Kedilere Karşı Alerji: Bu İpuçları Yardımcı Olabilir

Kedilere Karşı Alerji: Bu İpuçları Yardımcı Olabilir

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2019

Kedilere veya başka bir hayvana karşı alerji geliştirmek korkunç olabilir. Kedinizi ne kadar sevdiğiniz önemli değil, bir alerji geliştirmek bu hayvanlarla yaşamayı zorlaştırabilir.

O kadar şiddetli bir alerjiniz olabilir ki, bazı hayvanların etrafında bile bulunamazsınız. Bu, çeşitli semptomlara bağlı olabilir.

Bununla birlikte, birçok hayvansever için, kedilere karşı alerjik olmak en kötüsüdür, çünkü sarılmayı ve okşanmayı seven bazı hayvanlar vardır.

Bazı bilim adamlarına göre, bu alerjiler, ortak bir bakteriyel toksin bulunduğunda belirli bir bedensel reaksiyonunu harekete geçiren kedi alerjenlerinden kaynaklanmaktadır.

Bu, alerjik olan insanlarda burun akıntısı, hapşırma veya öksürük gibi semptomlarla karakterize edilen bir bağışıklık tepkisi oluşturur.

Kedilere karşı alerjiniz varsa ve bu semptomlarla mücadele etmek istiyorsanız, aşağıda yardımcı olabilecek bir dizi ipucu verilmiştir.

Kedinizin tüylerini tarayın

alerji geliştiren çocuk ve kedi

Prestijli Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim adamları, kedilere karşı alerjinin kedilerin kepeklerine bağlı olduğunu belirtiyorlar.

Kepek, çoğunlukla tüy dökümüyle ortaya çıkar. Bu genellikle alerjilerin harekete geçmesine neden olur. Tüy dökülmesi hapşırma ve öksürme gibi birçok reaksiyona neden olabilir.

Bundan kaçınmak için yapılacak en iyi şey, kedinizi günde bir kez taramaktır. Tabii ki, kediyi tarama işini alerjisi olmayan birinin yapması gerekir.

Birçok uzmanın önerdiği gibi, bu işin dış mekanda yapılması gerekiyor. Aksi takdirde kepek kapalı ortamda kalabilir.

Tüyleri ortadan kaldırın

Bu kedilere karşı alerjileri önlemek için çok etkili bir püf noktadır. Kedinizin zaman geçirdiği yerlere bıraktığı tüylerden kurtulmaya çalışmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken ilk yer halıdır. Bunun nedeni halıların genellikle en fazla kedi kılı taşıyan yer olmasıdır.

Aynı şekilde, özellikle kediniz kıyafet dolabınızın içinde oynuyorsa, giysilerinize dikkat etmelisiniz. Kedi tüyünden kurtulmanın etkili yolları:

  • Tüy temizleyici rulo kullanın. Sadece ruloyu kedinin tüylerini bıraktığı yerde kaydırmanız yeterlidir ve kolayca tüylerin toplanmasına yardımcı olabilir.
  • Giysilerinizi nemli bir bezle silin.
  • Lastik eldiven giyin ve elinizi kıl dolu bir yüzeye sürtün.
  • Eldivenler tüyleri hızlı bir şekilde toplamaya yardımcı olur.
  • Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa, son seçenek kıyafetlerinizi suya batırmaktır. Tüylerin giysilerinizden ayrılmasını bekleyin.

Kedinizin tüylerini bırakmış olabileceği tüm yerlere ek olarak, kum kabını da düzenli olarak temizlemeyi unutmamalısınız.

Kedilere karşı alerji geliştirme olasılığını azaltmak için onu kısırlaştırın

Garip bir şekilde, kedilere karşı bir alerji ile mücadele etmek istiyorsanız, bu cerrahi prosedür şarttır.

havlu içinde ıslak kedi

Bunun sebebi nedir? Kısırlaştırma, kedi erkek ise alerjiye neden olan alerjen üretimini önemli ölçüde azaltır.

Ayrıca, bu kedinize sayısız faydalar sağlayan bir seçenektir. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

  • Erkekler için, saldırganlık seviyelerini önemli ölçüde azaltabilir.
  • Böbrek problemlerinden muzdarip olma ihtimalini azaltır.
  • Dişiler için rahim kanseri ve psikolojik gebeliklerden muzdarip olma olasılığını azaltabilir.
  • Evden kaçma olasılıklarını azaltır.

Uzmanlara göre, kısırlaştırılmış bir kediden gelen alerjik reaksiyonlar tamamen yok edilmemesine karşın bu alerjik reaksiyonların yoğunluğu çok daha azdıır.

Hayvanlarla yaşamak insanlara çok faydalıdır. Bunun nedeni, bu hayvanların bizi daha fazla sorumluluk sahibi haline getirmeye yardımcı olmasıdır.

Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ancak alerjiniz varsa, bu ipuçları çok yararlı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.