Dalmaçyalılar Hakkında Merak Edilenler Ve Bakımları

Dalmaçyalılar tüm dünyada iyi bilinmektedir. Orta boyda, kaslı ve siyah benekli zarif bir vücuda sahipler. Onlar hakkında başka ne biliyorsunuz?
Dalmaçyalılar Hakkında Merak Edilenler Ve Bakımları
Georgelin Espinoza Medina

Yazan ve doğrulayan Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler, (herhangi bir canlı gibi) temel ihtiyaçlara sahip olan sevimli ve sadık evcil hayvanlardır. Bununla birlikte, gereksinimler bir cinsten diğerine değişebilir ve bu yazıda size Dalmaçyalılar hakkında merak edilenleri ve onların bakımının nasıl olması gerektiğini anlatacağız. Evinizde varsa veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu yazı tam size göre!

Dalmaçyalılar oldukçe popüler olan, çok zeki bir ırktır. Adını söylememize bile gerek olmayan bir film sayesinde çok ünlü oldular! Herkes benekli kürkünü tanımlayabilir! Bu cins hakkında bazı ilginç gerçekleri ve Dalmaçyalılara nasıl bakılacağını ve onları nasıl sağlıklı tutacağınızı öğrenin, kaçırmayın!

Dalmaçyalılar hakkında merak edilenler

Dalmaçyalılar, 62 santimetre (2 fit) yüksekliğe ve 32 kilogram (70 pound) ağırlığa ulaşabilen kaslı bir vücuda sahip çok popüler köpeklerdir. İşte bu cins hakkında bilmediğiniz bazı çok ilginç özellikler:

İsimlerinin kökeni

Dalmaçyalıların tarihi, resimlerin ve diğer antik eserlerin iyi belgelenmiş bir yönüdür. Bu cins adının da geldiği, Hırvatistan’dan, Dalmaçya denilen bir kıyı bölgesinden geliyor. Aslında Dalmaçyalı kelimesi aynı zamanda o bölgenin insanları olarak da bilinir.

Bir Dalmaçyalı’nın lekeleri

Dalmaçyalıların en dikkat çekici yönü kuşkusuz siyah veya kahverengi benekli beyaz kürküdür. Ancak ilginç bir gerçek şu ki, doğduklarında yavrularda benek yoktur; tamamen beyazdırlar ve büyüdükçe onlara sahip olurlar.

Onların enerjisi

Dalmaçyalıların atletik ve zarif görünümü tesadüf değildir, çünkü bu köpekler ne kadar aktif olduklarıyla ünlüdür. Aslında, var olan en enerjik ırklardan biridirler. Bu nedenle, koşmak ve yürümek için bolca fırsata sahip olmaları gerekir. Açık havada olmayı, doğayla iç içe olmayı severler ve onları çok uzun süre evde tutmak iyi değildir.

Dalmaçyalılar , aktif ve enerjik karakterleri sayesinde tarih boyunca farklı roller oynamışlardır. Bazıları bekçi köpekleri, bazılarıysa itfaiyecilerle çalışıyor.

Sağırlıktan muzdarip olabilirler

Bu köpeklerle ilgili endişe verici bir gerçek, sağırlığa (tamamen veya kısmi) maruz kalmaya oldukça yatkın olmalarıdır ve bu oran %16 ila %30 arasında değişebilir. Bu hastalık doğuştandır, yani kalıtımla bağlantılıdır. Bu durum bu cinse özel değildir ve diğer cinsler de yatkındır.

Köpeklerde sağırlık, melanosit, yani canlılarda melanin veya siyah pigment üreten hücreler eksikliği ile ilişkilendirilmiştir. En az bir  gözü mavi olan Dalmaçyalıların hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Bir köpeğin yaşam kalitesi sağırlık nedeniyle tehlikeye girebilir ve bu, özellikle her iki kulak da etkilenmişse, Dalmaçyalılarda oldukça endişe verici bir durumdur. Köpeğinizin sağır olduğundan şüpheleniyorsanız, evcil hayvanınız için en iyi seçenekler konusunda size rehberlik edebilecekleri için veterinerinize danışın.

Çok uzun ömürlüdürler

Sağlıklı ve bakımlı her köpek uzun yıllar yaşayabilir. Bununla birlikte, farklı ırklarda yaşam beklentisi değişkendir. Dalmaçyalılar için bu beklenti, 12 veya 14 yıla kadar olma eğilimindedir.

dili dışarıda yerde yatan Dalmaçyalı köpek

Dalmaçyalılara nasıl bakılır

Evde bir Dalmaçyalı varsa veya almayı düşünüyorsanız, onları sağlıklı ve mutlu tutmak için bilmeniz gereken bazı temel hususlar vardır. Bu cins için ana bakım ipuçları şunlardır.

Dalmaçyalılar için beslenme düzeni

Dalmaçyalılara nasıl bakılacağına dair en önemli hususlardan biri beslenmedir, çünkü özel bir diyete ihtiyaçları vardır. Bu köpeklerin yüksek miktarda protein tüketmesi gerekir. Ancak, metabolizmaları nedeniyle düşük pürin içeriğine sahip yiyecekler olmalıdır. Çoğunlukla idrarda ürik asit salgılarlar, bu da onları patolojilere veya böbrek sorunlarına yatkın hale getirir.

Bu rahatsızlıkları önlemenin bir yolu, veterinerinizle konuşabileceğiniz gıda takviyeleridir.

Dalmaçyalılara kırmızı et veya organ verilmemeli. Ayrıca ikramlar, yüksek tuz içeriği, renklendiriciler veya gıda katkı maddeleri ile beslenmemelidir, bu nedenle insan yemeklerinden arta kalanlar iyi bir seçenek değildir. İdeal olanı, onları sağlıklı tutmak için bir uzmandan tavsiye almaktır.

Günümüzde, beslenmeleri için çok yardımcı olan, gereksinimlerine uyarlanmış bileşenlere ve besin maddelerine sahip ticari markalar bulunmaktadır.

Sıvı alma

Canlıların suya ihtiyacı vardır ve Dalmaçyalılar bir istisna değildir. İyi hidrasyon önemlidir, bu nedenle her zaman temiz suya ulaşabildiklerinden emin olun. Ayrıca, onların çok enerjik bir cins olduğunu unutmayın, bu nedenle bol miktarda sıvıya ihtiyaçları vardır.

Bir Dalmaçyalı’nın kürküne bakmak

Bu köpeklerin bakımı kolay kısa bir kürkü vardır. Ancak ölü tüyleri çıkarmak için sık sık fırçalanmaya ihtiyaçları vardır. Her gün veya en az 48 saatte bir yapılması tavsiye edilir.

Ayrıca Dalmaçyalıların cildinin hassas olduğunu belirtmekte fayda var; hatta bazıları dermatit veya diğer cilt problemlerinden muzdarip olabilir, bu yüzden iyi bir şampuanla bakım yapmayı unutmayın.

Egzersiz yapmak

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Dalmaçyalılar çok aktiftir ve neredeyse sınırsız enerjiye sahiptirler, bu nedenle günlük egzersiz kesinlikle gereklidir. Onları formda tutmanın bir yolu, tüm enerjilerini yakmaları için açık havada uzun yürüyüşler yapmaktır. Ayrıca belirli sporları yapmaktan da zevk alırlar.

çimlerde koşan bir Dalmaçyalı

Dalmaçyalı köpeklerin diğer temel bakımı

İşte bahsetmemiz gereken diğer bakım yönleri:

  • Diğer komplikasyonları ve hastalıkları önleyebileceğinden, gözlerinin sağlığına dikkat edin.
  • Kulaklarını düzenli olarak temizleyin.
  • Tırnakları temiz ve kısa tutun.
  • Uygun ağız hijyeni sağlayın.
  • Aşı takvimine uyun.
  • Özellikle herhangi bir hastalık veya hastalıktan şüpheleniliyorsa, veterinere rutin kontrol ziyaretleri yapın. Şüpheleri netleştirmek, doğru bir teşhis koymak ve ilaç yazmak için bir uzmandan daha iyi kimse yoktur.

Dalmaçyalı köpeklerle ilgili bu merakları ve bakım ipuçlarını bilmek, onlara dolu ve sağlıklı bir yaşam vermek için çok önemlidir. Gördüğümüz gibi, evlat edinmek için harika köpeklerdir, ancak bugün bahsettiğimiz sağlık yönlerinin her zaman farkında olmalısınız.

Ve hepsinden önemlisi, onlarla vakit geçirin ve onları sevgiye boğun.- eğer yaparsanız çok mutlu bir köpeğiniz olacak ve onların mutluluğu sizin de moralinizi yükseltecek. İlginizi çekebilir ...

“Bullenbeisser Kuşağı”nın Köpekleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
“Bullenbeisser Kuşağı”nın Köpekleri

Bu makalede, Bullenbeisser neslinin köpeklerini keşfedin. Bu ırklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brown, W., Vanselow, B., & Walkden-Brown, S. (2003). One dog’s meat is another dog’s poison—nutrition in the Dalmatian dog. Recent Advances in Animal Nutrition in Australia, 14, 123-131.
  • Pellegrino, F., Pacheco, E., & Vazzoler, M. (2009). Trastornos de audición en perros: revisión bibliográfica y estudio clínico en el dogo argentino. Anales de Veterinaria de Murcia, 25, 5-20.
  • Sevane, N., & Dunner, N. (2014). Patologías hereditarias en el perro. Canis et Felis, 129, 64-97.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.