Shetland Çoban Köpeğinin Özellikleri

Akıllı, sadık, itaatkar ... Shetland çoban köpeği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.
Shetland Çoban Köpeğinin Özellikleri
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugün, bilindik bir köpek cinsi olan Shetland çoban köpeği hakkında konuşacağız. Fiziksel nitelikleri, mizaçları ve ihtiyaç duydukları bakım türlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Shetland çoban köpeğinin anavatanı neresidir?

Shetland Çoban Köpeğinin kökeni bulmak için (ya da kısaca Sheltie), isminin geldiği İskoç adalarını seyahat etmek zorundasınız.

Bitki örtüsü olmayan ve engebeli arazilerde kullanılan Shetland Çoban Köpeği, bu alanlara ayak uyduran en iyi çoban köpeklerinden biri olmaya başladı. 20. yüzyıla gelindiğinde ise insanlar ırkı diğer ülkelere ithal ediyorlardı ve niteliklerini geliştirmek için onları çapraz olarak çiftleştiriyorlardı. Günümüzde ise Shetland Çoban Köpeği’ni tüm dünyada görebilirsiniz.

Yapılan en son çalışmalar, bu cinsin uzun tüylü Collie cinsi (muhtemelen bir Border Collie) ile daha küçük köpek ırkları arasındaki bir çaprazlamasından geldiğini göstermektedir.

oturan köepk

Genel özellikleri

Söylediğimiz gibi bunlar küçük, kompakt köpeklerdir. Buna ek olarak, bu hayvanlar da son derece çeviktir. Erkekler yaklaşık 38 santim boyunda, dişiler ise 33-35.5 cm arasındadırlar. Bu köpeklerden herhangi biri 6 ila 12 kg ağırlığında olabilirler. Uzun bir kafaları (doliochocephalic) ve ileriye dönük küçük kulakları vardır.

Shetland Çoban Köpekleri, kötü hava koşullarına karşı korunmak için mükemmel bir çift kat kürke sahiptir. Dıştaki kürkü uzun kıllardan oluşur ve iç kürk ise kalın ve yünlüdür. Bu çoban köpeği türünün rengi, siyah, beyaz, gri, kapkara ve bunların herhangi bir karışımı gibi birçok çeşidinde olabilemektedir.

Shetland Çoban Köpeklerinin Mizaçları

Bu köpek türü son derece sadık, zeki, mutlu ve aktif bir cinstir. Ailelerine ve arkadaşlarına karşı çok şefkatlilerdir. Ancak, yabancılar etraflarındayken biraz tedirgin olabilirler, bu yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız.

Her zaman tetiktedirler. Alışılmadık bir şey fark ederlerse hemen havlamaya başlarlar. Bu cinsten bir köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde, köpeğinizin havlamadığından emin olmalısın, çünkü bu durum uzun vadede sizin için bir problem olabilir.

deniz kenarında bekleyen köpek

Bu hayvanlar çok aktif olmalarına rağmen, küçük evlerde de yaşamaya uyum sağlamaktadırlar. Onları sağlıklı ve dengeli tutmanın en iyi yolu ise bu köpekleri uzun yürüyüşlere çıkarmak ve onlarla birlikte egzersiz yapmaktır.

Sağlık ve bakım

Diğer ırklarda olduğu gibi (Collie dahil), Shetland çoban köpeğinin bazı genetik göz sorunlarına eğilimi vardır. Bu nedenle, bu sorunların belirtilerini kontrol etmek için sık sık köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

Bu cinste kalça displazisi, epilepsi ve hipertiroidizm gibi başka bazı yaygın sağlık sorunları da bulunmaktadır. Evcil hayvanınızı her daim takip etmeli ve herhangi bir anormalliğe karşı sürekli alarmda olmalısınız.

Bakımları devam ettiği sürece kürkleri muhtemelen dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. Kürkünün olması gerektiği gibi olduğundan emin olmak ve düğümlenmeleri önlemek için her gün çoban köpeğinizi fırçalamanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.