9 Popüler Alman Köpek Irkı

Bu yazımızda, en popüler Alman köpek ırklarından bazılarına daha yakından bakmak istiyoruz.
9 Popüler Alman Köpek Irkı

Son Güncelleme: 12 Nisan, 2021

Köpek yaratma ve yetiştirme söz konusu olduğunda, Almanya, dünyanın en üretken ülkelerinden biridir. Aslında toplamda 40 civarında Alman köpek ırkı bulunmaktadır. Birçoğu dünyanın her yerine ihraç edilmesiyle son derece popülerleşmiştir. Bu makalede size bunların hepsini anlatacağız.

Alman köpek ırkları

Çok fazla Alman köpek ırkı olduğu için, bugün sadece en iyi bilinen örneklerden bazılarına odaklanacağız:

alman köpek ırkları boksör

1. Boksör

Başlangıçta iş köpekleri olarak yetiştirilmiş olsalar da, bu günlerde boksörler en çok evcil hayvan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu orta boy, mastiff tipi köpeklerin güçlü çeneleri, düz ağızları (genellikle siyah renkli), büyük kulakları ve benekli, kahverengi veya beyaz olabilen kısa, parlak tüyleri vardır. Huyları açısından, boksörler zeki, aktif ve sadık köpeklerdir ve biraz bölgesel olabilirler.

2. Weimaraner

Weimaraner ırkı köpekler, onları neme karşı korumak için kısa, kalın kürklü av köpekleridir. Saxe-Weimar-Eisenach Duque’sinden sonra adlandırılan bu köpeklerin eğitilmesi kolaydır ve genellikle bekçi köpekleri olarak kullanılırlar.

En dikkat çekici özelliklerinden biri, zamanla kademeli olarak değişen göz renkleridir. Yenidoğan Weimaraner cinsi köpekler, daha sonra turkuaz ve nihayet kehribar rengine dönüşen mavi gözlere sahiptir. Bu köpek ırkı ayrıca büyük kulaklara ve uzun burna sahiptir. Kürkleri, kömür mavisi, fare grisi, gümüş grisi veya mavi grisi olmak üzere çeşitli gri tonlarında olabilir.

3. Doberman

Doberman, ilk olarak 19. yüzyılın sonunda ortaya çıkan en yeni Alman ırklarından biridir. Agresif görünümleri, borç tahsildarlarını öfkeli borçlulara ve diğer potansiyel saldırganlara karşı korumak için kullanıldıkları anlamına geliyordu. Doberman’ın en eski atası, orta Almanya’daki Thüringen’den geldi ve aynı zamanda bir bekçi köpeği olarak da kullanıldı. Bu hayvanların kare şeklinde, kaslı gövdeleri, kısa kuyrukları ve sivri kulakları vardır. Kısa, kalın tüyleri çoğunlukla siyah veya kahverengidir.

4. Dakhund

Popüler “Wiener köpeği” dünyadaki en ünlü Alman köpek ırklarından biridir. Basset Hound’un soyundan gelen Dachshund, uzun gövdesi ve kısa bacakları ile oldukça sıra dışı bir görünüme sahiptir. Dachshund’un diğer önemli özellikleri arasında uzun burnu, uzun kuyruğu ve büyük kulakları bulunur. Kısa, kalın ve uzun olmak üzere çeşitli farklı tüy türleri vardır. Bunlar, yalnız başlarına çok fazla zaman geçirmekten nefret eden tatlı, eğlenceli ve girişken hayvanlardır.

5. Danua

Deutsche Dogge veya Alman Mastiff olarak da bilinen Danua, dünyanın en büyük cinsidir ve ona “Nazik Dev” takma adını kazandırır. Bunlar sevecen, arkadaş canlısı ve çoğu zaman utangaç köpeklerdir, beceriksiz ve garip bir yürüyüşe sahiplerdir. Mide torsiyonu gibi sorunları önlemek için oldukça özenli bir bakım ve özel bir diyet gerektirirler. Beş ana kürk rengi vardır: açık kahverengi, benekli , alacalı, siyah ve mavi.

6. Alman Kurdu

Alman Kurdu dünyadaki en ünlü pastoral ırklardan biridir. İlk olarak 1899’da ortaya çıkan Alman Çoban köpeği, sürülerin korunmasına yardımcı olmak için yetiştirildi. Üstün zekaları, güçleri ve itaatleri, onları polis ve arama kurtarma çalışmaları için tercih edilen bir tür haline getirdi. Genellikle kalça displazisinden muzdariptirler ve bol miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar.

7. Alman Pinscher

Orta büyüklükte, güçlü bir yapıya, kısa, pürüzsüz bir kürke, ince kafaya, uzun burna ve sivri kulaklara sahip Alman Pinscher cinsi köpekler, bol miktarda egzersize ihtiyaç duyan akıllı, aktif köpeklerdir. Genellikle yabancılara sıcak bakmazlar, ancak güçlü karakterleri, evde başka köpekler varsa onları sürünün lideri yapar.

alman köpek ırkları Rottweiler

8. Rottweiler

Molosser ailesinin bir başka üyesi olan Rottweiler’ın kökenleri Roma imparatorluğuna kadar uzanmaktadır. Görünüşleri kullanım alanlarının değişmesi ile birlikte zaman içinde gelişerek değişmiştir. Bu büyük köpekler güçlüdür, uzun uzuvları, büyük kafaları ve pürüzsüz, siyah ve ten rengi tüyleri vardır. Rottweiler’ın rahat bir mizacı vardır ve büyük itaat ve sadakatleri ile bilinirler.

9. Schnauzer

Bu, zengin ve ilginç bir tarihe sahip başka bir Alman cinsidir. Bu köpekler ilk olarak 15. yüzyılda Wurttemberg bölgesinde ortaya çıktı. İsimleri, burunlarının etrafındaki uzun kürke atıfta bulunan Almanca “bıyık” kelimesinden gelmektedir. Mükemmel koku alma duyuları, başlangıçta av köpekleri olarak kullanılmaları anlamına geliyordu. Bunlar, aile hayatına iyi uyum sağlayan tatlı, arkadaş canlısı hayvanlardır. İlgini çekebilir ...

Alman Köpek Irkları
My AnimalsRead it in My Animals
Alman Köpek Irkları

Toplamda 37 farklı Alman köpek ırkı olduğu biliniyor. Bu yazımızda, en çok dikkat çeken Alman köpek ırkları hakkında bilgi veriyoruz.