Norveç Orman Kedisi: Nedense Pek Bilinmeyen Tür

Bir Norveç Orman Kedisi edinmeden önce, mutlu ve sağlıklı bir hayat sürdürebilmesini sağlamak için neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.
Norveç Orman Kedisi: Nedense Pek Bilinmeyen Tür
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Göz kamaştırıcı bir tür olmasına rağmen, Norveç Orman Kedisi, ilginç bir biçimde, İskandinav ülkeleri dışında çok fazla tanınan bir tür değil. Vahşi bir görüntüye sahip olmasına rağmen uysal bir yapısı olan bu tür, hikayesini daha da ilginç hale getiren bir de geçmişe sahip.

Norveç Orman Kedisi: kökenleri ve hikayesi

Norveç Orman Kedisi, geleneksel İskandinav mitolojisinde ve efsanelerinde oldukça fazla yere sahip. Bu efsaneler arasında en yaygın olanlarından birisinde, Tanrıça Freya’nın arabasını çekebilen tek canlılar bu kedilerdir. Öyle ki, Tanrı Thor bile bunu yapma kabiliyetine sahip değildir.

Mitolojiden biraz uzaklaşacak olursak, Norveç Orman Kedisinin dünyanın en eski kedi türlerinden biri olduğuna dair bazı kanıtlara ulaşılmış durumda. Bunlar arasında yazılı olanlardan birisine, Danimarkalı bir din adamı olan Peter Friis’in 1599’da yazdığı dokümanda rastlıyoruz. Friis, o dönemde, Norveç ormanlarında yaşayan vaşak türlerinden üçü hakkında detaylı bilgileri yazmaya çalışıyordu.

Çok eski bir kedi türü olduğu için, kökenleri hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Ancak, belki de gerçeğe en yakın yorum, kökenlerinin Vikinglerin deniz seyahatlerine yanlarında götürdükleri vahşi kedilere dayandığı olacaktır. Nedenine gelince, Vikingler, gemilerdeki fare nüfusunu kontrol altında tutmak için yanlarına kedileri de alıyorlarmış.

Ne kadar eski olursa olsun, bu tür, resmi olarak ilk defa 1930’larda tanındı. Ancak Dünya Kedi Irkları Federasyonu tarafından bir standardın yayımlanması 1970’leri buldu.

Kediler tarih boyunca önemli roller taşımış

Bu resmi olarak tanınmış olma durumunda bile, Norveç Orman Kedisi, Avrupa dışında çok bilinen bir tür değil. Hatta, bu türün, dünyanın en yaygın kedi türlerinden biri olan Maine Coon ile bir bağlantısının olabileceğini ortaya koyan teoriler bile var.

Norveç Orman Kedisinin özellikleri

Bu kediler, güçlü kuvvetli yapılarıyla, iri kedi türlerindendir. Yetişkinleri neredeyse 10 kg ağırlığa ulaşabilirler. Hacimli kasları, iri kemikleri ve kuvvetli pençeleri vardır. Bu da hareketlerinde elastikiyet ve sağlamlık yaratırken, onları çok iyi tırmanıcılar yapar.

Daha ilginç fiziksel özelliklerinden bazıları üçgensel yapıya sahip kafalarının olması, oldukça yüksek kıç kısımları, uzun kuyrukları, ve sivri kulaklarıdır. Bu özellikler, onların vaşaklara çok benzer görünmelerine de sebep oluyor.

Norveç Orman Kedileri, uzun, kalın ve çift katmanlı bir kürke sahipler. İç taraftaki tüyleri yün gibi yumuşak, sık ve vücutlarına oldukça yakındır. Bu tüyler onları soğuk ve kötü havalardan korur. Dış tarafta kalan tüyleri ise yumuşak, uzun ve ipeksidir ve tek renk de olabilir, pek çok renk ile desenler de oluşturabilir.

Resmi standartlara göre kabul edilmiş olan renkler mavi, siyah, kırmızı, gümüş, krem, açık mavi ve kahverengi. Yayımlanan standartlar, aynı zamanda kaplan gibi iki veya üç renkli desenlere sahip kedileri de bu kapsam içerisinde kabul ediyor.

Karakter ve huy

Dış görünüşleri vahşi gibi olsa bile, Norveç Orman Kedileri hassas, arkadaş canlısı ve zeki hayvanlardır. Bir aile ile birlikte yaşadıkları zaman, genellikle oyuncu, sabırlı ve sevecendirler. Ayrıca, evlerine ve sahiplerine karşı koruyucu bir tavırları da vardır. Bunun yanında, bu tür, etrafta koşuşturmayı, bir yerlere tırmanmayı ve dışarıda yürümeyi seven aktif bir türdür.

Koruyucu güdüleri nedeniyle, bazen bulunduğu yer odaklı davranışlarda bulunabilir. Bu, genellikle yabancıların arasında veya yabancı bir yerde, utangaç veya şüpheci tutumlar olarak kendisini gösterir. Bu yüzden, bir Norveç Orman Kedisini daha küçükken eğitip sosyalleşmesini sağlamak ve çevresindeki insanlarla ve dokuyla iletişim kurmasını sağlamak en iyi seçenektir.

Norveç Orman Kedisi oldukça korumacı bir yapıya sahip

Norveç Orman Kedisi bakımı

Bu tür, yılda sadece bir kere tüy döker. Bu da bu kedilerin bakımını kolaylaştırır ve evinizin daha temiz kalmasını sağlar. Yine de, uzmanlar, kedinizin tüylerini haftada en az iki kere fırçalamanızı öneriyorlar, bunun da kirin ve ölmüş tüylerin birikerek düğümler oluşturmasının önüne geçmek için iyi olduğu öngörülüyor.

Plak ve diş eti iltihabı gibi diğer ağız içi durumların önüne geçmek için kedinizin ağız ve diş temizliğinin çok iyi yapıldığından emin olmalısınız. İdeal olarak, diş ve damaklar arasında yemek birikmesini engellemek için, kedinizin dişlerini haftada iki veya üç kere fırçalamalısınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir Norveç Orman Kedisini yetiştirmenin en önemli boyutlarından birisi sosyalleşmedir. Bunu yapmanız, onların bölgelerine sahip çıkan dürtüleri nedeniyle ortaya çıkabilecek problem veya kazaların önüne geçecektir.

Sağlık ve ortalama ömür

Bu tür kediler genellikle sağlıklı ve diridirler ve doğru bir bakımla sık sık hasta olmayacaklardır. Fakat, malesef, diğer tüm kediler için de genelgeçer olan bazı faktörlerin yanında bu türe has kalıtsal durumlar da bulunuyor. Örneğin:

  • Sindirim kanallarında tüy yumakları
  • Hipertropik kardiyomiyopati (kalp kası hastalığı)
  • Kalça çıkığı
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Tip IV glikojen depo hastalıkları
  • Retina ile ilgili problemler

Norveç Orman Kedileri, 14 ila 18 yıl gibi çok iyi bir ortalama yaşam süresine sahiptirler. Eğer yaşamları süresince doğru bakım yaparsanız ve doğru tıbbi müdahalelerde bulunursanız, bu süre daha da uzayabilir.

İlginizi çekebilir ...
En Büyük 5 Kedi Cinsi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
En Büyük 5 Kedi Cinsi

Bazı kedi cinsleri de vardır ki, diğer kedilere kıyasla dev gibidirler. Bu yazımızda, en büyük kedi cinslerini bulabilirsiniz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.