Basset Fauve de Bretagne: Harika Bir Arkadaş

Basset Fauve de Bretagne, herkesin sevdiği köpeklerden biridir. Arkadaş yanlısı gözlerinden ve benzersiz şekillerinden etkilenmemek imkansızdır.
Basset Fauve de Bretagne: Harika Bir Arkadaş

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2019

Basset Fauve de Bretagne, nispeten bilinmeyen bir köpek ırkıdır. Ancak, av dünyası bu köpek hakkındaki her şeyi bilmektedir. Bu cins, söz konusu av olduğunda büyük niteliklere sahiptir, ancak evde besleyebileceğiniz mükemmel köpeklerdir.

Arkadaş canlısı, sakin görünümleri ve küçük orta boyları, evde beslenmelerine olanak sağlar. Elbette, köpeğinize her gün egzersiz yapması için zaman ayırdığınızdan emin olmanız gerekir.

Basset Fauve de Bretagne Tarihçesi

Bu ırk, Fransa’nın kuzeybatı bölgesindeki Bretonya’den gelmektedir. İnsanlar çoğunlukla bu köpekleri küçük av etkinlikleri için kullanıyorlardı. Büyüklükleri ve iyi içgüdüleri, onları 1900’lerde üreyerek nüfussal olarak büyük bir artışa geçen tavşanlar ve yaban tavşanları için mükemmel bir av köpeği haline getirmiştir.

Kaba, kalın kürkleri, diğer köpeklerin sıkışıp kalabilecekleri dikenli çalılar ile dolu alanları dolaşmalarını kolaylaştırır. Ayrıca, kısa bacakları onlara zemini koklamayı ve avını takip etmeyi kolaylaştıran doğal tazı postürünü sağlar.

Zaman geçtikçe, Avrupa’nın diğer bölgelerinde görünmeye başladılar ve Fransa’daki insanlar bu hayvanın avlanma becerilerinin farkındaydı. İnsanlar bugünlerde hala bu köpekleri av için kullanıyorlar, Basset Fauve de Bretagne’nin köpeğinin iyi olduğu bir diğer güzel özellikse evcil hayvan olmalarıdır.

Basset köpeği bakıyor

Basset Fauve de Bretagne’nin Özellikleri

Bu sevimli ırkın boyutu, bir dairede besleyebilmeniz için mükemmeldir. Bu köpekler fazla alana ihtiyaç duymazlar ve onlarla yaşamak gerçekten kolaydır ve oldukça sakin hayvanlardır.

Kesinlikle ihtiyaç duydukları bir şey de düzenli fiziksel egzersiz ihtiyaçlarıdır. Sahip olduklarından daha fazla dayanıklılığa sahiptirler ve bazen bu enerjiyi tüketmeleri gerekir.

Genellikle yaklaşık 16.5-18 kg ağırlığında ve 33-38 cm boyundadırlar. Bu, uzun ve geniş gövdeleri nedeniyle büyüklükleri bakımından oldukça ağır oldukları anlamına gelir. Başları, vücutlarının geri kalanına göre daha büyüktür, bu da otururken onlara sevimli bir görünüm verir.

Bu köpeklerin karakterleri de tahmin edebileceğiniz bir şekilde olmayacaktır. Bu köpek cinsi cesur, kararlı ve kendine güvenen bir türdür. Avcıların onları yetiştirme şekilleri nedeniyle herhangi bir durum karşısında bu köpeklerin korku gösterdiklerini görmeniz pek mümkün değil. Ancak endişelenmeyin, Basset Fauve de Bretagne çocuklara karşı çok arkadaş canlısı ve eğlence odaklıdırlar.

Bakımı

Bu köpekler sağlam bir yapıya sahiptirler ve çok fazla hastalanmayacaklardır. Ayrıca, kalıtsal, genetik hastalıklar veya cins için ortak olan başka herhangi bir problemleri de yoktur. Estetik bakıma da ihtiyaç duymazlar, çünkü birbirine girmiş kürkleri hoş görünmelerinin bir parçasıdır.

Mutlu köpek

Yaşam süreleri yaklaşık 10 yıldır, uygun bir bakımla bu süre 12 yıla ulaşabilir. Bu hayvanlar ayrıca sizin için büyük neşe sağlayan harika arkadaşlardır.

Bu hayvanların üzerini kış aylarında da örtmeniz gerekmez! Yoğun kürkleri, Bretonya’daki hava gibi soğuk havalara ve yağmur şartlarına dayanmalarını sağlar. Kürkün pürüzlülüğü aynı zamanda hayvanın daha çabuk kuruyacağı anlamına gelir, bu da bir apartman dairesinde yaşıyorsanız özellikle güzeldir.

Günlük egzersiz ve doğru beslenme, Basset Fauve de Bretagne’nin mutlu olması ve sağlıklı kalması için gereken iki ana ihtiyaçtır. Buna karşılık, bu av köpeği de size her gün sevgi ve koruma sağlayacaktır.

Bu köpek ırkı hakkında söylememiz gerek son şey ise: Zekaları ilk başta yabancılara karşı temkinli durmalarını sağlar. Bir insanı biraz daha iyi tanıyana kadar mesafelerini koruma eğilimindedirler. Ancak, kısa bir süreden sonra, süper sevgi dolu ve sadık olurlar ve istediğiniz zaman onlarla birlikte oynayabilirsiniz. Ayrıca, çok uyumaktan hoşlanırrlar, bu yüzden dinlenmek için bolca zamanınız olacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.