Soyu Tükenmiş Köpek Irkları

5 Temmuz 2018

Günümüzde, dünya üzerinde 800’den fazla köpek türü bulunuyor. Fakat, geçmişte yaşamış olan bazı köpek ırklarının neslinin bazı nedenlerden dolayı yok olduğu biliniyor. Bu yazımızda soyu tükenmiş köpek ırkları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Soyu Tükenmiş Köpek Irkları Hangileridir?

Yapılan araştırmalar, yaklaşık 25 köpek ırkının soyunun tükendiği gösteriyor. Bu köpek ırklarının soylarının tükenmesinin çeşitli sebepleri bulunuyor. İşte soyu tükenmiş bazı köpek ırkları:

1. Alaunt

Alaunt ırkı köpekler, antik zamanlardan 17. yüzyıla kadar Asya ve Avrupa’da yaşamıştır. Aynı zamanda, kısa tüyleri ve çeşitli kürk yapılarına sahip büyük bir hayvan ırkı olan İspanyol Bulldog’un (Alano Espanol) atasıdır. Alaunt ırkının cesur bir bekçi köpeği olduğu, hayvan sürülerine eşlik ettiği ve savaşlarda kullanıldığı biliniyor. Bulldog gibi ırklar Alaunt ırkından geliyor.

2. Bullenbeisser (Alman Bulldog)

Bu köpeklerin kökeni Almanya’dadır ve bazı büyük köpek ırklarının öncüsü olarak kabul edilir. Bu köpekler kısa çizgili tüyleri, keskin dişleri, güçlü kasları olan ve avcılar tarafından yetiştirilen Molossers’lardı. Irkların karışması nedeniyle yok olmuşlardır.

3. Alpine Mastiff

Alpine Mastiff, Avrupa’da yaşamış olup soyu tükenen diğer bir köpek ırkıdır. Saint Benard ırkının babası olarak bilinir. Ayrıca, günümüzde bulunan birçok Mastiff ırkının oluşturulması için kullanılmıştır. Çizgili bir kürkü vardı ve yaşadığı dönemde İngiltere’nin en büyük köpeği ırkıydı. Diğer köpek ırkları ile çiftleşmesi nedeniyle, melez köpekler ortaya çıktı, ve uzun vadede soyları tamamen yok oldu.

4. Celtic Hound

Celtic Hound ırkı köpekler, İrlanda Keltleri döneminde yaşamıştır ve bu köpekler hakkında birkaç yerel efsane bulunmaktadır. Bu köpeklerin, İrlanda Kurt Köpeği, İskoç Geyik Tazısı ve tazının karışımı olduğu söyleniyor. Celtic Hound ırkına 17. yüzyıldan kalma resim ve takılarda rastlanıldı. Eski zamanlarda yapılan bu resimler onları avcı, yolları koruyan bekçi köpeği ve hatta korunan kayıp ruhlar olarak tasvir etmektedir.

5. Cordoba Dövüş Köpeği

Kökeni Arjantin olan bu köpekler, İngiliz Bulldog, Bullenbeisser, Bull Teriyer ve İspanyol Mastifi’nin çiftleşmesi sonucu oluşmuştur. İlk defa 20. yüzyılda görülmüştür. Adından da anlaşılacağı gibi ölümüne dövüştürülen bir ırktı. Ayrıca, bu ırk köpekler, yüksek bir ağrı eşiğine sahipti ve çiftleşme öncesinde bile çok agresif olurlardı, bu da onların yok olmasına neden olmuştur.

Córdoba Dövüş Köpeğinden türeyen bir ırk, 1920 yılında ortaya çıkmış olan Dogo Argentino’dur.

6. Beyaz İngiliz Teriyeri

İngilitere’de ortaya çıkan bu ırkın, sert, kısa ve parlak beyaz tüyleri vardı. Çok güçlü bir kas yapısına sahipti ve yaklaşık 5-10 kg ağırlığındaydı. Beyaz  İngiliz Teriyeri’nin ilk örneği 1876’da doğmuş olan Silvio’ydu. Silvio’nun sahibi olan Alfred Benjamin, onu 1877 ve 1878 yılları arasında birkaç köpek yarışmasına götürdü ve birçok ödül kazandı.

7. Braque du Puy

Braque du Puy, esnek ve dayanıklı olması nedeniyle düz araziler üzerinde avlanmak için kullanılan eski bir Fransız ırkıydı. Bu ırk, 19. yüzyılda Poitou’nun eski bir eyaletinde, bir tazı ve bir Braque’nın çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu ırkın ismini, köpeklerini askerler tarafından getirilen Afrika Sloughi ırkı ile çiftleştiren Puy kardeşlerden aldığı düşünülüyor. Beyaz bir renge sahip olan bu köpeğin turuncu renkte yamaları vardı.

Bu türün orijinalinin soyu tükenmiş olmasına rağmen, diğer benzer ırklar kullanılarak yeniden oluşturulabilir.

8. Dogo Cubano

Küba mastifi olarak da bilinen bu köpekler Bullmastiff ailesine mensuptu ve dövüştürmek için kullanılırdı. Kaçak kölelerin yakalanması için Karayip ülkelerinde kullanılmıştı. Bu sistemin yasaklanması sonucu, Dogo ırkının soyu tükenmiştir. Üzerinde siyah noktaları olan gri bir renge sahip olan bu ırk köpeklerin küçük kafası, kısa kuyruğu, sarkık dudakları ve sarkık kulakları vardı.

9. North Country Beagle

North Country Beagle, 19. yüzyıla kadar yaşayan ve kökeni Büyük Britanya olan diğer bir soyu tükenmiş köpek ırkıdır. Diğer ırklarla çiftleştirilmesi sonucu yok olmuştur. Bu da, türünün son örneğinin tam olarak ne zaman öldüğünü bilmediğimiz anlamına geliyor. Ayrıca, modern Beagle’ın atasıdır ve birbirlerine çok benzerler.

Ana resim kaynağı: Wikimedia Commons