Kısa Bacaklı Köpekler

Bu köpeklerin genlerinde meydana gelen bir mutasyon, bacak gelişimini sağlayan proteinlerin yeterince üretilememesine neden olmuştur.
Kısa Bacaklı Köpekler

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2019

Kısa bacaklı köpeklerin genetik bir mutasyon sonucu böyle olduğunu biliyor muydunuz? Yüzlerce yıl önce yaşanan bu değişim günümüzde neden kısa bacaklı köpekler olduğunu açıklıyor. Yazımızın devamında bu köpeklerden daha detaylıca bahsedeceğiz.

Hangi köpek türlerinin kısa bacakları vardır?

Bilim adamları ve veterinerler, köpeklerin bacak boylarının kısa kalmasına neden olan genetik mutasyon hakkında araştırmalar yapmaya devam ediyor. Bildiğimiz kadarıyla bu mutasyon, evrim yoluyla köpeklerin kurtlardan ayrıldığı dönemde meydana geldi.

Kısa bacaklı köpekler, vücutlarında belli bir protein türüne yeteri kadar sahip değildir. Bu protein eksikliği; vücutları, kuyrukları ve başlarının büyümesi üstünde olumsuz bir etkisi yaratmasa da bacaklarının uzamasını engeller. Protein eksikliği, bazı köpek türlerinde büyüme kıkırdağında taşlaşma yaratarak orantısız cüceliğe neden olur.

1. Pembroke Welsh Corgi

Büyük Britanya kökenli bu köpekler, sürülere çobanlık etmeleri için üretilmişlerdir. Vikingler’in 9.yüzyılda Galler’e getirdiği köpekler Corgiler’in atalarıdır. Corgi kelimesi, Kelt dilinde “cüce köpek” demektir.

Tilkiye benzer bir görünüme sahip olan Corgiler’in uzun, güçlü vücutları ve büyük kulakları vardır. Tüyleri kızıl, bej, siyah ya da siyah – beyaz lekeli olabilir. Ne yazık ki genelde kuyrukları doğar doğmaz kesiliyor.

2. Dachshund

Kısa bacaklı köpekler deyince akla ilk gelen köpek, Dachshund olabilir. İnce uzun vücutları nedeniyle sosis köpek olarak da bilinirler. Kökenleri Almanya’ya dayanan Dachshundlar, ülkede 1888’den beri resmi olarak tanınıyorlar.

kısa bacaklı köpekler

Uzun kuyrukları, yüzlerine düşen büyük kulakları ve insanların dikkatini çeken siyah tırnakları vardır. Tüyleri uzun ya da kısa olabilir. Maalesef, genelde omurga ve kaburgalarıyla ilgili problemler yaşıyorlar.

3. Basset hound

Kısa bacaklı köpekler arasında tanınmış bir türdür. Basset Houndlar’ın kökeni Fransa’ya dayanır ve ataları İngiliz Bloodhound köpekleridir.

uzun kulaklı köpek

Dikkat çeken bir diğer özellikleri ise uzun kulaklarıdır. Kulakları genele yerleri süpürdüğü için çok kirlenebilir. Sağlam bir vücutları vardır ve göze kısa gözükseler de aslında oldukça uzunlardır. Hatta hiç beklemediğiniz yerlere bile uzanabilirler; mutfak tezgahının üstünde ne bıraktığınıza dikkat edin!

4. İskoç Terrier

İskoç Terrier de kısa bacaklı köpekler arasında yer alır. İskoçya’nın kuzeyindeki Highlands bölgesine ait olan İskoç Terrierler toprak kazma konusunda çok yeteneklidirler. Dağlarda porsuk arayıp bulmaları için üretilmişlerdir. Sahipleri, köpeği kazdığı delikten çekip çıkarabilsin diye kuyrukları uzun ve güçlüdür.

bahçede iskoç terrierler

İskoç Terrierler’in uzun burunları ve kıvrık kulakları vardır. Siyah, kahverengi veya altın sarısı olabilen tüylerinin kendine has bir yapısı vardır ve yüzlerinde sakal, bıyık var gibi durabilir.

Karakterlerine gelirsek; bu köpekler bölgeleri konusunda korumacıdırlar. Çevik, hızlı, kararlı ve oldukça bağımsız ruhludurlar. Ayrıca kendilerine güvenleri yüksek, akıllı ve oyuncu köpeklerdir. İskoç Terrierler inatçı yapıları ve çocukları çok sevmeleriyle bilinir.

5. Cairn Terrier

Kısa bacaklı köpekler listemizin sonunda yine İskoçya’nın Highlands bölgesinde avını yuvasında yakalaması için üretilmiş Cairn Terrier var. Bu küçük köpeklerin tüylü suratları, ufak kulakları ve sürekli yukarıda tuttukları kısa kuyrukları vardır. İki katlı ve sık tüylü postları suya dayanıklıdır. Siyah, gri, kızıl, buğday rengi ve krem rengi olabilirler.

kısa bacaklı köpekler

Cairn Terrierler’in genelde çok mutlu bir karakteri vardır. Eğitimleri kolay olduğu ve çok havlamadıkları için evde beslemeye oldukça uygunlardır.

Kısa bacaklı köpekler, sadece yukarıda saydıklarımızdan ibaret değildir. Minyatür Bull Terrier, West Highland White Terrier, Beagle, Norfolk Terrier, Maltese Terrier ve Amerikan Bully gibi köpekler de bu listede yer alabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.