Spanish Greyhound: Uzun Tarihli Dayanıklı Köpekler

Spanish Greyhound: Uzun Tarihli Dayanıklı Köpekler

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2018

Spanish Greyhound, İber Yarımadasına ait en eski köpek türlerinden biridir. Ancak yakın zamana kadar çok iyi tanınmıyorlardı. Günümüzde, en fazla istismara uğrayan ve terk edilen türlerden biri olmalarından dolayı barınak veya sokaklardan en çok sahiplenilen türler arasında da başı çekiyorlar.

Spanish Greyhound Tarihi

Spanish Greyhound oldukça eski bir köpek türüdür. Warren Hound’lar gibi kökenlerinin Antik Mısır köpeklerine dayandığı düşünülüyor. İspanya’da 2.yüzyıldan itibaren Spanish Greyhound’ların izlerine rastlanıyor.

Hatta Roma döneminde avcılık üstüne imzalanan bir anlaşmada Greyhound’larla aynı fiziksel özellik ve davranışlara sahip bir köpeğin tarifi yapılıyor.

Bu köpekler, İspanya’nın Reconquista döneminde tavşan avlamak için kullanılırlardı. Bu dönemde sayıları oldukça arttı. Eskiden tarım alanı olarak kullanılan birçok yer Spanish Greyhound’ların avlanma alanı haline geldi. Bu türün köpekleri İspanya’nın bolca tavşan bulunan geniş ovalarında sık sık sahipleriyle ava çıkar oldular.

mutlu Spanish greyhound

Spanish Greyhound günümüzde de bu iş için kullanılıyor. Avlanma sezonu sona erdiğinde birçoğu sokaklara terk edildiği için barınaklardaki en yaygın türlerden biri haline geldiler. Aynı nedenle, en çok sahiplenilen köpekler arasında da başı çekiyorlar. Bu köpekler, harika av köpekleri olmalarının yanı sıra ev hayatına da çok uygunlardır.

Fiziksel Özellikleri

Spanish Greyhound’un adeta tüm anatomisi hızlı koşular için tasarlanmıştır. Vücutları hafif, güçlü, uzun ve zayıftır. Boyları 50 ila 70 cm arasında değişirken ağırlıkları 15 ila 18 kg arasındadır. Bu boylardaki diğer köpeklerin ağırlığı yaklaşık üç katı daha fazladır.

Spanish Greyhound’lar boylarını ince, uzun bacaklarına borçludur. Karın ve bel bölgeleri oldukça zayıfken gövdeleri biraz daha geniştir. Biraz kambur duran bir sırtları ve uca doğru iyice inceleyen uzun kuyrukları vardır.

Başları da ince ve uzundur. Küçük, üçgen kulakları kafalarının iki yanından arkaya doğru sarkar. Ufak ama canlı bakışlı gözleri başlarının iki yanında yer alır.

Spanish Greyhound’ların kısa, sert ve kalın tüyleri vardır. Genelde koyu kahverengi olmalarına rağmen birçok farklı renkte olanına da rastlayabilirsiniz; tarçın, kahverengi, sarı, siyah, beyaz. Greyhound’ların bir de büyük başlı, yüzünden sakal gibi tüyler inen, bıyıklı ve uzun kaşlı bir türü de vardır ancak çok yaygın değildir.

Karakteri

Av köpekleri olmalarına rağmen Spanish Greyhound’lar oldukça sakin ve sevecen köpeklerdir. Günde üç kez dışarı çıkıp yürümeleri yeterlidir çünkü harcamaları gereken çok da enerjileri yoktur. Hatta bu köpekleri sahiplenen insanlar, genelde günün çoğunluğunu uyuyarak geçirdiklerini ve ne kadar tembel olduklarını görünce çok şaşırıyorlar.

Bir şeyleri kovaladıkları oyunlar avcılık içgüdülerini tetikleyebilir. Bu nedenle top ya da sopa getirme oyunları zararlı olabilir. Greyhound’lar hassas köpeklerdir ve bu tür oyunlar strese kapılmalarına yol açabilir. Karakterlerine gelirsek; oldukça çekingen köpeklerdir ama sahiplerine sıkı bağlanırlar. Bu nedenle yabancılara karşı güvensiz olurlar.

Bu türden göreceğiniz köpeklerin büyük çoğunluğu kötü durumlardan kurtarılmış olacaktır. Yaşadıkları nedeniyle zaten utangaç olan yapıları iyice ürkek bir hal alabilir.

Spanish Greyhound sahiplenen aileler geçiş ve iyileşme sürecinde köpeklerine yardımcı olmak için bir köpek eğitmeniyle çalışabilirler. Dayanıklı ve güçlü Greyhound’lar böylesi bir yardımla yaşadıkları kötü günleri arkalarında bırakacaklardır.

yatan Spanish greyhound

Sağlık

Bu tür köpeklerin genetik olarak taşıdığı bir hastalık yoktur. Ancak düzenli kontrolleri ve aşıları için veterinere gitmeyi siz yine de ihmal etmeyin.

Kuyruk ya da kalça çıkığı bu boydaki köpeklerde oldukça yaygın olmasına rağmen Greyhound’larda çok sık görülmez. İnce vücutları çıkık riskini azaltır.

Av köpekleri söz konusu olduğunda veterinerinizin parazit konusunda size önerilerini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bit ve pireler ciddi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca patileri ve gözlerini kıymık, taş ya da diğer yabancı cisimlerin girmesi ihtimaline karşı sık sık kontrol etmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.