Bir Çocuk İçin İdeal Evcil Hayvan Hangisidir?

Bir çocuk için ideal evcil hayvanı keşfedin. Seçmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını paylaştığımız bu yazımızı okumaya devam edin.
Bir Çocuk İçin İdeal Evcil Hayvan Hangisidir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan sahibi olmak, özellikle küçük çocuklar için birçok yönden faydalıdır. Bunun nedeni, kişiliklerini geliştirmelerine ve güçlü bağlar kurmalarına yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, bir çocuk için hangi evcil hayvanın en iyi olduğuna karar vermek söz konusu olduğunda, akla bir dizi soru gelebilir. Bu nedenle, bir çocuk için ideal evcil hayvanın hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşmaya karar verdik.

Acele edin: çocuklu bir eve ideal bir evcil hayvan getirin

Yetişkinler bir evcil hayvan istediği için ya da çocuklar istediği için, insanların evlerinde bir evcil hayvana bakma konusunda ikilem yaşamaları yaygındır. Ve hepsinden önemlisi, bir çocuk için ideal evcil hayvanı seçmektir.

Evcil hayvan sahibi olmanın sorumluluk, zaman, para ve sevgiyi temsil ettiğini her zaman hatırlamalısınız.

Bu nedenle, her şeyden önce, eve bir evcil hayvan getirip getirmemeye tüm ailenizle birlikte karar vermelisiniz. Çünkü bu, uzun yıllar özel bakıma ihtiyaç duyacak başka bir canlıyı aileye dahil etmek demektir.

yan yana yatan köpek ve çocuk

Bir çocuk için ideal evcil hayvan seçimi

Bir köpek

Genelde insanların aklına gelen ilk seçenek köpektir.

Bu hayvan, etkileşim gerektiren aktif, sevecen çocuklar için idealdir. Bir çocuk, köpekle nasıl etkileşime gireceğini biliyorsa, kesinlikle onunla güçlü bağlar kuracaktır.

Bu evcil hayvanın avantajı, çocuğun empati, sosyallik ve benlik saygısını geliştirmesine yardımcı olurken, önemli düzeyde fiziksel aktivite sürdürmelerine izin vermesidir.

Çocuk belli bir yaşa geldikten sonra bazı sorumlulukları üstlenebilir. Ancak bilmelisiniz ki işin çoğu yetişkinlerde kalıyor. Bu nedenle, yeterli zamana, alana ve bütçeye sahip olmanız gerekir.

Çocuklar için en iyi köpek ırkları Labradorlar ve Golden Retriever’lardır. Büyük köpekler küçük çocuklar için daha iyidir.

Bir kedi

Hem sevgi dolu hem de daha bağımsız bir evcil hayvanla etkileşime girmesini istiyorsanız, bu sizin için iyi bir seçimdir. Kişisel alanlarından hoşlanan sevgi dolu ve yaramaz bir çocuk için ideal bir evcil hayvandır.

Bu hayvanın avantajı, kendini tımar etme alışkanlığına sahip olması ve bir köpek kadar bakım gerektirmemesidir.

Bununla birlikte, çocuğunuz daha büyükse, olası alerji oluşumunun farkında olmalısınız. Ve her zaman dikkatli bir şekilde ele almalısınız.

Muhabbet kuşu

Bu, köpek ve kedilerden sonra en çok aranan üçüncü evcil hayvandır. Muhabbet kuşları fazla bakım veya bütçe gerektirmez. Ve bir süre sonra aile hayatına ve hatta aile üyelerine entegre olacaktır.

Muhabbet kuşu gözlemci, meraklı ve sakin çocuklar için idealdir. Yetişkin gözetiminde, çocuk bakımlarının bir kısmını üstlenebilir ve harika bir evcil hayvanın arkadaşlığının tadını çıkarabilir.

Gine Domuzu

Bu, küçük çocuklu evler için mükemmel bir seçimdir; hayvanlarla ilk deneyimleriyse daha da iyi. Gine domuzları aktif ve meraklı olmaları ile karakterize edilir. Bir kez güven kazandıklarında, etkileşim kurabilirler.

Zamanının çoğunu kafesinde geçirdiği ve basit bir bakım gerektirdiği için fazla yer gerektirmez.

Gine domuzları aşırı kilolu olmaya eğilimli olduklarından akılda tutulması gereken bir şey hijyenleri ve yiyecekleridir.

Bir tavşan

Bir tavşan, çok hassas bir hayvan olduğu için, dikkatli davrandıkları sürece, biraz daha büyük çocuklar için ideal bir evcil hayvandır. Tavşanlar güven kazandıktan sonra çok sevecendir ama bu biraz zaman alabilir.

Avantajı, tavşanların günün belirli saatlerinde özgürce koşmaktan hoşlansalar da fazla alana ihtiyaç duymamalarıdır.

tavşan besleyen çocuk

Tavşanlar başlangıçta biraz güvensizdir, bu yüzden çocuğun buna uyum sağlaması gerekir.

Bir çocuk için ideal evcil hayvan seçmenin ipuçları

İşte aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler:

  • Çocuğun yaşı. Çocuğunuz çok küçükse ve bu onların ilk evcil hayvanı olacaksa, muhtemelen bir muhabbet kuşu ile başlamak uygun olacaktır. O zaman onlara bir hayvana bakmanın gerektirdiği her şeyi öğretmelisiniz.
  • Psikomotor gelişim. Çocuğunuz koordinasyon geliştirene kadar, küçük ve narin hayvanları eve getirmemek en iyisidir, çünkü etkileşim kurmak istediklerinde istemeden onlara zarar verirler.
  • Köpekler her zaman harika bir arkadaştır. Çocuğun yaşını ve mizacını hatırlayın ve buna göre karar verin. Farklı ırkların özelliklerini öğrenmek iyi bir fikirdir.

Ana resim kaynağı: Lindsey Price


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.