American Bully ile Tanışın: Kaslı Bir Köpek

27 Temmuz 2021
American Bully cinsi köpekler kaslı ve genellikle daha büyük kafaları ve daha kısa bacakları olan çok geniş yapılı hayvanlardır.

American Bully, United Kennel Club, American Canine Hybrid Club ve ABKC tarafından tanınan bir türdür. 1990 yılında tanındığı şekliyle yakın zamanda oluşturulmuş bir refakatçi köpek ırkıdır. Bu türün ilk köpekleri 1980 yılında ortaya çıkmıştır.

Bu hayvan hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin! ‘Zorba’ görünümüne rağmen, karakteri ve kişiliği bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmez.

American Bully hakkında bilmeniz gereken her şey

Kökenler

American Bully, evcil hayvan olarak sahiplenilebilecek, ancak aynı zamanda ağır ve güçlü görünen nazik bir köpeğe sahip olma arzusundan doğdu. Ancak sorun, yetiştiricilerin tüm bu tür köpekleri dövüşler için eğitmeleriydi ve bu yüzden hepsi saldırgandı.

Pitbull’lardan önce David Wilson, Amerikan Staffordshire Terrier olarak bilinen ve çok tuhaf bir mavi renge sahip bir köpek türüyle ilgileniyordu. American Bully cinsinin gelişimi böyle başladı.

amerikan pitbull teriyer

Amstaffs kürk rengi, bir köpeğin kürkünde böyle bir renk tonu görmek normal olmadığı için çok dikkat çekti. Küçük, sağlam vücutları diğer birçok insanın da dikkatini çekti. Bu amatörler, İngiliz, Fransız ve Amerikan Bulldog ve Pitbull ile onları geçerek bu cinsi denemeye başladılar.

Çiftleştirildikleri çeşitli köpekler, farklı versiyonlarda American Bully doğurdu: Standard, Cassic, Pocket ve XL. Bununla birlikte, yalnızca standart olan saf bir cins olarak kabul edilir.

Özellikleri

Kulaklar

Kulakları genellikle kısadır, ancak bazı durumlarda kulakları biraz uzun olabilir. Ek olarak, bazı yetiştiriciler onları “estetik” nedenlerle doğumda kesebilir.

Vücut tipi ve ağırlığı

Boyutlarına göre çok fazla olan 35 ila 40 kg arasında ağırlığa sahip olabilirler. Vücutları kaslı, ağır ve sırtlarında belirgin kaburgalar var. Uylukların üst kısmı iyi ayrılmıştır, bu da göğsün geniş ve sağlam olmasını sağlar. Bu nedenle, bu cinsin çok belirgin bir özelliğidir.

Kürk rengi

Gözleri, burnu veya saç rengi o kadar önemli değil. En yaygın renkleri mavi ve göğüslerinde beyaz bir nokta olmasına rağmen hepsi çok kabul görüyor.

Kuyruk

Kuyruk vücuda göre çok kısadır ve küçük olmasına rağmen uzun ve sağlam olabilir. Kulaklara yaptıkları gibi onu da kesen birçok üretici var.

Bacaklar

Ayakları genellikle çok düzdür ve deformasyonu yoktur. Bazen ayaklar biraz dışarı çıkma eğilimindedir, ancak bu genellikle iyidir. Bununla birlikte, ayakları her zaman çok yuvarlak ve geniş olacaktır.

Karakter

American Bully, ‘küçük bir yaban domuzu’ gibi görünen ama tatlı bir yavru karakterli bir köpeğe sahip olma arzusundan doğmuş bir köpektir. Ve bu gerçekten bu cinsi tanımlayan şeydir.

Özellikle çocuklu aileler için ideal bir köpektir. Çok eğlenceliler olmaları çocukları sevindirir.

Bu saldırgan bir köpek değildir. Unutmayın, tehlikeli köpek yoktur, sadece eğitimsiz olanlar vardır. Bu cinsi iyi yetiştirirseniz ve diğer hayvanlarla ve bir köpek yavrusundan insanlarla sosyalleşmesine yardımcı olursanız, en ufak bir sorun yaşamazsınız. Ek olarak, hayvanın iyi bir baskıya sahip olup olmadığını bilmenin birçok yolu vardır.

köpeğe sarılann kız çocuğu
Sevdiklerine iyi bakan çok sadık bir köpek. Kuşkusuz, tüm aile için ideal bir evcil hayvan.

Özel bakım

Kiloları nedeniyle ve küçük vücutları göz önüne alındığında, tükettikleri gıdaların yağ yüzdelerini ve miktarlarını da izlemeniz gerekir.

Kardiyo veya dayanıklılık türü bir egzersiz olmasa da, düz burunları bazı solunum problemleri yaşamalarına neden olduğu için sık sık egzersiz yapmaları gerekir. Bu nedenle, ılımlı ama sürekli egzersiz öneriyoruz.

Öte yandan temizliği seven bir cins olduğunu da belirtmek gerekir. Sonuç olarak, günlük hijyenleri duygusal sağlıkları için hayati önem taşıyacaktır.

Gördüğünüz gibi, şüphesiz, görünüş aldatıcıdır. American Bully kaba ve sağlam bir köpeğe benzeyebilir, bu da onun karakterinin aynı olduğunu düşündürebilir. Ancak, hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Bu sevimli ve ilginç cins bir sonraki evcil hayvanınız  olacak mı?