Pomeranya Köpekleri: Bilmeniz Gereken Her Şey

Pomeranya köpekleri Kuzey Avrupa kökenlidir ve en eski köpek türlerinden biridir. Ayırt edici özellikleri sivri kulakları, kıvrık kuyrukları ve çift kürk katmanlarıdır.
Pomeranya Köpekleri: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2019

Sivri kulakları, kıvrık kuyrukları ve kalın kürkleri ile Pomeranya köpekleri çok iyi görünümlü ırklardır. Bu yazı, bu köpek türü ve kurtlarla çarpıcı benzerlikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır.

Pomeranya köpekleri özellikleri

Dünya Köpek Örgütü’ne (veya Fransız kısaltmasına göre FCI) göre, Pomeranya köpekleri Almanya kökenlidir ve kurtların doğrudan torunlarıdır. Bu tür köpeklerin tüm alt ırkları benzerlikler paylaşır. Aslında, kürklerinin boyutu ve rengi tek ayırt edici özellikleridir.

Örneğin, Pomeranya köpeklerinin genellikle büyük bir burnu, siyah gözleri ve burnu, düz, üçgen kulakları vardır. Kürklerinin biri iç diğeri dış olmak üzere iki katmanı bulunur. Ayrıca, kuyrukları yukarı doğru kıvrılır ve sırtlarında durur.

Davranış açısından, Pomeranya köpekleri çok mutlu ve enerjiktir. Her zaman sahiplerine sadık kalırlar ve diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler. Bu köpekler çok havlar, bu yüzden iyi bekçi köpekleri olabilirler, ancak çalışan koruma köpekleri olarak kullanılmazlar.

Pomeranya köpek ırkları

Pomeranya ailesine mensup köpekler bir dizi önemli özelliğe sahiptir. Üç ana gruba ayrılırlar: Avrupa, Asya ve Kuzey köpekleri. Farklı ırklardan bazıları:

1. Alman Pomeranya köpekleri

Bu cins, diğer Pomeranya köpeklerinin babasıdır, çünkü diğer cinsler Alman Pomeranya’nın torunlarıdır. Uzmanlar, bu köpeklerin ilk olarak Orta Avrupa’da Taş Devri’nde ortaya çıktığını düşünüyor. Sonuç olarak, Alman Pomeranya en eski köpek ırkıdır.

Resmi bu yazının başında görünen Alman Pomeranya köpeğinin kürk rengi değişebilir. Ancak, genellikle sarı, bej veya beyazdır. Diğer Pomeranya köpeklerine benzer şekilde, bu cins çift kat kürke sahiptir. Köpekler yaklaşık 20 kg ağırlığındadır ve 56 cm’e kadar ulaşabilirler.

2. Keeshond

Keeshond, kahverengi, siyah, beyaz ve gri gibi iki veya üç renkten oluşan kalın, peluş gibi kürklü orta boy bir köpektir. Yaklaşık 30 kg ağırlığında ve yaklaşık 50 cm boydadır.

pomeranya köpekleri türleri

Thee Keeshond, Hollanda’nın kuzey bölgelerinden geliyordu, ancak 18. yüzyılda Almanya’da “ünlendi”. Ancak bu köpek ırkı günümüzdeki görünümünü ancak Fransız Devrimi döneminde almıştır. O zamandan beri, eşlik eden bir köpek olarak kabul edildi.

3. Pomeranian

Pomeranian muhtemelen en ünlü Pomeranya köpeğidir. Küçük boyutu nedeniyle “süs” köpeği olarak kabul edilir. İlk Pomeranian ırkı Lapland ve İzlanda’dan gelmiştir, ancak daha sonra Polonya’ya kızak çekerek seyahat etmiştir.

pomeranian köpeği

Pomeranian ırkının üçgen, tilki gibi bir kafası, küçük üçgen kulakları ve sırtlarında kıvrılan bir kuyruğu vardır. Bu cins yine çift kat kürke sahiptir ve yaz aylarında kolayca aşırı ısınabilir. Bunlar şehir yaşamı veya kırsal yaşama iyi uyum sağlayan aktif bir cinstir.

4. Japon Pomeranya Köpeği

Bu cins Japonya’dan gelir ve aslında Rusya’dan gelen Samoyed köpeklerine oldukça benziyor. Bunun nedeni tamamen beyaz olan kürkleri, kıvrılmış kuyrukları ve üçgen kulaklarıdır.

japon pomeranya

Japon Pomeranya köpekleri çok zeki, sadık ve sahiplerine karşı oldukça özenlidir. Mükemmel evcil hayvanlar olabilirler. Aile yaşamına çok iyi uyum sağlarlar ve genç yaşlarından itibaren sosyalleşmelerini sağlarsanız, diğer köpeklerle çok iyi geçinirler. Japon Pomeranya köpekleri koşmayı sever, ancak çok fazla egzersize ihtiyaçları yoktur. Agility egzersizleri yaptırmak istiyorsanız, uygun köpeklerdir.

5. Fin Pomeranya Köpeği

Bu, tipik Pomeranya karakteristiklerini paylaşmasına rağmen, biraz daha az “pofuduk” bir köpek türüdür. Bunlar arasında yukarı doğru kıvrılmış bir kuyruk, büyük bir burun ve üçgen kulaklar bulunur. Kürkleri açık kahverengi veya kızılımsı renklidir.

fin köpeği

Fin Pomeranya köpeği kemirgenleri ve sincapları avlamak için yetiştirilmiştir ve günümüzde bile hala av köpeği olarak kullanılıyor. Bu inatçı, aynı zamanda meraklı ve eğlenceli bir cinstir. Bu köpekler diğer köpeklere karşı agresif olabilir ve her gün uzun yürüyüşlere çıkmaya ihtiyaç duyarlar.

Diğer Pomeranya köpeği cinsleri orta ve küçük Alman Pomeranya, Volpino Italiano, Eurasier, Hokkaido, Norveç Elkhound ve Norveç Lundehund’u içerir.

İlginizi çekebilir ...
En Sportif Köpek Irkları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
En Sportif Köpek Irkları

Birçok sportif köpek ırkı bulunmaktadır. Doğru olanı seçmek için en sportif köpek ırkları listesine bir göz atmanız gerekir.  • Atencia-Fernandez, S., Shiel, R. E., Mooney, C. T., & Nolan, C. M. (2015). Muscular dystrophy in the Japanese Spitz: An inversion disrupts the DMD and RPGR genes. Animal Genetics. https://doi.org/10.1111/age.12266