Sağır Köpeklerde Altıncı His

Birçok veteriner, işitme duyusunun köpeklerin 'altıncı hissi' olduğunu düşünür. Öyleyse, işitme engelli köpeklerin durumu nedir? Sağır köpeklerde altıncı his hangisidir? 
Sağır Köpeklerde Altıncı His

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2019

Etrafımızda sağır köpekler düşündüğümüzden daha çokturlar. Ancak, aleni fiziksel kusurlar dışında sağır köpekler diğer hayvanlar kadar normaldirler. Köpeklerde işitme kaybı, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de izolasyona ve yalnızlığa neden olabilir.

Köpekler, insanlara göre çok daha üstün bir sezgi yeteneğine sahip olma olanağı sağlayan oldukça gelişmiş üç duyuya sahiptirler. Görme, koklama ve işitme duyuları çok daha karmaşık bir duyusal dünyayla yüzleşmelerine olanak sağlar.

Köpeklerde altıncı his

Neredeyse herkes köpeklerin şaşırtıcı zekası ve sezgisini bilir; köpeklerin bu özellikleri neredeyse sadakatleri kadar bilinir. Köpeklerin altıncı hissinden bahsederken belirli durumları ortaya çıkmadan önce algılama yetenekleri anlatmamız gereken özelliklerin bir tanesidir.

Köpeklerde altıncı hissin olduğunu onaylayan herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor. Bununla birlikte köpeklerin sezgilerinin çok kuvvetli olduğu ve sadece sesleri işiterek ve beden dilinizi okuyarak mutlu ya da üzgün olup olmadıklarını anlayabildikleri kanıtlanmıştır.

Köpekler, yaklaşan fırtınaları algılayabilirler. Ailenizi olası tehlikeler konusunda uyarmak için kucağınıza atlayabilir veya havlamaya başlayabilirler. Bize ne anlatmaya çalıştığını algılayabilirsek o zaman kendimizi olumsuz hava koşullarına karşı hazırlayabiliriz.

köpeklerde mutluluk

Buna ek olarak, bazı sismologlar köpeklerin depremi tahmin edebildiklerini düşünmektedirler. Bu konuda iki teori bulunuyor. Birincisi, köpekler yerkabuğunda meydana gelen titreşimleri bacaklarında hissedebilirler. İkincisi ise, hassas işitime yetenekleri sayesinde köpeklerin yerin altında kırılan kayaları duyabildiğini ifade etmektedir.

Köpeklerde işitme kaybı nedenleri

Köpeklerde sağırlık, birkaç farklı faktörün sonucu olarak meydana gelir ve hiçbir köpek cinsi bu durumda istisna oluşturmaz. Evcil hayvanlarımızda işitme eksikliğinin başlıca nedenleri şunlardır:

Sağır doğan köpekler

Birçok köpek, işitme duyusu olmadan doğar. Bu hayvanlar doğuştan gelen nedenlerden dolayı duyma yeteneği olmadan dünyaya gelir. Çoğu durumda, bu sorun genetiktir. Bu ise işitme cihazın kullanımında bir bariyer oluşması anlamına gelir.

Bu türden sorunlara daha yatkın bazı ırklar ve cinsler bulunuyor. Bull Terrier ve Boxer cinsleri bu durumdan en sık muzdarip olan cinslerden ikisidir. Beyaz kürklü köpeklerin sağır doğma olasılığı da daha yüksektir.

Köpeklerde kulak iltihabı

Farklı inflamasyon durumları köpeklerde sağırlığa yol açabilecek kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Kulak enfeksiyonunun yoğunluğuna bağlı olarak iç,orta ve orta kulak ilhabı (otitis) gibi hastalık türlerinden muzdarip olabilmektedirler.

Travma

Dikkate almanız gereken bir başka faktörse, köpeğin kulağına bir darbe almış olabileceğidir. Bu olumsuz durum ufak sağırlığa neden olabilir, ancak bu zaten hayvanlarda çok yaygın bir durumdur.  Köpeğin kulağında ortaya çıkan ciddi travmalar kalıcıdır ve geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olabilir. 

Köpeklerde hastalıklar

Yaşlanma

İnsanlar gibi köpekler de geçen zamanın vücutlarında bıraktıkları tahribattan kaçınamazlar. Köpeklerin kulakları da yaşlanır ve böylece doğuştan gelen yeteneklerini kaybeder. Bu nedenle, köpeniniz iyi bir işitme duyusu ile doğuyor olsa bile geçen yıllar köpeğinizin işitme kabiliyetini etkileyebilir ve yaşlanması durumunda sağır olmayla karşı karşıya kalabilir.

Sağır köpeklerde altıncı his bulunur mu?

Köpeklerin sezgi güçleri ile ilgili teoriler, onların işitsel yeteneklerine dayanıyorsa sağır köpekler de bu algıyı nasıl sergileyebilir? Bazı köpek davranış uzmanları, sağır köpeklerin diğer duyularını (görme ve koku alma gibi) keskinleştirebildiklerine inanmaktadır ve bu güçlendirme davranışı onların sezgilerini korumalarına yardımcı olur.

Ayrıca bazı köpeklerin, sahiplerinin yaşadıkları epileptik krizleri gerçekleşmesinden önce algılayabildiklerini de biliyoruz. Ayrıca eğer köpek sahiplerinde tip 1 diyabet varsa köpekler sahibinin kan şekeri seviyelerindeki düzensiz düşüşleri tespit edebilmektedirler.

İnsanların solunum yoluyla bazı doğal kimyasal maddeleri yaydığı düşünülmektedir. Ayrıca köpeklerin bu kimyasal değişikliklerin kokusunu alabildikleri ve hastalıkları tespit edebildikleri düşünülmektedir.

Sahip oldukları işitme, görme ve koku alma duyuları ile köpeklerin ne muazzam hayvanlar olduklarını kabul etmek zorundayız. Bu davranışların farkına varmayı öğrenmek ve uyaran işaretleri belirlemek tehlikeli durumlardan hemen kaçınabilmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca köpekler sizi, tanıdıkları veya tanımadıkları kişilerin vücut dillerini okuyarak ve yüzlerine bakarak uyarabilir. Belli bir kişiden gerçekten hoşlanmıyorsa köpeğinizi dinlemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.