En Güçlü Köpek Irkı Hangisidir?

Tibet Mastifi, var olan en heybetli ve güçlü ırklardan biridir, ancak onun en güçlü köpek olduğu konusunda bir fikir birliği yoktur.
En Güçlü Köpek Irkı Hangisidir?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2023

En güçlü köpek ırkı için araştırma yaparken, sadece bir tane seçmek çok zordur çünkü her köpeğin belirli yetenekleri ve becerileri vardır. Örneğin, en güçlü ısırığa sahip köpek ile en yüksek fiziksel dayanıklılığa sahip köpek aynı değildir. Güç farklı şekillerde ölçülebilir, bu nedenle en güçlü köpek ırkını seçmek zorunda olduğunuz kriterlere çok bağlıdır.

Pek çok insan, pitbul gibi köpeklerin, bazen çok heybetli görünen kaslı bir vücuda sahip oldukları için, güçleriyle öne çıkmaları gerektiğini düşünür. Ancak, diğer köpekler onları birkaç yönden geride bırakabilir. Hangi köpek ırkının en güçlü olarak kabul edilebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

En güçlü köpek ırkını nasıl belirleyebiliriz?

Bir köpeğin gücünü ölçmek istiyorsanız, öncelikle bu özelliği belirleyebilecek kriterleri belirlememiz gerekir. Köpeklerde, onları sınıflandırmak için kullanılabilecek en az üç özellik tespit edilebilir: ısırıklarının gücü, dayanıklılıkları ve fiziksel güçleri.

En güçlü ısırığı olan köpek hangisidir?

Bir köpeğin ısırığının ne kadar güçlü olduğunu tahmin etmek için şunları hesaba katmanız gerekir: kafatasının şekli, başının boyutu ve çenedeki kasların sayısı. Genel olarak, bir köpeğin çenesi ne kadar büyükse, o kadar fazla güç üretebilir. Bununla birlikte, köpeğin gücünü nasıl kullandığına da çok bağlıdır.

Köpeklerin ısırma kuvveti 743 PSI’a kadar ulaşabilir. Karşılaştırıldığında, ortalama bir insan yaklaşık 77 PSI’lık bir ısırma kuvveti uygulayabilir. Sizin de anlayabileceğiniz gibi, bazı türler bir insandan neredeyse 10 kat daha sert ısırabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, en güçlü ısırığa sahip köpekler aşağıda sunulmuştur:

 • Kangal: 743 PSI ısırığı
 • Cane Corso veya İtalyan Mastiff: 700 PSI ısırığı
 • Dogue de Bordeaux veya Fransız Mastiff: 556 PSI ısırığı
 • İngiliz Mastiff: 552 PSI ısırığı.
Kameraya bakan bir köpek.

En dayanıklı ve fiziksel güce sahip köpek hangisidir?

Hem fiziksel güç hem de dayanıklılık, köpeklerin fiziğine ve üremesine büyük ölçüde bağlıdır , bu nedenle köpekleri tanımlamak için genellikle birlikte gruplandırılırlar. Genel olarak, kas kütlesi miktarı arttıkça köpeğin fiziksel yeteneği de artar. Bu, boyutun bu köpekler için önemli bir belirleyici olduğu anlamına gelir.

Çoğunlukla, büyük dayanıklılığa ve fiziksel güce sahip olarak nitelendirilen köpekler, aynı zamanda genellikle farklı işler ve görevler için kullanılan köpeklerdir. Bu bariz olabilir, çünkü bu güç ve dayanıklılık olmadan köpekler eğitmenlerinin tüm görevlerini yerine getiremezler.

Tek sorun, bugüne kadar köpekleri fiziksel yeteneklerine göre sınıflandırmak için hiçbir araştırma yapılmamış olmasıdır. Hangi köpek cinsinin en fazla dayanıklılığa ve güce sahip olduğu konusunda fikir birliği olmasa da, en ünlülerinden bazılarını sizinle paylaşacağız. Bunları aşağıda kontrol edin.

 • Rottweiler: Hayvanları gütmek ve korumak için yetiştirilen güzel örnek.
 • Great Dane (Danua) : Avlanmak için yetiştirilmiş, bu nedenle dayanıklılığı ve kuvveti oldukça yüksek, uysal kişiliğe sahip dev bir köpek.
 • Tibet Mastifi: Aslen Tibet’ten, kocaman bir vücuda ve büyük fiziksel dayanıklılığa sahip bir köpektir, bu nedenle bekçi köpeği olarak kullanılır. Saatte 30 kilometreye varan hızlara ulaştığı görüldü. Pek çok insan bu köpeğin en büyük ve en güçlü olduğuna inanıyor, ancak bunu doğrulamanın bir yolu yok.
 • Bullmastiff : Bu İngiltere’den heybetli bir cins. Bir bekçi köpeği olarak kullanılır, ancak vücudunu yaralanmalara (ısırıklara) neden olmadan hareketsiz kılmak için kullanması ile karakterize edilir.
 • Kafkas Çoban: Bu cins büyük bir gövdeye ve güzel bir kürke sahiptir. Yaygın olarak bir hayvan bekçisi olarak kullanılır, ancak heybetli boyutu, kurtlarla ve hatta ayılarla yüzleşmesine de yardımcı olmuştur.
Bahçede bir köpek.


En güçlü köpekler daha mı agresif olur?

En güçlü köpek ırklarının mutlaka en saldırgan olmadığını vurgulamak önemlidir. Davranış bozukluklarının, köpeğin gelişimindeki farklı eksikliklerin ürünü olduğunu unutmayın. Bu, hem eğitimin hem de yetiştirmenin saldırgan davranışı belirlediği anlamına gelir.

Gördüğünüz gibi, en güçlü olarak adlandırılabilecek tek bir köpek türü yoktur, çünkü birkaçı bu pozisyonu elinde tutabilir. Bu konuda bir fikir birliği olmamasına rağmen, tüm köpeklerin muhteşem olduğu ve verecek çok sevgileri olduğu açıktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kim, S. E., Arzi, B., Garcia, T. C., & Verstraete, F. J. (2018). Bite forces and their measurement in dogs and cats. Frontiers in veterinary science, 5, 76.
 • Ellis, J. L., Thomason, J., Kebreab, E., Zubair, K., & France, J. (2009). Cranial dimensions and forces of biting in the domestic dog. Journal of Anatomy, 214(3), 362-373.
 • Lindner, D. L., Marretta, S. M., Pijanowski, G. J., Johnson, A. L., & Smith, C. W. (1995). Measurement of bite force in dogs: a pilot study. Journal of veterinary dentistry, 12(2), 49-52.
 • Robbins, P. J., Ramos, M. T., Zanghi, B. M., & Otto, C. M. (2017). Environmental and physiological factors associated with stamina in dogs exercising in high ambient temperatures. Frontiers in veterinary science, 4, 144.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.