Köpeklerin Sağlığımıza Olan 8 Katkısı

Çeşitli çalışmalar sayesinde köpeklerin sağlığımıza bazı katkıları olduğu keşfedildi. İnsanların en iyi dostu olduğunu söylediğimiz köpekler sağlık anlamında da bizim en iyi destekçilerimiz.
Köpeklerin Sağlığımıza Olan 8 Katkısı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çok sayıda insan evinde bir evcil hayvan dostuyla yaşıyor ve genelde bunlar kedi ve köpekler. Çeşitli çalışmalar sayesinde köpeklerin sağlığımıza bazı katkıları olduğu keşfedildi. İnsanların en iyi dostu olduğunu söylediğimiz köpekler sağlık anlamında da bizim en iyi destekçilerimiz.

Köpeklerin Sağlığımıza Katkı Sağlama Yolları

1. Kalp Hastalıklarının Riskini Azaltıyorlar

Köpeklerin sağlığımıza pek çok katkısı bulunuyor ve bunlardan biri de kalp krizlerini önleyebilmeleri. Bunu farklı farklı çalışmalarda görebiliyoruz. Bir köpeğiniz varsa günlük olarak yürüyüşe çıkarsınız ve böylelikle her gün egzersiz yapmış olursunuz. Bu basit fiziksel aktiviteyle kalp hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

Sahibi kitap okurken yanında duran köpek

Bazı uzmanlar evcil hayvanınızla haftada en az üç saat yürümenizi öneriyor. Bu sayede köpek sahipleri her türlü kalp rahatsızlığının önüne geçebilirler.

Bunun yanı sıra, evcil hayvanlar ruh halimize de olumlu katkılar sağlarlar. Köpeğinizi sevmeniz ve ona sarılmanız  stresle başa çıkmanıza yardımcı olur ve dolaylı olarak kalp sağlığınıza katkı sağlamış olursunuz.

2. Stres Seviyenizi Azaltır

Hayvanları sevdiğimizde vücudumuz duygusal uyarılmaya ilişkin bir hormon olan oksitosin hormonunu salgılar. Diğer bir deyişle, köpeğimizle vakit geçirdiğimizde daha iyi bir ruh haline bürünürüz. Bundan ötürü, evde bir evcil hayvanınız varsa daha az stresli biri olursunuz.

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmanız, onunla oynamanız ya da yalnızca yan yana durmanız dahi oldukça olumlu etkilerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Tüylü dostunuza olan sevginiz fiziksel ve ruhsal sağlığınıza oldukça faydalıdır.

3. Köpeklerin Sağlığımıza Olan Katkıları: Ruhumuzu Doyururlar

Köpeklerin sağlığımıza yaptıkları katkılardan biri de ruhumuzu doyurmalarıdır. Bu da köpeği olan insanların daha mutlu olduklarının kanıtı. Köpekler ve kediler mutsuz insanların daha iyi hissetmelerini sağlarlar. Bir evcil hayvanla vakit geçirmek kişinin serotonin ve dopamin salgılamasını sağlar. Bu iki hormonun da mutluluk ve keyif ile bir ilişkisi vardır.

Evcil hayvanlar şahane arkadaşlardır. Çoğu insan evinde bir köpeği olduğu için güvende, mutlu ve korunaklı hisseder.

4. Köpekler Bağışık Sistemimizi Güçlendirmemize Yardımcı Olur

Küçük yaşlardan itibaren bir köpekle aynı evi paylaşmak alerji ve astımı uzakta tutar. Küçükken evcil hayvanlarla vakit geçiren çocuklar daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olur. Bundan ötürü, solunum hastalıklarının oluşma riski daha azdır. Dolayısıyla evinizde bir evcil hayvanın olması size zindelik ve direnç sağlar.

5. Evcil Hayvanlar Diyabet Hastalarına Yarar Sağlar

Diyabet hastalarının glukoz seviyelerinde düşüşler yaşanır ve bazı köpekler bu dengesizliği fark edebilir. Kan şekerinin düşük olması bazı hayvanların farkına varabildiği kimyasal bir değişimdir. Köpek dostlarımızın güçlü sezgileri olduğunu ve zeki hayvanlar olduklarını unutmayalım.

Hatta köpekleri bu durumlar için eğiten kimi kurumlar da bulunuyor. Bu kurumlardaki eğitimler sayesinde köpekler düşük kan şekerini tespit ederek sahiplerini uyarabilirler.

6. Köpeklerin Sağlığımıza Katkı Sağlama Yolları: Yaşam Süremizi Uzatıyorlar

Görebildiğiniz üzere köpeklerin sahiplerine sayısız katkısı bulunuyor. Evlerinde bir hayvan besleyen insanlar genellikle daha mutlu, sağlıklı olurlar ve hatta daha uzun bir ömür sürerler. Sağlığımıza katkılar sağlayan köpekler dolayısıyla yaşam süremizi de uzatırlar.

Yalnız, içe dönük ya da sosyalleşme problemi yaşayan insanlar için köpekler ideal dostlardır. Özellikle yaşlı ve otizm bozukluğu olan bireyler için harika bir seçenektir. Hayvanlar insanların yaşamında büyük farklar yaratabilirler. Konsantrasyon ve sosyal etkileşimi artırırlar.

7. Köpeklerin de Bulunduğu Terapiler

Bugünlerde köpekler belli bozukluk ve kondisyonlara sahip çocuk ve yetişkinlere yardım amaçlı eğitiliyorlar. Okul ve hastanelerde buna dair pek çok program bulunuyor.

Köpeklerin her gün yürüyüş yapması gerekir. Sahiplerinin de onları beslemesi ve hijyenleriyle ilgilenmesi şarttır. Bu tarz rutinler bir rahatsızlığı olan çocuklar için harika aktiviteler olacaktır. Bu rutinler sayesinde konsantrasyon becerileri artabilir ve bilişsel fonksiyonları gelişebilir.

8. Sosyal Etkileşim

Sosyal uyarılma anlamında hayvanlar harika canlılardır. Evcil hayvanımızı parka yürüyüşe götürdüğümüzde diğer hayvan sahipleriyle etkileşime girebiliriz. Bu yürüyüşler çocuklar için de harikadır. Köpek gezdirmek dikkat ve sosyalleşmeyi besleyen çok güçlü bir terapidir.

Köpeklerin sağlığımıza faydaları

Teknolojiyle fazlasıyla iç içe olduğumuz şu zamanlarda maalesef ki elektronik cihazlara bağımlı hale geldik. Yürürken, otobüsteyken, her zaman telefonumuzu kontrol ediyoruz. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmanız size başka insanları yüz yüze tanıyabilme fırsatı verir. Komşularınızla ve çevrenizdekilerle fiziksel temas kurmanızı sağlar.

Yabancılar da dahil olmak üzere çevrenizdeki insanlarla iletişim kurma noktasında köpekler aradaki buzları eritmek için harika bir araç olabilirler. Evcil hayvan sahibi kişilerle yavaş ama günbegün samimileşen bir ilişki kurabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.