Munchkin Kediler: Sonsuza Kadar Yavru Kalacak Kediler

Bu yazıda size kaç yaşında olursa olsun yavru kedi gibi görünen bir kediden bahsedeceğiz: Munchkin kedisi. Bu büyüleyici cins hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Munchkin Kediler: Sonsuza Kadar Yavru Kalacak Kediler

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2021

Yavruyken çok tatlıydı! Muhtemelen kedinize baktığınızda kendinizi böyle bir şey söylerken bulmuşsunuzdur. Bu, artık sevimli ya da güzel olmadığı anlamına gelmiyor, ancak dürüst olmak gerekirse, yavru kediler o kadar sevimli ki, sizinkinin sonsuza kadar böyle kalmasını dilersiniz. Bu dileğin bir karşılığı bile olabilir: Munchkin kedileri.

Eğer bir kedi severseniz size güzel bir haberimiz var! Artık hiç büyümeyen bir kedi türü var. Sonsuza kadar yavru olarak kalırlar! Bize inanmıyor musun? Kanıt istiyorsanız okumaya devam edin.

Hiç büyümeyen kedicikler

Bu kedilere Munchkin kedileri denir. Aynı özelliklere sahip diğer kediler arasında melezleme nedeniyle günümüzde hala var olan doğal bir genetik mutasyonun ürünüdürler.

Bazı kedilerin doğal bir şekilde geliştirdikleri bu gen, aslında sosis köpeklerini yapan gen ile çok benzerdir. Munchkin kedilerin bacakları normalden çok daha kısadır ve bu da kaç yaşında olurlarsa olsunlar yavru kedi gibi görünmelerini sağlar.

Onların hikayesi

Görünüşe göre 20. yüzyılda Rusya’dan Büyük Britanya’ya kadar dünyanın her yerinde kısa bacaklı çok sayıda kedi vardı. Bazı araştırmacılar, onların izini kaybettiğimiz zamanın II. Dünya Savaşı sırasında olduğunu söylüyor.

Daha sonra New York’ta, minik bacakları nedeniyle onlara “Munchkin” adını veren Ellen Kasten tarafından keşfedildiler. Ancak, 1983 yılına kadar bu özel kedi cinsine dair resmi bir belge yoktu. Bu, Louisiana’dan bir öğretmenin çok benzer özelliklere sahip iki hamile kedi bulduğu zaman geldi.

Yavru kedilerden birini tuttu ve ona Blackberry adını verdi. Blackberry’nin kardeşlerine gelince, onlara daha da kısa bacaklarla doğdular, bu yüzden onlara “Bebek Bacakları” lakabını taktı. Blackberry ve Toulouse (arkadaşlarından birinin sahip olduğu bir kedi), bugün Munchkin kedileri olarak bildiğimiz kedilerin ebeveynleridir.

Bu cins ilk olarak 1991’de Amerika Birleşik Devletleri’nde bir TV şovunda medyada göründü. İlk başta, insanlar onların Dachshund’larda olduğu gibi omurgayı etkileyen bir hastalığın ürünü olduklarını düşündüler.

Ancak Dr. Pflueger adındaki bir doktor, cinse hayran kaldı ve en ünlü yetiştiricilerinden biri oldu. Ancak ondan önce, onlarla biraz araştırma yaptı ve diğer kediler kadar zıplama, koşma ve burgu yapma konusunda iyi olduklarını fark etti.

Munchkin kedilerin özellikleri

yerde yatan beyaz kedi

Onları diğer kedilerden ayıran en önemli özellik kısa bacaklarıdır. Ayrıca, çoğunlukla bacak boyutlarıyla orantılı olan nispeten küçük bir gövdeye sahiptirler. Erkekler genellikle 3-4 kilodan fazla değillerdir ve dişiler de 3’ten fazla değildir.

Bazı Munchkin kedileri yay bacaklıdır. Ciddi olup olmadığını görmek için onları kontrol ettirmeniz gerekecek. Bu durumda, bir tür tedavi almaları gerekebilir.

Tüyleri uzun veya kısa, yumuşak veya pürüzlü olabilir ve birçok farklı renkte olabilir. Herhangi bir özel bakıma ihtiyaçları yoktur, en azından normal bir kedinin ihtiyaç duymayacağı hiçbir şeye. Bazı kaynaklara göre, diğer kediler kadar yükseğe zıplayabilir ve takla atabilirler.

Kedileri, özellikle de yavruları seviyorsanız, bundan daha arkadaş canlısı, sevecen ve küçük bir cins bulamazsınız. Munchkin kedileri, ister yalnız, ister oda arkadaşlarınızla ya da bir aileniz varsa, harika arkadaşlardır çünkü çocuklarla da harika geçinirler.

Yani, eğer bebekliğinden beri hiç yaşlanmamış gibi görünen yaşam iksirine sahip bir kedi arıyorsanız, o zaman bu kedi tam size göre. Onlar şimdiye kadar gördüğünüz en şirin, en küçük ve en kedi gibi bacaklara sahip güzel kediler!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.