Bullmastiff Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Bullmastiff cinsi köpekler sevecen bir aile köpeği olabilir. Ancak yabancılara karşı aynı tavrı sergilemeyecektirler. Bir Bullmastiff'i evcil hayvan olarak sahiplenmeden önce özellikleri ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.
Bullmastiff Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Son Güncelleme: 16 Mart, 2021

19.yüzyılın sonunda yaratılmış Bullmastiff, İngiliz kökenli bir köpek ırkıdır. Evcil köpeklerin bu çarpıcı türü adından da anlaşılacağı üzere, eski İngiliz Mastiff ve Bulldog’un melezleşmesinden geliyor. Büyük, güçlü ve zeki bir köpektir. Ancak aynı zamanda ailenin tüm üyelerine karşı tatlı ve şefkatlidir. Diğer köpekler gibi insanlarla iyi geçinmek ve onlarla birlikte yaşamak için temel eğitim ve öğretime ihtiyacı vardır. Şimdi size Bullmastiff’in bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Bullmastiff bir bekçi köpeği

Bu cins her zaman bir bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni eskiden taşralarda sahipleriyle birlikte yaşaması ve evlere izinsiz girenleri yakalamalarına yardım etmeleriydi. Bullmastiff yaklaşık olarak 63-68 cm ve 45-55 kg ağırlığında, büyük bir köpektir. Erkekler yaklaşık 60 kiloya kadar ulaşabilir.

Simetrik oranlarda güçlü ve sağlam bir yapıya sahiptir. Geniş, derin bir göğsü ve ona kompakt bir görünüm kazandıran kısa ve düz bir sırtı vardır. Topuklara kadar inen ince ve yassı kuyrukları vardır.

Bu köpeğin kafasına gelince kıvrımlı ve geniştir. Küçük bir ağzı ve ela gözleri vardır. Küçük kulakları “v” şeklinde katlanır. Ayrıca vücudun geri kalanından daha koyu renklidir.

Tüyleri genellikle açık kahverengi, pastel tonlarda veya kızılımsı olabilir. Cinsin en belirgin özelliklerinden biri de ağız kısmının sanki siyah bir maske takmış gibi görünmesidir. Göğüsleri beyaz olabilir. Vücutları pürüzsüz, tüyleriyse kısa ve serttir. Ayrıca çok tüy dökmezler ve bakımı kolaydır.

köpek ırkları, köpek, bullmastiff

Aileye karşı şefkatli ama yabancılara karşı temkinli

Bullmastiff ailenin tüm üyelerine karşı sevgi dolu, zeki ve gözlemci bir köpektir. Ancak, yabancılara karşı temkinlidir. Sakin ve tatlı tavrı, tanımadığı insanların varlığında değişebilir. Cesur, uyanık ve sadık bir köpektir. Ayrıca çok hareketlidirler ve her yeri dağıtabilirler.

Sosyalleşmeye çalıştırmaya, orta düzeyde egzersiz ve eğitimle başlamak bu türün eğitimindeki üç temel yönüdür. Eğer köpek insanlara ve farklı çevresel uyarıcılara maruz kalıyorsa, tanımadığı kişilere karşı daha az güvensiz olabilir.

Bullmastiff, görünüşüne rağmen potansiyel olarak tehlikeli bir cins olarak kabul edilmez. Ancak, yabancılara karşı saldırganlık ile ilgili sorunlardan kaçınmak için ona iyi bir eğitim vermek gerekir.

Bullmastiff’in en yaygın hastalıkları

Bullmastiffs’in yaşam süresi ortalama olarak 8 ila 10 yaş arasındadır. Genel olarak sağlıklı bir türdür, ancak genetiğiyle ilgili bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Buna göre bu cinsin en yaygın hastalıkları şunlardır:

 • Alerjiler
 • Mide genişlemesi
 • Kanser: Hemanjiyosarkom, lenfoma, mastositoma ve osteosarkom
 • Kalp sorunları: Üfürümler, subaortik stenoz ve kardiyomiyopati
 • Oküler problemler: Entropion ve progresif retinal atrofi
 • Hipotiroidizm
 • Böbrek sorunları
 • Kas-iskelet sistemi problemleri: Kalça displazisi, dirsek displazisi, hipertrofik osteodistrofi, osteokondrit disekanları ve panosteit

Yetiştiricilerinin temel amaçlarından biri, bu hastalıkların ortaya çıkma sıklığını azaltmaktır. Ancak bunların Bullmastiff’teki en yaygın patolojiler olduğu gerçeği, bu hastalıklardan her zaman muzdarip olacakları anlamına gelmez. Birçoğu iyi bakım ve doğru beslenme ile önlenebilir.

Bullmastiff’in Bakımı: Öneriler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, koruyucu içgüdüsüyle ilişkili davranış sorunlarından kaçınmak için uygun sosyalleşme şarttır. Bullmastiff’inizi mutlu ve sağlıklı tutmak için ipuçları:

 • Köpeği aşırı beslemekten kaçının ve kaliteli yiyecekler verin. İyi bir beslenme, köpeğinizin sağlığına yapılan bir yatırımdır. Bu nedenle en kaliteli yemi veya uygun bir BARF beslenme programını seçin. Hayvanı daima ideal kilosuna göre besleyin ve yavruyken büyüme aşamasında beslenmesine özellikle dikkat edin.
 • Orta düzeyde egzersiz: Köpeği sağlıklı bir kiloda, güçlü kas ve kemiklere sahip olması için her gün yürütmelisiniz. Bullmastiff çok dayanıklı bir köpektir ve onun için uzun yürüyüşler enerjik egzersizden daha iyidir. Kas-iskelet sistemi problemlerinden kaçınmak için büyüme sırasında egzersizlerini kontrollü bir şekilde yaptırmalısınız.
 • Düzenli olarak veterinere gidin: Veterinerde aşılar ve kontroller, hayvanın sağlığını takip etmek ve hastalıkları zamanında tespit etmek için, özellikle hayvan belirli bir yaşa geldiğinde çok önemlidir.
 • Parazitlere karşı koruyun: İyi hijyen ve iç- dış antiparazitiklerin kullanımı leishmaniasis gibi birçok hastalığı önler.
bullmastiff, köpek, özellikleri ve bakımı

Gördüğünüz gibi Bullmastiff’in bakımı çok önemlidir. Mükemmel bir arkadaştır, ancak sahiplenmeden önce bazı hususlar dikkate alınmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Federation Cynologique Internationales. Bullmastiff
 • The American Bullmastiff Association. Common Diseases & Conditions.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.