9 Su Köpeği Cinsi

Çoğu su köpeğinin sahip olduğu kıvırcık tüy, bir yalıtkan görevi görür. Bu nedenle çoğu köpek su işleri için mükemmeldir.
9 Su Köpeği Cinsi
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Su köpekleri, güzel kıvırcık, yünlü bir kürke sahip olmaları ile karakterize edilir, o kadar gürdür ki, bazı cinslerde saçlarının uzunluğundan dolayı rastalar oluşur. Neşeli, itaatkar ve sadık bir mizaçları vardır. Ayrıca vücutları güçlü, gösterişli ve kaslıdır, bu da onları aile için mükemmel bir koruyucu yapar.

“Su köpekleri” adı, su aktiviteleri için sahip oldukları ayırt edici yetenek ve tercihleri nedeniyle bu soy için verilmiştir. Bu alanı okumaya devam edin ve en iyi bilinen su seven ırkların hangileri olduğunu öğrenin.

Su köpekleri

Bu su köpeklerinin çoğu, harika mizaçları, sadakatleri ve harika görünümleriyle bilinir. Bu nedenle genellikle köpek severler arasında oldukça popülerdirler. Aşağıda bu popüler ırklardan birkaçı listelenmiştir.

1. Portekiz Su Köpeği

Bu su köpeği türü, çok azı köpek gösterilerinde rekabet ettiğinden, görülmesi en nadir olanlardan biridir. Görünüşte, vücudu boyundan biraz daha uzun olmasına rağmen, fiziği kendi türündeki diğer köpeklere oldukça benzer. Ek olarak, çoğu çok kıvırcık bir kürke sahip olsa da, Portekiz Su Köpeğinin dalgalı, pütürlü bir kürkü olabilir.

tekneden suya bakan bir köpek.
Portekiz Su Köpeği

2. Lagotto Romagnolo

Bu köpek aslen, şu anda Emilia-Romagna bölgesinin bir parçası olan İtalya’nın tarihi bir bölgesi olan Romagna’dandı. Lagotto Romagnolo, sıkıca kıvrılmış ve oldukça yoğun olan siyah veya kahverengi bir ceketi olan orta boy bir köpektir. Harika bir koku alma duyarlılığına sahiptirler, bu nedenle bu su köpeği türü genellikle yer mantarı aramak için kullanılır.

3. Kantabria su köpeği

Bu su köpeği cinsi, menşe bölgesi dışında çok az bilinmektedir. Çok fazla örnek yoktur ve çoğu İber Yarımadası’nın kuzeyinde, Kantabria Denizi yakınında bulunur. Genel olarak, bu köpekler, bu türün diğer türlerinden biraz daha küçük ve daha hafiftir, ancak boyutları da göz ardı edilemez. Ayrıca, ceketleri her zaman zarif bir beyaz renge sahiptir.

4. Kanişler

Hayal etmemiş olsanız da, kanişler de su köpeği ırklarından biri olarak sınıflandırılır. Aslında, sudaki yetenekleri sayesinde tarihin bir noktasında nehirlerde ve göllerde avlanan ördekleri toplamak için kullanıldılar. Bu cins, mevcut çok çeşitli renk ve boyutların yanı sıra kıvırcık tüyleri nedeniyle oldukça popülerdir.

5. İrlanda Su Spanieli

İrlandalı Su Spaniel, bu köpek grubundaki en büyük ırklardan biridir. Koyu kahverengi rengi sayesinde öne çıkan dik ve zarif bir gövde ile karakterizedir. Geçmişte avcılar tarafından su ortamlarında av bulmak için kullanıldı, bu nedenle bol egzersizle uyarılması gereken enerjik ve aktif bir köpek.

6. Friesian Su Köpeği

Wetterhoun olarak da bilinen bu su köpeği türü, şu anda Hollanda olarak bilinen yerde bulunan Friesland bölgesinde ortaya çıkmıştır. Türündeki diğer köpeklerin aksine, bu cinsin bacakları, kulakları ve kafası hariç, vücudunun neredeyse tamamında kalın bir tüy vardır. Kürkünün renkleri, çeşitli beyaz benekli desenlerle siyahtan kahverengiye değişir.

deniz kenarında bir köpek

7. Moskova Su Köpeği

Moskova Su Köpeği ırkı, Rusya’nın dondurucu sularına dayanıklı bir kurtarma köpeğine sahip olmak amacıyla yaratılmıştır. Bu amaçla, Newfoundland ve Doğu Avrupa Çoban Köpeği olmak üzere iki cins birleştirildi. Bununla birlikte, köpekler daha agresif olma eğiliminde olduğundan ve kurtarma faaliyetleri için uygun olmadığından, ikisinin melezlenmesi planlandığı gibi olmadı.

Bu günlerde Moskova su köpeğinin neslinin tükendiğine inanılıyor, çünkü varlığına dair hiçbir kayıt yok. Buna rağmen, bazı örneklerin hala kalması veya diğer köpek ırklarıyla melezlenmiş olması mümkündür.

8. Amerikan Su Spaniel

American Water Spaniel aktif, girişken ve zeki bir kişiliğe sahiptir ve bu da onu aile için iyi bir koruyucu yapar. Orta büyüklüktedir ve iyi tanımlanmış dalgalar veya çok kıvırcık arasında değişebilen kıvırcık bir kürkü vardır. Rengi, kahverengi veya çikolata tonları ile karakterizedir.

9. Barbet

Barbet, Kaniş, Portekiz Su Köpeği ve İrlanda Su Köpeği gibi yeni ırklar yaratmak için kullanıldı. Bu, 16. yüzyıldan beri kaydedilen eski bir soydan geldiği anlamına gelir. Siyah, kahverengi veya gri gibi tek tip renklere sahip güzel kıvırcık bir kürkü var. Bununla birlikte, saç ensenin altında daha fazla büyür, bu da sakallı görünmesine neden olur (bu nedenle Fransızca’daki adı barbet ).

Gördüğünüz gibi, çok çeşitli su köpeği ırkları var. Hepsinin kendine özgü kıvırcık tüyleri ve oldukça uysal bir mizaçları olsa da, her birinin onları birbirinden ayıran küçük özellikleri vardır. İçlerinden birini yoldaşınız olarak seçerseniz, asla pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Köpekleri Yüzdürmek Konusunda Bilmeniz Gereken Her Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekleri Yüzdürmek Konusunda Bilmeniz Gereken Her Şey

Köpek yüzdürmek, kemik ve eklemlere az baskı ile, kasları güçlendirmek için yapılan bütünsel bir egzersizdir. Köpek yüzdürmenin faydaları olduğunu ...
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.