Logo image
Logo image

Goldendoodle: Bu Cins Hakkında Her Şey

3 dakika
Goldendoodle, Golden Retriever ve Fino köpeğinin melezlenmesidir. Onları neyin bu kadar özel yaptığını bilmek istiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz.
Goldendoodle: Bu Cins Hakkında Her Şey
Son Güncelleme: 03 Şubat, 2022

Resmi bir cins olarak kabul edilmese de, Avustralya’da Groodle olarak da bilinen Goldendoodle, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’daki evlerde popülerlik kazanan melez ıraklardan biridir. Onu esas olarak çekici yapan şeyi, orijinal ırklarından gelen özellikler olan zeka ve samimiyet karışımıdır.

Kaniş ve Golden Retriever arasındaki bu melez hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Burada, bu cinsin kökeni, genel mizacı ve gerektirdiği bakım hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Goldendoodle’ın Kökeni

Yetiştiriciler bu hayvanları 1990’larda pazarlamaya başladılar. Labradoodle’a (Labrador ve kaniş köpeği melezi) bezeyen, ancak daha az tüy dökülmesi olan bir cins arıyorlardı. Kaniş çok az tüy dökmesiyle bilinir, bu alerjisi olan kişiler için uygun bir durumdur.

Böylece Goldendoodle , cana yakın karakterinin yanı sıra Golden Retriever’ın tüm entelektüel yeteneklerini, kanişin az miktarda tüy dökülmesinin eklenmesiyle bir araya getiriyor. Ek olarak, genel ifadesi çok meraklıdır ve bir sonraki bölümde size anlatacağımız özelliklerinden dolayı birçok kişi onu sevimli bulmaktadır.

Some figure

Goldendoodle’ın Özellikleri

Bir Goldendoodle’ın ağırlığı ve boyu, büyük ölçüde atalarına bağlıdır, çünkü fino köpeği bu konuda Golden Retriever’dan daha fazla farklılık gösterir. Golden Retriever her zaman karakteristik bir altın rengine sahipken, kaniş, yavrularının kürkünü büyük ölçüde belirleyecek farklı tonlarda gelebileceğinden, kürk renklerinde de aynı durum ortaya çıkar.

Goldendoodle’ın yaşam beklentisi 12 ila 15 yıldır.

Bu köpeklerle ilgili ilginç bir gerçek, yavrularının Golden Retriever’a benzer şekilde düz tüylere sahip olmalarıdır, ancak büyüdükçe kıvrılır, dalgalı hale gelir veya lüleler çıkarır. Onları soğuktan korumak için daha kısa bir astar ile iki kat tüyleri vardır.

Dişiler, cinsiyetler arasında ortalama 5 santimetre (2 inç) yükseklik farkıyla erkeklerden çok daha küçüktür. Goldendoodle cinsi köpekler yetişkin olduklarında uzun uzuvları, kısa kuyruğu ve uzun ince kafası olan narin köpeklerdir.

Mizacı

Bu cins dengeli, girişken, sevecen ve çok tatlı karakteriyle ünlüdür. İnsanlar da dahil olmak üzere diğer türlerle mükemmel bir şekilde bir arada yaşayabilir (çocuklarla iyi geçindiği için). Kimseyi hemen hemen reddetmeyen ve sahibiyle çok güçlü bir bağ oluşturan bir köpek olduğu için uzun süre yalnız bırakılmamalıdır.

Goldendoodle aktif ve zeki bir köpektir. Hem oyuncaklarla hem de sahipleriyle oyun oynamaktan, uzun yürüyüşler yapmaktan ve spor yapmaktan hoşlanır. Ayrıca, inanılmaz bir kolaylıkla hileler ve yeni aktiviteler öğrenir.

Özel bakımı

Goldendoodle, bir Kaniş köpeği ve Golden Retriever’dan büyük avantajlar elde etmenin yanı sıra , bazı özel ihtiyaçları da devralır. Bunlardan en önemlileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Beslenme: Oburluk ve obeziteye yatkındırlar. Kaliteli kuru mamaları ideal kilolarına göre porsiyonlar halinde yemelidirler.
 • Alıştırma: Goldendoodle, çok aktif oyunların dahil edilmesinin yanı sıra günde birkaç yürüyüş gerektirir. Sporcular ve doğada gezmeyi ve uzun yürüyüşleri sevenler için ideal bir köpektir. Çeviklik de iyi bir seçenektir.
 • Saç Bakımı: Saçları da özel ilgi gerektirir çünkü çift kat ve bukleler karışıklık ile eş anlamlıdır. Düğüm oluşumunu önlemek için günde en az bir kez fırçalanmalıdır.
 • Yıkanma: Goldendoodle, etkinliğine ve yürüdüğü alana bağlı olarak (örneğin, daha fazla kirleneceği açık arazide) aşağı yukarı her ay bir banyo yapabilir.
 • Psikolojik ihtiyaçlar: Yukarıda belirtildiği gibi, Goldendoodle sosyal ve bağlı bir köpektir. Bütün gün yalnız bırakılamaz, çünkü bu ayrılık kaygısı riskini taşır. Ayrıca yüksek aktivitesi ve zekası, sıkılmaması için çevresel zenginleştirmeyi gerekli kılmaktadır.

Goldondoodle’ın sağlığı

Bu melezler, atalarıyla aynı sağlık sorunlarına karşı hassastır. Bu köpeklerde bulacağınız en tipik problemler şunlardır :

 • Kalça displazisi: Bu esas olarak yaşlı Goldendoodle‘ları etkiler. Bu patolojide femur başı, kalça eklemini oluşturmak için onu toplayan oyuk olan asetabulumdan çıkar. Bu durum Golden Retriever’lardan kaynaklanmaktadır.
 • Von Willerbrand hastalığı : Bu hastalıkta pıhtılaşma faktörü VII başarısız olur ve bu nedenle trombositlerin bir yarayı iyileştirmek için birbirine bağlanma şeklini etkiler.
 • Göz problemleri: Önceki hastalıkta olduğu gibi, göz problemleri doğrudan kanişlerden kalıtılır. Goldendoodle‘da bulunabilen en tipik hastalıklardan bazıları katarakt, ilerleyici retinal atrofi veya glokomdur.
 • Atopik dermatit: Hayvanın kürkü iyi durumda tutulursa bu çok yaygın değildir.
 • Konvülsiyonlar ve epilepsi.
 • Patella Luksasyonu.
 • Otitis: Kulaklarındaki çok miktarda tüy ve yüzmeyi sevmeleri bu köpeklerde kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.
Some figure

Bu köpeklerden birini sahiplenmek istiyorsanız, ona iyi bir yuva ve yaşam kalitesi sunmak için gerekli tüm koşulları sağladığınızdan emin olun. Goldendoodle’ın size kesinlikle iyi bir hayat vereceğini ve harika karakterinin ve sonsuz enerjisinin günlük hayatınızı gerçekten unutulmaz anlarla dolduracağını söylemeye gerek yok.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Shouldice, V. L., Edwards, A. M., Serpell, J. A., Niel, L., & Robinson, J. A. B. (2019). Expression of behavioural traits in Goldendoodles and Labradoodles. Animals9(12), 1162.
 • Sadler, J. E. (1994). A revised classification of von Willebrand disease. Thrombosis and haemostasis71(04), 520-525.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.