En Eski Kedi Cinsleri

En Eski Kedi Cinsleri

Son Güncelleme: 24 Eylül, 2018

Kedilerin Antik Mısır firavunlarının evcil hayvanları olduğunu ve o zamanlar bu hayvanlara tapıldığını ileri süren çok fazla kanıt vardır. Bununla birlikte, kedilerin Asya ve Avrupa’da bulunan başka ataları da vardır. En eski kedi cinsleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya mutlaka devam edin.

En Eski Kedi Cinsleri Hangileridir?

Tarihsel bir takım araştırmalar yaparak, tarihteki ilk kediler ile ilgili örnekler hakkında gerçekten de çok ilginç bilgiler bulmak mümkündür. Mısır’ın yanı sıra, bizleri kedilerle ilgili Tayland, Türkiye, Burma, Japonya ve Norveç’e götüren bazı izler vardır. En eski kedi cinslerinden bazıları şunlardır:

mısır mausu
  1. Mısır Mausu (M.Ö 1400)

Her ne kadar bu cinsin şu anki kedileri Roma İmparatorluğu tarafından İtalya’ya ve daha sonra da Amerika’ya getirilmiş olsa da, Mau (bu kelime Antik Mısır’da “kedi” anlamına gelir) Kahire’de bulunan oymaların üzerindeki figürlere çok benzemektedir. Başka bir cins kedinin tüyleriyle birbirine karıştırması oldukça zor olan bir kürke, kedinin cinsine göre değişen ve spesifik bir modeli olmayan koyu renk benekler ve kalan bölgeleri de açık kahverengi olan tüylere sahiptirler.

Bu kedilerin ön ayakları, arka ayaklarından daha kısadır ve ufak ve narin ayakları vardır. Dahası, üçgen şeklinde bir kafaları vardır ve kuyrukları ise uca doğru gittikçe incelen bir yapıya sahiptir. Bu hayvanlar çok akıllı ve özgürlüğüne düşkün hayvanlardır. Ancak aynı zamanda arkadaş canlısı ve sevgi dolu da olabilirler. Çocuklar için önerilen kedi cinslerinden biri değildirler; çünkü bu kediler çok kıskanç olabilir, kendi alanlarını savuma istekleri çok yüksektir ve oyuncakları ve sahipleri ile ilgili çok sahiplenicidirler.

  1. Korat Kedisi (M.Ö 1350)

“İyi şans kedisi” olarak da bilinen bu kediler köken itibarı ile Tayland’dan gelirler. Ancak Asya sınırlarını daha yeni terk etmiş olan eski bir cins kedidirler. Haklarındaki kayıtlı ilk örnek 14. yüzyılda yazılmış olan “Kedi Şiirleri Kitabı”nda görülmüştür; ancak bu kedi cinsi yüzlerce yıldır Birleşik Krallık’ta bulunmaktadır.

Korat kedisi, yaratılışının insanlarla hiçbir şekilde ilgisi olmadığı, yani insanlar tarafından üretilmeyen, doğal ve safkan bir kedidir.  Sıkı ve zarif bir gövdeye, grimsi mavi tüylere, büyük sivri kulaklara, badem şeklindeki mavi gözlere, uzun bir kuyruğa ve kama şeklinde bir yüze sahiptir. 16 yıl yaşayabilir ve 5 kg ağırlığında olabilirler. Yetişkinlere ve özellikle de çocuklara karşı sevgi dolu davranışlar sergilemeye yatkın hayvanlardır.

birman cinsi kedi
  1. Birman Kedisi (M.Ö 500)

“Burma’nın Kutsal Kedisi” en eski kedi cinslerinden biridir. Kökenleri ve fiziksel özellikleri bir efsaneye dayanmaktadır. Bu efsaneye göre, yüzlerce yıl önce, Burman halkı Tsun Kyan Kse adlı bir tanrıçaya tapınmak için bir tapınak inşa etti. Rahip genellikle kedisi Sinh’in yanında dua ediyordu. Bir gece, hırsızlar tapınağa girdiler ve rahibi öldürdüler.

Sonrasında, kedi rahibin göğsünün üzerinde durdu ve tanrıçanın heykeline bakmaya başladı. Birden bire kedinin vücudu altına dönüştü, gözleri mavi oldu ve bacakları da kahverengimsi bir toprak rengine büründü. Sadece ayakları değişmeyerek, kedinin saflığını ifade eden beyaz renginde kaldı.

Birman cinsi kediler çok arkadaş canlısı (yalnız kalmaktan nefret ederler), sevecen, oyuncu, sadık, zeki ve sakin hayvanlardır. Bu cinsin dış görünüşü, bir Pers ve bir Siyam Kedisi arasındaki bir ara türdür.

  1. Türk Van Kedisi (Roma Dönemi)

Bu cins kediler, Van Gölü’nün etrafındaki dağlık bölgelerden gelir ve ülkemiz dışında pek iyi bilinen bir cins değildir. Her ne kadar insanlar eski çağlardan beri onları evcil hayvan olarak sahiplenmiş olsalar da, bazı örnekleri 1950’lerde İngiltere’ye ihraç edildiği için yakın zamanda popüler hale gelmiştir.

Bu kedilerin en önemli özelliği, deniz seviyesinden 1600 metre yükseklikteki olumsuz hava şartlarında dahi hayatta kalmasına izin veren uzun ve kalın katmanlı tüylerinin olmasıdır. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur, büyük bir vücuda sahiptir ve cinsel olgunluğa ulaşmaları için yaklaşık 3 yıla ihtiyaçları vardır. Ayrıca oldukça kaprisli, meraklı, hareketli ve eğlenceli kediler olabilirler. Suda olmakla ilgili hiçbir problemleri yoktur.

  1. Avrupa Kısa Tüylü Kedi (Roma Dönemi)

Bu kediler binlerce yıl önce Kuzey Afrika’da ortaya çıktılar; ancak Romalılar tarafından evcil hayvan olarak Avrupa’ya getirildiler.  Atalarının orman kedileri olduğu ve Asya’dan gelen vahşi kedi genlerine sahip olduğu düşünülmektedir.

Geniş bir göğsü, orta boylu kulakları, kısa bir burnu ve kalın bir kuyruğu ile sağlam bir vücuda sahiptirler. Bu hayvanlar belki de hiç hastalanmazlar. Bu kediler aynı zamanda kısa, parlak, çizgili ve iki ya da üç farklı tonu olan tüyleri ile bilinirler. Diğer en eski kedi cinsleri ise Norveç Orman Kedisi (antik çağ), Japon Kıvrık Kuyruk (11. Yüzyıl), Siyam Kedisi (14. Yüzyıl), Chartreaux (14. Yüzyıl), ve Ankara Kedisi (15. Yüzyıl)’dir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.