Kedilerle Yaşamak İçin 6 Altın Kural

Kedilerle Yaşamak İçin 6 Altın Kural

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2018

Kedilerin anlaşılması en zor canlı türlerinden birisi olduğunu söylerler. Tabii ki kedi severler için durum daha farklı. Ancak, bazen kedileri anlamak kendilerini daha az ifade eden başka bir canlıyı anlamaktan daha zor olabiliyor. Eğer bir kediniz varsa (ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız) ve kediye alışmakta zorlanıyorsanız, size anlatacağımız kedilerle yaşamak için 6 altın kuralın büyük yardımı dokunacaktır.

Kedilerle Yaşamak İçin Yapılması Gerekenler Listesi

Size rehberlik edecek bu yazımız, uzman veterinerlerin yardımıyla hazırlanmıştır, bu sayede insanlarla 9000 yıldan beri birlikte yaşayan bu tür ile ilgili biraz daha bilgi edinebileceğiz. Bazı insanlar, görünüşte kedilerin “uyumama izin verirsen ben de seni rahat bırakırım” gibi basit bir şey istediklerini düşünseler de, biz yine de size yardımcı olacak birkaç kural daha söyleyeceğiz.

Eğer ilk defa kedi sahibi olacaksanız unutmamanız gereken bir nokta var: kediler köpek değildir

İki türün zaten farklı olduğunu biliyoruz. Ancak, ilk kez bir kedi sahibi olacağımız zaman, kedilerden köpeklere benzer davranışlar sergilemelerini bekleyebiliriz. Bu da büyük bir hata olur. “Puño” olarak bilinen bir ressam, bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Köpek, kamp ateşlerimize yaklaşan ve zorla evcilleştirilen bir kurttur, bu yüzden bağırmaya ve tahakküme iyi tolere edebilir. Ancak, kediler, çölde inşa ettiğimiz ahırlarımızı kemirgenler bastığı için bize kendi rızalarıyla geldiler. İşte bu yüzden, kedilerin içlerinde insanlar hakkında doğal bir merak uyanıyor. Bu yüzden onları cezalandırırsanız, onlara bağırırsanız ya da hatta sadece, hafifçe bile olsa, el kaldırmaya cesaret ederseniz adınız kara listelerinde uzunca bir süre kalır.”

kedilerle yaşamak

Ev artık sadece sizin yaşam alanınız değil

Bir kedi edindikten sonra artık eviniz resmi olarak onun da evi demektir. Kedigiller bölgelerine çok önem verirler ve etraflarındaki her şeyi sahiplenirler. Bu yüzden aklınızdan çıkarmayın: Siz kedi edinmediniz, kediniz insan edindi. Kediniz sizi sevdiği için onunla yaşamanıza izin veriyor.

Eğer kedinizin bir gece bile sizinle uyumasına izin verdiyseniz, kedinizi artık her gece yatağınızda bulursanız şaşırmayın.

Kediler ne kadar bağımsız olsalar da, daha önce de belirttiğimiz gibi bölgelerine çok önem verirler. Kediler aynı zamanda sevgi dolu hayvanlardır. Bu yüzden, eğer kedinizin bir kez olsun yatağınızda uyumasına izin verdiyseniz, bunu her gece tekrarlamanız gerekecektir.

Eğer her gece kedinizin üstünüze tırmanıp sizi uyandırmasından hoşlanacağınızı düşünmüyorsanız, o zaman yapılacak en iyi şey, kedinizi tamamen odanızın dışında tutmaktır.

Ancak, uyurken kedinizin size eşlik etmesinden hoşlanıyorsanız o zaman size katılmasına izin verebilirsiniz. Tabii, bekarsanız ve bir arkadaşınız yatıya gelirse, o zaman yatakta iki değil üç kişi olacağınızı da göz önünde bulundurun!

Rahat olun! Kediniz sizi seviyor

Kediler, kesinlikle, bizi görünce mutlu olan ya da yanımızda olmaktan mutlu olduğu için bize gülümsüyor gibi gözüken köpekler kadar duygularını açık açık ifade etmezler. Ama rahat olun çünkü kediniz sizi seviyor. Sadece sevgisini, kendisini sağa sola savurup kucağınıza atarak göstermiyor. Kediniz sevgisini göstermek için, büyük ihtimal sizde en rahat bulduğu yere oturup size tırnaklarını geçirecek ya da kafasını bacağınıza sürtecektir.

kedilerle yaşamak

Eğer bir kediyle beraber yaşıyorsanız, şunlara ihtiyacınız olacaktır:

  • Elektrikli süpürge
  • Tüy toplama rulosu
  • Sağlam dişli tarak ya da fırça

Kedilerle yaşamanın bir dezavantajı vardır: Kediler çok tüy dökerler. Nereye bakarsanız bakın her yer kedinizin tüyü ile kaplanacak. Siyah renkli kıyafetlerinize veda edebilirsiniz. Bir de, umarız, evinizde kadife koltuk yoktur.

Kedinizin tüylerini günlük olarak fırçalayın ve evinizi her gün süpürmeye çalışın, böylece tüyler birikmemiş olur. Çünkü bu konunun üstünde çok durmazsanız, gün gelir tüyler birikir ve sizde alerjiye neden olabilir.

Eğer kediniz mırlamıyorsa…

Kedilerin rahat hissettikleri zaman mırladıklarını söylerler ancak bu mırlamadıkları zaman rahatsız oldukları anlamına gelmez. Ancak, bu aynı zamanda bir şeylerin ters gittiğinin de bir göstergesi olabilir.

Bazen kediler acı çektiklerinde ya da hasta olduklarında da mırlarlar. Eğer kedinizin normalden daha farklı bir şekilde mırladığını düşünüyorsanız, kedinizi acilen güvenilir bir veterinere götürmelisiniz.

Kedilerle yaşamak için dikkat etmeniz gereken kurallar hem sizin hem de kedinizin hayatını daha da kolaylaştıracaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.