Kızıl İrlanda Seteri: Güzel ve Nazik

Sıcakkanlı ve şefkatli olan bu hayvanlar, çocuklar için harika bir arkadaş olur. Aynı şekilde, çok akıllı ve uysal olduklarından eğitilmeleri de kolaydır.  
Kızıl İrlanda Seteri: Güzel ve Nazik

Son Güncelleme: 09 Şubat, 2019

Kızıl İrlanda Seteri aslen bir av köpeğiydi, ancak olağanüstü güzelliği ve kişiliği bu hayvanı ormandan çıkarıp doğruca insanların evlerine getirdi. Bu inanılmaz cins hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kızıl İrlanda Seteri ve Kökeni

Kızıl İrlanda Seteri, diğerlerinden daha az popüler olan beyaz ve kırmızı cinslerden gelir. 18. yüzyıldan kalma kayıtlara göre, şu anki cins halen geçmişteki cinse benzemektedir.

Kızıl İrlanda seteri harika bir av ve iz bulma köpeğidir. Başka bir deyişle, sahipleri ile birlikte avlanırken, avın saklandığı yöne işaret eder. Bunu yapan bir başka cins de Pointer cinsidir.

Bununla birlikte Kızıl İrlanda seteri, 19. Yüzyılda özellikle güzellik yarışmalarıyla popülerlik kazandı. O zamandan beri de avcılıktan ziyade güzellik yarışmacısı olarak yetiştirildi. Dolayısıyla, bugün çok az avcı seter köpeği var.

Bu makalede görebileceğiniz gibi İrlanda seterlerinde avlanma içgüdüsü hala mevcut. Fiziksel görünümlerinde ise güzellik yarışması standartlarına rağmen, çok az değişiklik oldu.

kızıl İrlanda seteri

Özellikleri

Bu cins zarif ve çevik görünümüyle dikkat çekiyor. 65 cm uzunluğunda olabilir ve 30 kilogram ağırlığını aşabilirler. İnce gövdeleri ve uzun bacakları vardır.

Başları uzun, ince ve düzdür. Burunları açık veya koyu renkte olabilir. Başın alt kısmında, üçgen şeklinde ve yuvarlakça olan kulakları, yanlara doğru sarkar.

Bu köpeklerin vücudu uzun, ince, ipeksi ve parlak tüylerle kaplıdır. Kulakları, göğüsleri, ve kuyruklarındaki tüyler en uzun olanlardı. Bu cins ile ilgili standarda göre, tüyleri olabildiğince düz olmalıdır. Kuyrukları uzun ve alçaktır ve tetikte olsalar bile hiçbir zaman omurganın üstüne çıkmaz.

Adından da anlaşılacağı gibi Kızıl İrlanda Seteri sadece kırmızımsı kahverengi renklidir. Yüzünde, ayak parmaklarında ve göğsünde beyaz izler olabilir. Siyah veya benekli setter çeşitleri vardır.

Davranış şekli

Birkaç nesil boyunca evcil hayvan olarak kullanılmasına rağmen seterin avcı genleri hala varlığını sürdürmektedir. Bu gerçekten müthiş bir şey. Bu cins her zaman enerjik, zeki, çalışkan ve arkadaş canlısı olmuştur.

koşan kızıl İrlanda seteri

Genel olarak, bu köpekler iyi davranırlar ancak kötü davranışlardan kaçınmak için iyi eğitilmeleri gerekir. Günde üç kez yürüyüşe ihtiyaçları var. Ayrıca iz sürmek, problem çözmek gibi zihinsel egzersizlere ihtiyaçları vardır ve etkileşimli oyuncaklardan faydalanacaklardır.

Çok cana yakın ve şefkatlidirler, bu da onları çocuklar için harika bir hayvan kılar . Yabancılara karşı güvensiz değillerdir, bu yüzden bir bekçi köpeği kadar iyi olmayabilirler. Ancak bu, nereye giderse gitsinler yeni arkadaşlar edinme eğiliminde oldukları anlamına gelir.

Çok akıllı ve uysal olduklarından, olumlu pekiştirmeye dayalı oyun odaklı bir yaklaşım benimserseniz, Kızıl İrlanda Seteri cinsini eğitmek zor değildir. Red Irish Setter gibi bir av köpeğini eğitmek kolaydır. Ancak onlarla baskın bir ilişki kurmak verimsiz olabilir.

Kızıl İrlanda Seterinin Bakımı

Kızıl İrlanda Seteri genellikle sağlıklı bir cinstir. Bununla birlikte, büyüklüklerinden ötürü kalça çıkıntısı sorunu yaşayabilirler ve mide spazmından muzdarip olabilirler. Bu cins için en yaygın rahatsızlıklar hemofili, epilepsi ve göz problemleridir.

yatan kızıl İrlanda steri

Diğer cinslerde olduğu gibi sadece bir veteriner bu rahatsızlıkları teşhis ve tedavi etmelidir. Aynı şekilde, mümkün olduğunca sağlıklı olmaları için aşılarını takip etmeniz gerekiyor.

İnce, ipeksi tüylerini birkaç günde bir fırçalamanız gerekmektedir. Bazen tüyleri düğümlenebilir, bu durum kötü gözükmesinin yanında cilt sorunlarına neden olabilir.

Dolaşmayı çok seven köpekler oldukları için daima kurt ve solucanlardan arındırılmaları gerekir. Ayrıca toprak kalıntıları ve parazitlerin temizlendiğinden emin olmak için ayak ve kulaklarını kontrol etmelisiniz.

Kızıl İrlanda Seteri aslen bir av köpeğiydi. Ancak müthiş güzelliği ve arkadaş canlısı kişiliği sayesinde insanlar bu köpekleri evlerinde beslemeye başladılar.

Unutmayın, köpeğinize fiziksel ve zihinsel olarak düzenli egzersiz yaptırmalısınız. Böylece yıllarca size eşlik edecek sadık ve şefkatli bir arkadaşınız olacaktır. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.