En Önemli Afrikalı Köpek Irkları Hangileri?

Tuhaf görünse de, çok sayıda Afrikalı köpek ırkı vardır. Afrika'yı düşündüğümüzde, her türden egzotik hayvanı gözümüzde canlandırma eğiliminde olduğumuzu inkar etmek mümkün değil. Ancak, nadiren bu imajı açığa çıkarmaya zahmet ederiz.
En Önemli Afrikalı Köpek Irkları Hangileri?

Son Güncelleme: 28 Mart, 2021

Tuhaf görünse de, aslında epeyce farklı Afrikalı köpek ırkı vardır. Afrika’yı düşündüğümüzde, her türden egzotik hayvanı hayal etme eğiliminde olduğumuzu inkar etmek mümkün değil. Ancak, nadiren bu imajı açığa çıkarmaya zahmet ederiz.

Afrika yaban hayatı söz konusu olduğunda, sırtlanları, aslanları, filleri, antilopları, vb. de hayal etme eğiliminde oluruz. Ancak çoğu zaman fark edemediğimiz şey, çoğu zaman, bu egzotik hayvanların içinde yetiştirilmiş bir dizi farklı köpek cinsinin de olduğudur.

Afrika faunası hakkındaki klişeleri yıkmaya yardımcı olmak için, bugünkü yazımızda, size başlıca Afrika köpek ırklarından bahsetmek istiyoruz. Çeşitli ülkelerden geldiklerini ve gerçekten çekici özelliklere sahip olduklarını siz de göreceksiniz.

En önemli Afrikalı köpek ırkları

Az önce bahsettiğimiz gibi, Afrikalı köpek ırkları çok çeşitli kökenlerden geliyor… Mısır çöllerinden ve kuzeydeki Fas Rif bölgesinden ve Güney Afrika’ya kadar uzanabiliyor. Bugün Afrika kıtasının ortasında bulabildiğimiz köpek ırkları da var.

Afrikalı köpek ırkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki listeye bir göz atın:

1. Basenji, en önemli Afrikalılardan biri

Bu cins, batı Afrika’daki Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelmektedir. Başlangıçta avlanma ve izleme amacıyla kullanılan bu köpeklerin temel özelliklerinden biri havlamamalarıdır. Ancak şarkı söylemeye benzer şekilde çok özel bir ses yayarlar.

Basenji yetişkin evleri için idealdir. Hayatları boyunca oyun oynarlar ve yavrular olarak biraz yaramaz olsalar da çok itaatkardırlar. Suyu sevmezler ve kediler gibi kendilerini temizlerler. Afrika çalı köpekleri olarak da bilinen Basenjiler tüylerini dökmezler ve bol miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar. Üç temel renkte olabiliyorlar: kırmızı, siyah ve alacalı.

2. Saluki

“Mısır’ın kraliyet köpeği” olarak kabul edilen bu cins, evcil köpeklerin belki de en eski ırklarından biridir. Dahası, onlar Arap Çölü’nün kurtlarının doğrudan torunlarıdır. Bunlar, keşif zincirinin ilk halkasıdır ve tarihsel olarak tarımın başladığı verimli vadide yetiştirilmişlerdir.

Saluki cinsi köpekler.

Ceylan avlama yetenekleri nedeniyle bedeviler tarafından büyük itibara sahip olan Salukiler, eğitim gerektiren bağımsız hayvanlardır. Uzunlardır ve kıvrılmış kuyrukları vardır. Tüyleri beyaz, bej, kırmızı, kahverengi veya siyah olabilir.

3. Coton de Tulear, en önemli Afrikalılardan diğeri

Bu Afrikalı köpek ırkı, adını pamuğa benzeyen kürkünden alıyor. Coton de Tulear, Madagaskar adasının güney kesimindeki Tulear eyaletinden geliyor. Çok yumuşak ve beyaz bir kürkü vardır – ancak siyah ve bakır renkleri de mevcuttur. Bu köpeklerin büyük gözleri, kısa bacakları ve kıvrık bir kuyruğu vardır. Yaklaşık 6-7 kg ağırlığında olabiliyorlar ve omuzlarından ölçüldüklerinde 30 cm’ye kadar bir boyuta sahip olabiliyorlar.

4. Azawakh

En önemli Afrika köpek ırklarından bir diğeri de Azawakh’tır. Mali kaynaklı olmakla birlikte, kökenlerinin dayandığı başka bölgelerin de Nijer ve Burkina Faso olduğunu da görebilirsiniz. Bu köpek bir tür sighthound (galgo) olarak tanınıyor ve göçebe halklar geleneksel olarak bu cinsi koruyucu veya av köpeği olarak kullanıyorlardı.

Azawakhlar uzun (omuzlarda 75 cm), ince (yaklaşık 25-30 kg), uzun kafalı ve sivri burunludur. Gözleri koyu renk, kulakları üçgen ve kuyrukları incedir. Bu cins yabancılara karşı biraz utangaç olabilir, ancak ailesine karşı çok sevecen olabiliyor. Diğer köpeklerle de iyi anlaşıyor.

5. Aidi de en önemli Afrikalılardan

Atlas Dağ Köpeği olarak da bilinen bu cins, Fas’a özgüdür. Berberi çobanları, kökenlerinden beri dağlık Atlas bölgesinde cinsi kullanmışlardır. Bu, kısa, açık renkli tüyleri, orta kulakları ve uzun kuyruğu olan orta boy bir köpektir.

6. Sloughi

Fas’ta ortaya çıkan bir diğer Afrikalı köpek ırkı ise Sloughi’dir. Arabian Greyhound veya Sloughi Maghrebi olarak da bilinir, Kuzey Afrika’da Cezayir, Tunus ve Libya’da yaşarlar. Azawakh’ın akrabası olabilirler, ancak Saluki ile hiçbir bağlantıları yoktur.

Sloughilerin kısa saçları, sarkık kulakları ve melankolik bir ifadesi vardır. Gözleri kahverengidir ve tüyleri siyah veya bej olabilir. Bu köpekler hassas, zeki ve çok uyanıktır. Sahiplerine sadık ve enerji dolu olurlar.

7. Africanis

Güney Afrika’ya doğru ilerlerken kısa tüylü ve orta boy bir köpek olan Africanis cinsini bulabiliriz. Bu köpekler kaslıdır ve her renkte olabilir. Bazen sırtlarında küçük bir çıkıntı bulunur. Mizaçlarına gelince, bu cins arkadaş canlısı, biraz bağımsız ve çok bölgeseldir. Ancak, mükemmel şekilde eğitilebilirler.

8. Boerboel, en önemli Afrikalılar arasında

Afrika kıtasının güneyinden bir başka köpek ırkı da Boerboel’dir. Boerboel bir tür çoban köpeğidir ve Danua, Bullmastiff ve soyu tükenmiş Bullenbeisser arasındaki bir çaprazlamadan gelir. İlk Boerboel türü köpeklerin 1600 yılı civarında ortaya çıktığı tespit edilmiş.

Boerboel köpekler, balık tutmak ve kişisel savunma için koruyucu olarak idealdir. 100 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler ve omuz bölgelerinden ölçüldüklerinde  75 cm kadar gelebilirler. Paltolarına gelince, sarımsı kahverengi, tekir, kırmızımsı kahverengi ve gri renktedirler. İtaatkar, güvenilir ve oyuncudurlar. Ayrıca, sahiplerine şefkat gösterirler ve onları korurlar.

9. Rodezya Ridgeback, en önemli Afrikalılardan bir diğeri

Afrika köpek ırklarımızın sonuncusu, Zimbabve kökenli bir koruyucu, avcı ve arkadaştır. Bu köpekler kaslı, çevik ve hızlıdır ve kısa, yoğun ve parlak tüylere sahiptir. Ayrıca sırtlarında da bir çıkıntı vardır (dolayısıyla isimleri de buradan gelir). Rhodesian Ridgebackler sadık, zeki ve yabancılara karşı soğuk oluyorlar ve bu durum, onlar için erken eğitim ve sosyalleşme gerektiriyor.

Artık bu kadar çok Afrika köpek ırkı keşfettiğinize göre, farklı Afrika hayvanları hakkında düşüncelerinizi değiştirmiş olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

İlginizi çekebilir ...
Klepetan ve Malena, Birbirine Âşık İki Kuş
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Klepetan ve Malena, Birbirine Âşık İki Kuş

Beyaz leylek, birçok Avrupa kültüründe en sembolik kuşlardan biridir. Hırvatistan'da, birbirine aşık iki beyaz leylek yaşıyor. Adları Klepetan ve Malena.