Alman Spitz: Bu Cins Hakkında Her Şey

Alman Spitz, kürküne ve sosyalleşmeye geldiğinde özel bakım gerektiren mutlu ve sadık bir köpektir. Bu dost canlısı cins hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.
Alman Spitz: Bu Cins Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2021

Alman Spitz, yaşlı insanlar veya daha kısa, daha yavaş yürüyüşleri tercih edenler için ideal bir köpektir. İnsanlar onun kabarık tüylerini ve sadık karakterini severler.

Bu köpeklerden birini evinize almayı düşünüyorsanız, özelliklerini ve ihtiyaçlarını öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm bilgiler burada. İyi bir bakımla, bu cins bulabileceğiniz en iyi yol arkadaşlarından biridir.

Alman Spitz’in fiziksel özellikleri

Genellikle Alman Spitz olarak bilinen, yalnızca boyut ve küçük özellikler bakımından farklılık gösteren, ancak neredeyse aynı genetiğe sahip bir ırk grubudur. Bu mezhep altında değerlendirilen ırklar şunlardır :

Bu köpek çeşidinin en çarpıcı özelliği, yoğun, ince tüyüdür. Kürkü iki tüy tabakasından oluşur: iç tabaka kısa, yoğun ve yünlü tüylerden oluşurken, dış tabaka ayrı ve hafif sert uzun tüylerden oluşur.

spitz cinsi köpek

Başının şekli de belirgin bir nazofrontal çöküntü ve tilkilere benzer bir profil ile dikkat çekicidir. Kulaklar üçgen, sivri, dik ve yüksektir. Omuzlara kadar olan yükseklik, cinse bağlı olarak 23 ila 50 cm arasında değişir. Aynısı, yaklaşık olarak 3 ila 10 kilo arasında değişebilen ağırlık için de geçerlidir.

Alman Spitz’in karakteri

Her köpeğin benzersiz ve tekrarı olmayan kendi kişiliği vardır. Bununla birlikte, yapay seçilim sayesinde, türe bağlı belirli davranışsal eğilimler vardır. Alman Spitz örneğinde, neşeli, uyanık ve aktif bir karakter her zaman aranmıştır.

Bu köpekler, sahipleriyle güçlü bir bağ kurdukları ve biraz aşırı korumacı olabildikleri için yabancılara ve diğer köpeklere karşı çekingendirler. Ancak bu, iyi bir sosyalleşme ile üzerinde kolayca çalışılabilecek bir eğilimdir.

Alman Spitz cinsi köpekler, biraz tepkili köpekler oldukları için küçük çocuklu evler için ilk tercih değildir. Çocuklar köpeklerle nasıl başa çıkacaklarını bilmedikçe (yani biraz daha büyük çocuklar), kaza riski diğer daha sabırlı ırklara göre artar.

Özel bakım

Tüm ırklarda ortak olan iyi bir diyet ve günlük egzersizin yanı sıra, Alman Spitz , tüylerin tımar edilmesi gibi özel bakımlar gerektirir. İşte bu cinsin tüm özellikleri:

Bakımı

Alman Spitz’in ince, yoğun tüyleri, bazen günde bir kereden fazla olmak üzere günlük fırçalamayı gerektirir. Kolayca karışır ve düğümlerin oluşmasını istemiyorsanız düzenli olarak taramanız gerekir, aksi takdirde cilt düzgün nefes alamaz.

Bu ırklar soğuk iklimleri iyi tolere eder, ancak çok fazla ısıya dayanıklı değillerdir. Sıcak mevsimlerde köpekleri tıraş etmek bir seçenek değildir, çünkü sadece onların termoregülasyonunu bozarsınız.

Alman Spitz’in duygusal ihtiyaçları

Bu gruptaki küçük ve orta boy ırklar, bahçesiz apartman dairelerinde ve evlerde gayet iyi bir şekilde muhafaza edilebilirler. Ancak bu, bu köpeklerin aileleriyle sosyalleşmeye büyük ihtiyaçları olduğundan , uzun süre evde yalnız bırakılabilecekleri anlamına gelmez.

Sağlıklarının bu yönünü ihmal ederseniz, köpeğin ayrılık kaygısı gibi rahatsızlıklar geliştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sahiplerine karşı aşırı korumacı tepkiler vermemeleri ve oldukça gürültücü oldukları için aşırı havlamamaları öğretilmelidir!

Alman spitz sağlığı

Bu cinsin genetikleriyle ilgili önemli bir sorunu yoktur. Bununla birlikte, görülme sıklığı düşük olmasına rağmen, boyutuna ve kabuğuna bağlı bazı bozukluklar bulunabilir. Aşağıdakileri vurgulayabiliriz:

  • Kalça displazisi: Bu, uyluk kemiğinin kalça ekleminden yer değiştirmesi durumunda oluşur, çünkü oturduğu boşluk bu kemiğin başını tamamen örtmez. Bu bozukluk çoğunlukla büyük ırklarda bulunur.
  • Cilt sorunları: Bu genellikle kürke uygun bakım yapılmadığında ortaya çıkar. Deri yeterince nefes almazsa, köpek ıslak dermatit ve diğer rahatsızlıkları geliştirecektir.
  • İdiyopatik epilepsi : Bu, nöbetlere, bilinç kaybına ve ardından oryantasyon bozukluğuna ve uyuşukluğa neden olan nörolojik bir hastalıktır. Bazı nöron gruplarının aşırı elektriksel deşarjlarından kaynaklanır.
  • Patellar luksasyon: Çok sık olmamasına rağmen, Alman spitz’inde patellanın normal konumundan dışarı çıkmasıyla oluşan bu problemin görülme sıklığı biraz daha yüksektir. Gözle görülür bir topallık ürettiği için tespit edilmesi kolaydır.

Kısacası, yaşam tarzınız az egzersiz gerektiren, ancak mutlu, uyanık bir tavrı olan bir köpeğe uyuyorsa, o zaman Alman spitz iyi bir seçim olacaktır. Her zaman sahiplenmek, satın almaktan daha iyidir: Evlat edinerek iki hayat kurtarırsınız, aldığınız köpeğin ve onun yerine barınağa gireninki.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.