Farklı Tazı Türleri Arasından 7 Tanesi

Tazılar sadece köpek gösterileri ve avlanma amaçlı değildir; ayrıca harika evcil hayvanlardır.
Farklı Tazı Türleri Arasından 7 Tanesi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tazılar, çeviklikleri ve hızları ile karakterize edilen bir köpek cinsine aittir. Bu köpekler saatte 70 kilometre hıza ulaşabilir. Zarif yapıları, uzun bacakları ve geniş görüş alanları onları rekabet ve yarış için ideal köpekler yapar. Bununla birlikte, bazı ortak noktaları paylaştıkları birçok farklı tazı türleri vardır.

Bu cins, Mısır Firavunu döneminde doğmuştur. Mısır sanatında bu köpekler gravür, heykel ve resimlerde bile görülebilir. Binlerce yıl önce bu hayvanlar hızları sebebiyle kullanışlı hayvanlardı.

Günümüzde, dünya çapında özellikle de Güneybatı Asya’da tazılar bulunur. Onlar sadece yarışmak ya da avlanmak için harika hayvanlar değillerdir; bu hayvanlar aynı zamanda harika evcil hayvanlarlardır. Nispeten sakin ve utangaç kişilikleri nedeniyle çok iyi birer ev arkadaşı olurlar.

Farklı Tazı Türleri

Tüyleri ve kökenleri ile ayırt edilebilen birkaç farklı tazı çeşidi vardır. Bunların arasından en bilinen türlerin bir listesi şu şekilde sıralanabilir:

1) İspanyol Tazısı

İspanyol tazısı, kalın bir göğse ve uzun bacaklara sahip, fiziksel olarak formda, safkan bir köpektir. Sert ve uzun tüyleri olsa da, genelde kısa, ince, düz tüyleri vardır. Tüylerinin rengi ise siyah, sarı, tarçın, kırmızı veya beyaz olabilir.

Erkek İspanyol tazıları 30 kilograma, dişi İspanyol tazıları ise 25 kilograma kadar çıkabilir. Saatte 70 kilometreye varan hızlara ulaşan, gerçekten de hızlı bir cinstir.

Geçmişte İspanyol Tazısı, İspanya’da tavşan avlamak için kullanılırdı. Günümüzde ise bu köpekler çok hızlı yarışmalarda koşmaları için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, bizlere harika arkadaşlık ederler.

koşan tazılar

2) Sloughi ya da Arap Tazısı

Aslen Kuzey Afrika kökenlidir. Sloughi daha çok Fas, Tunus, Libya ve Suudi Arabistan’da bulunur. İnce, kısa tüyleriyle ve burunlarındaki siyah renklerle tanınırlar. Bu cins çok fazla enerjik ve atiktir ve bu özellikleri de onları koyunlar için çok iyi bekçi köpeği yapar.

3) Borzoy ya da Rus Tazısı

Borzoy Arap kökenli bir tazı türüdür. Uzun, dalgalı ve lekeli tüyleri ile bilinirler. 79 santimetreye ve 48 kilo ağırlığına kadar ulaşabilen, güçlü ve uzun bir köpektir. Rus tazısı, kurt ve tavşan avlamak için yetiştirilir.

4) Afgan Tazısı

Afgan tazısı bu cinsin en bilinen türü olabilir. Uzun, ipeksi tüyleri nedeniyle görsel olarak çekicidirler. Bunun yanı sıra, bu köpekler inanılmaz derecede zekidir.

Daha önce bahsedilen diğer türlerin aksine, Afgan tazısı köpek gösterileri ve güzellik yarışmaları için yetiştirilir. Eskiden av köpeği olmalarına rağmen, şimdi diğer tazı türleri kadar hızlı değillerdir.

afgan tazısı

5) Saluki ya da Gazal Tazısı

Saluki, var olan en eski tazı türlerinden biridir. İnce bir vücuda sahiptir ve bu tür içinde hem kısa hem de uzun tüylü köpekler vardır. Gazal tazısı olarak da bilinen bu tazı türünün boyu 71 santimetreye, kiloları ise 39 kiloya kadar ulaşabilir. Bu hayvanlar, vahşi hayvanları avlamak için yetiştirilir.

6) Whippet

Bu İngiliz tazısı, olağanüstü şıklığı ile ünlüdür. Orta boy bir yapıya sahiptir ve 51 santimetreye kadar ulaşabilir. Yıllar önce, tavşan avcılığı konusunda uzmandılar; ancak bugünlerde yarışlarda koşarlar.

Kısa boyları sebebiyle, bu tür tazılar en süratli hızlanma süresine sahiptir. Aslında, birçok köpek uzmanı bu hayvanları “hızlı köpekler” olarak adlandırır.

7) İskoç Tazı veya İskoç Geyik Tazısı

İskoç Geyik Tazısı dağınık, kabarık, gri tüyleriyle tanınır. Bu cins, İskoç çingenelerin favorisidir. Ek olarak, inanılmaz derecede çevik ve hızlı olduğu için tilki avlamak amacıyla yetiştirilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.