Sfenks Kedisi: Karakteri, Beslenmesi ve Bakımı

Bu kedi cinsi türü hala başlangıç aşamasındadır ve dünya çapında sadece 60 kadarı vardır. Bu sayı, üreme için gerekliliklerin her zaman kolay sağlanamamasından kaynaklanmaktadır.
Sfenks Kedisi: Karakteri, Beslenmesi ve Bakımı

Son Güncelleme: 18 Mart, 2022

Sfenks kedisi, kedi dünyasının tüm kalıplarını gerçekten kıran bir kedidir. Farklı bir fizyolojiye sahip olmasının yanı sıra, kişiliği bir kediden çok bir köpeğe benzer. Aslında bu Mısır kedisi, Steven Spielberg’in en ünlü film karakteri E.T.’yi yaratması için ilham kaynağı oldu.

Sfenks nereden geliyor?

Mısır ve Kolomb öncesi kil çömleklerde kukla biçiminde tüysüz kediler kaydedilmiş olmasına rağmen, bu türün spesifik kökeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bu mevcut cins, 20. yüzyıldan çok eskiye dayanır. Tüysüz kedigillerin görünümü 1960’dan beri belgelenmiştir, ancak 1966’ya kadar insanlar onları üretmeye başlamamıştır.

Aslında, bu kedi ırkı türü hala başlangıç aşamasındadır ve dünya çapında sadece yaklaşık 60 tanesi mevcuttur. Bu sayı, üreme için gerekliliklerin her zaman kolay sağlanamamasından kaynaklanmaktadır.

Sfenks kedisinin fiziksel görünümü

Bu cinsin en dikkat çekici özelliği tüylerinin olmamasıdır. Bu özellik, dokunma hissi çok farklı olmasına rağmen, diğer kedigillere kıyasla herhangi bir dezavantaj anlamına gelmez. Derisi yumuşaktır ve soğuktan yalıtacak bir kaplaması olmadığı için iç vücut ısısı yüksektir.

bir koltukta oturan Sfenks kedileri

Sfenks orta boya sahip, sağlıklı, sağlam ve kaslı bir kedidir. Kulakları çok büyüktür ve gözleri limon gibi elips şeklindedir. Belirgin, yuvarlak bir göbeği vardır ve kırışıklıkları olması yaşlı olduğu anlamına gelmez! Ayrıca, bu türdeki kırışıklıklar özellikle burun çevresinde, kulakların arasında, omuz çevresinde ve boyundaysa çok değerlidir.

Karakteri

Bu kedi, çoğu kedinin aksine çok sevecen ve yorulmayan bir yapıya sahiptir ve sahiplerinden sürekli kucak bekler. Bu cins, maymun, köpekgiller ve kedigillerin özelliklerini karıştırdığı için diğer kedilerden farklıdır.

Sfenks kedisi sevecen, zeki, oyuncu ve çok bağımlıdır. Dayanamayacağı bir şey varsa o da yalnız yaşamaktır. Birçok kez çok canlı ve hareketli küçük bir palyaço olarak tanımlanmıştır.

Sfenks kedisi ne yer?

Bu hayvanın beslenmesi dengeli, çok besleyici ve hepsinden önemlisi yağlardan zengin olmalıdır, çünkü tüyleri olmadığı için vücut ısısını korumak için çok fazla kalori yakması gerekir. Bu kedi yemek yemeyi sever ve her zaman her şeyi yemeye hazırdır, bu nedenle diyetine dikkat etmeniz ve ona zarar verebileceğinden insan maması vermemeniz önerilir.

Sfenks kedisi için en iyi mama kaliteli kedi mamasıdır. Kedi maması, bilimsel ve veterinerlik araştırmaları sayesinde zamanla olumlu yönde evrimleşmiştir. Piyasada, hayvanın fizyolojik durumuna göre üretilen ve hatta kedi hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi için özel yiyecekler içeren farklı türlerde müstahzarlar bulunmaktadır.

pembe kazak giymiş bir sfenks kedisi

Hatta piyasada Sfenks’in ihtiyaçlarını karşılayan işlenmiş ürünlerden yapılan belirli yiyecekler bile var. Herhangi bir cins için yapılmış daha genel bir yiyecek türü vermeyi tercih ediyorsanız, bunun yüksek kalitede olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca bu kedi cinsi diğer cinslere göre daha fazla yediği için daha büyük porsiyonlar vermeniz gerekeceğini de unutmamalısınız.

Buna ek olarak, kuru yiyecekleri ıslak veya yarı nemli yiyeceklerle desteklemeniz gerekir. Son olarak, kedinizin su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak temiz ve tatlı suyu her zaman elinizin altında bulundurmanız çok önemlidir.

Sfenks’e hangi özel bakım gösterilmelidir?

Son olarak Sphynx kedisine verilmesi gereken özel bir bakıma değinmemiz gerekiyor. Yüksek kalorili diyeti cildinde daha fazla yağ ve kulaklarında daha fazla kulak kiri üretir ve bu nedenle kulaklarını düzenli olarak mendille temizlemeniz önerilir. Ayrıca tüysüz olmasına rağmen hijyen, diğer kedigiller kadar bu kedi için de önemlidir.

Bu nedenle yazın haftada bir, kışın ayda bir yıkanmaları gerekir. Bu kedi için kullanmanız gereken şampuan ve sabunlar yumuşak ve dermo koruyucu olmalıdır. Bunun nedeni, uygun olmayan ürünlerin cilt üzerindeki zararlı etkilerinden kendilerini koruyacak kıllarının olmamasıdır.

Umarız en büyüleyici kediye dair bu bilgilerden hoşlanmışsınızdır ve belki de sizi bir kediyi evlat edinmeye ikna etmişizdir! 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.