle çoban köpeği olarak çalıştırılırlar.

8. Etkileyici İspanyol tazısı

Grup 10, eski bir köpek ırkı olan İspanyol tazısını içerir. Bu köpekler avcılıkta özellikle iyidir, çünkü çok hızlıdır ve çok iyi bir görüşe sahiptir. Ayrıca yaban domuzu, tilki ve tavşan avlamak konusunda insanlara yardımcı olurlar. Bu köpekler yurtdışına çok geniş çapta gönderilmişlerdir ve İngiliz Tazısı’nın da ataları olurlar.

Bu İspanyol köpek cinsleri (bazıları nesli tükenmeden geri getirilen), çok çalışkan, sadık ve zekidir. Belki de onlar hakkında bir şeyler öğrenmek bir tanesini evlat edinmenize ve onların soylu miraslarını canlı tutmanıza yardımcı olur!

İlginizi çekebilir ...
İspanyol Podenco: Av için Biçilmiş Kaftan
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
İspanyol Podenco: Av için Biçilmiş Kaftan

Podenco, kökeni Akdeniz'e dayanan eski bir ırktır. Farklı tazı ırkları arasında, İspanyol Podenco ırkı tam bir avcı özellikleriyle ön plana çıkmakt...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.