Harika Bir Köpek: Alman Kurdu Eğitimi

Bu cins köpekler çok zeki olsa da lider rolünü alacak bir yetiştiriciye, diğer köpeklerle sosyalleşmeye, disipline ve olumlu pekiştirmeye ihtiyaç duyar. Tüm bu yönlerden ihtiyaçlarını karşılarsak agresif ya da saldırgan davranışlar göstermesini önlemiş oluruz.
Harika Bir Köpek: Alman Kurdu Eğitimi

Son Güncelleme: 17 Temmuz, 2019

Alman Kurdu evcil hayvan olarak en çok istenen ırklardan biridir. Bu köpeklerin kişilikleri, zekaları ve öğrenme becerileri, bakımını ve eğitimini kolaylaştırıyor. Siz de sahiplenmeyi düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, Alman Kurdu eğitimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Alman Kurdu Eğitimi İçin Tavsiyeler

Alman Kurtları asil ve eğitilmesi kolay köpeklerdir; boyutları ve güçleri dolayısıyla erken çağlarda eğitilmesi gerekir ki alfa köpeği rolünü üstlenmeye çalışmasın.

Direktiflerinize uymayı öğretin

Bu adım her cins köpeğin eğitimindeki en temel basamaklardan biridir. Diğer yazılarımızda da köpeklerin bir lideri olması gerektiğini  birçok kez dile getirmiştik. Eğer bir lider olmadığını hissederlerse bu görevi onlar üstlenir ve sahiplerini kendinden aşağı görür.

Köpeğin ailedeki rolünü görmesi için disiplin ve sevginin dengesini kurmak gereklidir. Sadece sizi bir lider olarak görmesi yetmez; aynı zamanda ailenin diğer üyelerinin de sözünü dinlemesi gerektiğini bilmelidir.

Bunu başarmak için ailenin tüm üyeleri köpeğe koyduğunuz kurallara uygun davranmalıdıraksi takdirde köpeğinizin kafası karışabilir. Bir köpeğe rolünü kabul ettirmek için izleyebileceğiniz yollardan biri de kapıdan girerken sizden önde gitmesine izin vermemektir. Sizden sonra yemek yemeli, yatması ve dinlenmesi için kendine ait bir yeri olmalı ve günde belirli saatlerde dışarı çıkmalıdır.

Egzersiz

Büyük köpekler diğerlerinden daha fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Özellikle Alman Kurdu’nun sıkılmamak için enerjisini kanalize etmesi gerekir. Eğer bu köpek yeterince egzersiz yapmazsa agresifleşip zararlı davranışlar sergileyebilir. 

Alman Kurdu ve çocuklar

Egzersiz sayesinde köpekte kan pompalaması artarak kasları ve eklemleri güçlendirir, kemiklerinin de sağlamlığını korur.

Sosyalleşmek

İnsanlarla ve başka hayvanlarla geçinebilen arkadaş canlısı bir köpek istiyorsanız köpeğinizin diğer köpeklerle sosyalleşmesi çok önemlidir. Bu cins köpekler kendinden çok emin bir karaktere sahiptir, bu durumda kendilerini üstün görebilecekleri için başkalarına agresif davranabilirler.

Köpeğinizde ısırmak gibi en ufak bir agresiflik göstergesi fark ettiğiniz zaman, antisosyal ve baş etmesi zor  bir köpek haline gelebileceğinin bilincinde olarak aksiyon almalısınız.

Alman kurdu yavruları

Kararlı ve istikrarlı olun

Alman Kurtları çok zekidir diyoruz ama bu aynı anda 10 tane komut öğrenebilecekleri anlamına gelmiyor. Alman Kurdu eğitimi dikkatlice düşünülmesi gereken bir konudur; neyi nasıl, ne zaman yapmasını istiyorsunuz önce bunu düşünün.

Komutları ve rutininizi çok sık değiştirmeyin yoksa köpeğinizin kafası karışır ve hiçbir şey öğrenemez. Hatta daha da kötüsü söz dinlemeyebilir.

Pozitif pekiştirme kullanın

Bu cins köpekler “otur”, “yakala”, “bırak”, “yat”, “yuvarlan”, “patini ver” veya “ayakkabıları getir” gibi komutları öğretmek için idealdir. Ancak, çok zeki olsalar da Alman kurdu eğitimi elbette zaman ve sabır gerektirir. Onlara asla bağırmayın ve kesinlikle vurmayın. Bu sadece onları korkutur.

Bunun yerine bir şeyi doğru yaptıklarında ödüllendirin ve yanlış yaptığı zamanlara odaklanmayın. Pozitif pekiştirme her zaman işe yarar.

Gördüğünüz gibi Alman Kurdu eğitilmesi zor bir köpek değildir. Eğer sahiplenecekseniz bilin ki, sizi her gün şaşırtacak bu harika köpek hayatınızı paylaştığınız özel bir dostunuz olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Deldalle, S., & Gaunet, F. (2014). Effects of 2 training methods on stress-related behaviors of the dog (Canis familiaris) and on the dog-owner relationship. Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research. https://doi.org/10.1016/j.jveb.2013.11.004


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.