Boykin Spaniel: Bu Cins Hakkında Her Şey

Boykin Spaniel, arkadaş canlısı, zeki ve enerjik bir karaktere sahiptir. Amerikan kökenli bu köpek, geçen yüzyılın başında bir av köpeği olarak ortaya çıktı. Bugün çok değerli bir evcil hayvan. Sizi bu cins hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz!
Boykin Spaniel: Bu Cins Hakkında Her Şey
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Spaniel grubu içinde harika bir cins olan Boykin Spaniel’i görüyoruz. Amerikan kökenli olan bu köpek, ortaya çıktığı andan itibaren, enerjisi ve büyüklüğü nedeniyle oldukça değerli olan bir av köpeği olmuştur. Bugüne kadar, iyi karakteri nedeniyle örnek bir evcil hayvan olarak kabul edilmiştir.

Çocuklu ailelerle yaşamak için ideal olan bu köpeğin sağlığını korumak için iyi bir günlük egzersiz dozuna ihtiyacı vardır. Bu cins hakkında vurgulanacak daha çok şey var, bu yüzden sizi Boykin Spaniel ve kökenleri hakkında her şeyi keşfetmeye davet ediyoruz.

Boykin Spaniel’in Kökeni

Yirminci yüzyılın ilk on yılı, bu cinsin ilk ortaya çıkmaya başladığı zamandı. O zaman, Güney Carolina’da (ABD), bölgedeki avcılar, o sırada bölgede var olanlardan daha küçük boyutlu bir av köpeğine ihtiyaç duyuyordu.

Bunun nedeni, hindi ve diğer su kuşlarını avlamak için kayıklarıyla dışarı çıktıklarında, kapları ve erzaklarıyla yüklenmiş olmaları ve büyük köpeklere yer kalmamasıydı. Adını ilk yetiştiricilerinden biri olan Lemuel Whitaker Boykin’den alan Boykin Spaniel’in, cocker spaniel, Chesapeake Bay Retriever ve Amerikan su spanielinin melezlenmesinden ortaya çıktığına inanılıyor.

Bu köpek, 2009’dan beri Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmaktadır. Ancak, bugüne kadar, Uluslararası Kinoloji Federasyonu onu hala kendi yerleşik cinsi olarak tanımıyor.

Boykin Spaniel cinsi bir köpek.

Boykin Spaniel’in Özellikleri

Boykin spaniel’ler orta boy köpekler olarak kabul edilirler, erkekler 39.4 ila 43,2 santimetre (15 – 17 inç) ve dişiler 35 ila 42 santimetre (13 – 17 inç) arasındadır. Ağırlık erkeklerde 13,5 ila 18 kilo (30 – 40 lbs) ve dişiler için 11,4 ve 15,9 kilo (25 – 35 lbs) arasındadır. Bu özelliklerinden dolayı sağlam bir görünüme sahip kompakt bir gövdeye sahiptirler.

Bacakları kaslı, başı geniş ve güçlü bir çenesi var. Yüzünden devam eden gözleri oval kahverengi veya koyu sarıdır. Ayrıca, düz kulakları yanlara düşer ve başlarına “yapıştırılır”.

Bu hayvanın en karakteristik özelliklerinden biri dalgalı, kalın, kırmızımsı kahverengi veya çikolata kahverengi kürküdür. Bir iç ve bir dış katmana sahiptir, ikincisi orta uzunluktadır. Saçlar genellikle kulaklar, karın, göğüs ve bacaklar bölgesinde biraz daha incedir.

Karakter ve davranış

Başından beri gerçekten göze çarpan şey, bu köpeğin zekası, işe yatkınlığı ve memnun etme hevesiydi. Bunlar Boykin Spaniel’lerde bugüne kadar devam eden özelliklerdir.

Ayrıca, sevecen, uysal ve asil köpekler oldukları için harika evcil hayvanlar olarak kabul ediliyorlar. Aile ile birlikte olmayı severler, sosyaldirler, çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar ve büyük bir uyum kapasitesine sahiptirler.

Tabii ki, bu cana yakın ve dengeli karakteri korumak için çok enerjik ve aktif hayvanlar olduklarını da unutmamak gerekir. Bu nedenle fiziksel sağlıklarının yanı sıra, enerji biriktirmemek ve karakterlerini olumsuz etkilememek için günlük uzun yürüyüşlere ve egzersizlere ihtiyaç duyarlar.

Bu da önemlidir çünkü ister kırda ister şehirde olsunlar farklı ortamlarda kolaylıkla yaşayabilen köpeklerdir. Onlar için en önemli şey her gün açık alanda özgürce koşabilmek.

Boykin Spaniel bakımı

Yüksek yoğunluklu egzersize ek olarak, Boykin Spaniel başka bakım gerektirir. Bunların arasında, yüksek fiziksel aktiviteye sahip bir köpek için gerekli besinleri içeren kaliteli, dengeli mamaya sahip olduklarından emin olmalısınız.

Dişlerini fırçalamak, tırnaklarını kesmek ve kulaklarını kontrol etmek bu köpek için diğer önemli bakım unsurlarıdır. Kulaklarla ilgili olarak, onları sık sık kontrol etmeniz önemlidir, çünkü uzun ve sarkık olduklarından herhangi bir sorunu fark etmek genellikle kolay değildir.

Öte yandan, temiz bir dış görünüme sahip olmak, köpeğinizin sadece iyi görünmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda sağlığını da koruyacaktır. Bunun için haftada en az 2 kez fırçalama önerilir. Köpeğin saçındaki düğümleri ve ayrıca yüzey kirlerini çıkarmanın tek yolu budur.

Boykin spaniel banyosu

Egzersiz dışında çok zaman geçirmesi gereken bir köpek olmasına rağmen tüyleri fırçalanarak temiz tutulursa aylık olarak banyo yaptırılabilir. Köpeklerde, derilerinin oluşturduğu doğal koruyucu tabakayı ortadan kaldıracağından, bunu daha sık yapmanın genellikle tavsiye edilmediği unutulmamalıdır.

Banyolar için, her zaman, deriyi etkilemeden kürklerini koruyabilecek tek kişi olacak köpekler için özel bir şampuan kullanmalısınız. Tüylerin daha parlak görünmesi için köpekler için saç kremi de kullanabilirsiniz ve sonraki fırçalama işlemi çok daha kolay olacaktır.

Banyo bittiğinde, köpeği bir havluyla iyice kurutmanız gerekecek. Nemin birikmesi mantar ve enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden, kulaklarının içini de nazikçe temizlemek önemlidir.

Son olarak, saç kurutma makinesi kullanacaksanız, saç kurutma makinesini asla yüzlerine veya kulaklarının içine doğru tutmamalısınız. Ek olarak, hayvanın yanmasını önlemek için orta güçte kullanılması ve hayvanın vücudundan güvenli bir mesafe bırakılması tavsiye edilir.

Cins eğitimi

Uysal ve zeki bir karaktere sahip oldukları için bu köpekleri eğitmek karmaşık değildir. Kolayca itaat etme eğilimindedirler, özellikle eğitime yavruyken başlarsınız. Tabii ki, bu erken aşamada sosyalleşmenin de gerçekleşmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu, gelecekte davranış problemlerinden kaçınmak için gereklidir.

Bugüne kadar, bu köpeklerin çoğu hala özellikle su ortamında avlanmak için eğitilmiştir. Bunun nedeni, yüzmede son derece iyi olmalarıdır. Bu nedenle, Boykin Spaniel’e yüzerek egzersiz yapma fırsatı verilirse, bunun için size teşekkür edeceklerdir!

Sağlık ve hastalık

Uzmanların belirttiği gibi, bu köpekler genellikle oldukça sağlıklıdır. Yine de, herhangi bir patolojiyi tespit etmek için hem mal sahibi hem de veteriner tarafından düzenli kontroller çok önemlidir. Boykin Spaniel cinsi köpekler, bazı kalıtsal ve cinsle ilgili hastalıklara sahip olabilir. Bunlar arasında şunlar vardır:

  • Dejeneratif miyelopati
  • Kalça displazisi. Bu travmatik cerrahi gerektirebilir.
  • Patellar lüks. Bu durumda, patella yerinden çıkarak hayvanda topallığa ve aşırı ağrıya neden olur.
  • Pulmoner stenoz. Bu, çok yorucu aktivitenin neden olduğu bir kalp anormalliğidir.
  • Juvenil katarakt.
  • Dış kulak iltihabı. Kulakları alçak ve yüzlerine yakın olduğu için kulak kanalı düzgün havalanmaz ve enfeksiyon oluşabilir.
Nehirde bir boykin spaniel.

Bu cins, 14 ila 16 yıl arasında yüksek bir yaşam beklentisine sahiptir. Elbette bu yaşlara ulaşabilmek için sahiplerinden görecekleri yoğun ilgi ve  sevginin yanı sıra bu yazıda bahsettiğimiz özen ve dikkatin de gösterilmesi gerekecektir. İlginizi çekebilir ...

Az Bilinen Bir Av Köpeği: Field Spaniel
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Az Bilinen Bir Av Köpeği: Field Spaniel

Bu yazımızda sizlere bir İngiliz av köpeği olan Field Spaniel’dan bahsedeceğiz. Bu köpek cinsini tanımak isterseniz, sizi yazımızı okumaya davet ed...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.