Beş Farklı Retriever Cinsi Köpek ve Özellikleri

Labradorlar, çok uysal ve cana yakın bir karaktere sahip, güçlü ve çevik köpeklerdir. Yine de aynı cins içinde benzer özelliklere sahip birkaç çeşit daha köpek cinsi vardır.
Beş Farklı Retriever Cinsi Köpek ve Özellikleri

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2021

Retriever türleri, evcil hayvan sahipleri arasında en popüler köpeklerdendir. Arkadaş canlısı ve oyuncu karakterleri, bu cinsi aileler için ideal bir köpek yapar. Bu köpeklere retriever denir çünkü öldürülen hayvanları alıp herhangi bir zarar vermeden avcısına teslim ederler. Büyük Britanya’da ortaya çıktılar ve hepsi çok benzer özelliklere sahip olmalarına rağmen birkaç farklı türü var. Retriever cinsi köpek türleri arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin!

1. Retriever Türleri: Labrador Retriever

Bu, yaklaşık 56 santimetre boyunda (1.8 fit), yaklaşık 30 kilogram (66 pound) ağırlığında, yüksek ve geniş bir göğsü ve geniş ve güçlü uzuvları olan güçlü bir yapıya sahip bir köpektir.

Başı büyük, boynu sağlamdır. Namlu keskin değildir ve büyük, yuvarlak bir burunla biter. Labrador’un çenesi orantılıdır ve dişleri iyi oturur; aslında diş problemlerine yatkın bir cins değildir.

Gözleri badem şeklindedir ve zeka ve iyi mizacını ifade eder. Kulaklar ne uzun ne de kalındır ve başa yakındır. Cinsin ayırt edici bir özelliği olan kuyruk, tabanda kalındır ve uca doğru incelir. Kısa, kalın, yoğun tüylerle kaplıdır ve ona “su samuru kuyruğu” görünümü verir.

Labradorlar çok cana yakın bir karaktere sahiptir ve çok sosyal köpeklerdir, hiç saldırgan veya utangaç değildirler. Genellikle çeviktirler ve eğitilmeleri kolaydır, bu da onlarla egzersiz yapmak için mükemmeldir. Ek olarak, kilo almaya eğilimli oldukları için bu cinste fiziksel egzersiz ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Suyu seven köpeklerdir, bu nedenle onlarla birlikte plajlara, göllere ve nehirlere gidebilirsiniz – dalış yapmaktan çekinmezler. Kalın, sert tüylerinin altında suya dayanıklı bir tabaka bulunur. En yaygın olanları sarı Labradorlar olsa da siyah ve çikolata renkli köpekler de vardır.

Bir labrador av köpeği.

2. Golden Retriever

Golden Retrieverlar Labradorlara çok benzerler ve altın veya krem rengi, uzun, çok yumuşak ve pürüzsüz güzel kürkleri ile ayırt edilirler. Labrador’a benzer bir ağırlık ve yüksekliğe sahip, kaslı ve orantılı bir köpektir. Uysal, zeki, arkadaş canlısı, kendine güvenen ve doğuştan gelen bir çalışma becerisine sahiptir.

beyaz arkaplan golden retriever cinsi köpek

3. Düz Tüylü Retriever

Bu tür Golden Retriever’dan daha incedir, ancak yine de diğer Labradorların güçlü yapısını ağırlaşmadan korur. Ana fark, siyah veya kahverengi olan, düz ve ince tüylere ve bacaklarda ve kuyrukta saçaklara sahip olan kürkünde bulunur.

Düz tüylü retriever cinsi köpek

4. Kıvırcık Tüylü Retriever

En dikkat çekici yönü bu av köpeğinin siyah veya kahverengi olan kıvırcık tüyleridir. Bukleler kısadır ve cilde yapışıktır ve düz tüy alanlarına da sahiptir. Labrador Retriever ve Golden Retriever’dan daha uzundurlar.

Kulakları daha küçüktür ve başları ve ağızları aynı uzunluktadır. Özellikleri diğer Retrieverlardan biraz farklıdır ve karakterleri biraz daha bağımsız ve çekingendir. Ancak yine de arkadaş canlısı, cesur ve enerjik bir köpektir.

kıvırcık tüylü retriever cinsi köpek

5. Nova Scotia Retriever

Bu Retriever türü, adından da anlaşılacağı gibi, on dokuzuncu yüzyılın başlarında su kuşlarını cezbetmek, çekmek ve toplamak için Nova Scotia’da geliştirildi. Harika bir yüzücü ve avcıdır.

Çok oyuncu bir karaktere sahiptir ve sahipleri, kuş avlamalarına yardımcı olmak için olumlu pekiştirme yöntemlerini kullanır. Özellikleri diğer Retrieverlardan farklıdır. Örneğin, kafası geniş ve yuvarlak değildir, ancak daha yumuşak ve keskin bir namlu ile bir tür kama şekline sahiptir.

Bu cins suda avlanmak için yaratıldığından kürkü, suya dayanıklı, yumuşak, yoğun ve çift katmanlıdır. Kürkü, hafif dalgalı olduğu vücudun arka kısmı dışında pürüzsüzdür. Ek olarak, tüy püskülleri boğazdan, kulakların arkasından ve bacaklardan aşağı sarkar.

Nova Scotia Retriever’lar diğer Retriever’lardan daha küçüktür ve tüyleri kırmızımsı veya turuncudur, yer yer beyaz ve daha açık renkli saçakları vardır.

Retriever türlerinden biri.

Bunların hepsi olumlu pekiştirme yöntemlerini kullanır. İlk baştakiler en çok bilinenlerdir, ancak hepsi çok benzer bir görünüme ve karaktere sahiptir. Güzel fiziksel özellikleri ve nazik mizaçları onları kıskanılacak bir dost yapar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Federación cinológica Internacional. Perros cobradores de caza.
  • Miranda, A. P. (2010). Psicología y aprendizaje del adiestramiento del perro. Ediciones Díaz de Santos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.