Lykoi veya Kurt Kedisi: Bu Cins Hakkında Her Şey

Tüysüz kediler şüphesiz en tartışmalı ırklardan biridir. Bazı insanlar onları güzel buluyor, bazıları ise pek değil. Lykoi tamamen kel değildir, ancak muhtemelen tartışmalıdır.
Lykoi veya Kurt Kedisi: Bu Cins Hakkında Her Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Kedi Lykoi veya kurt kedisi, etraftaki en sıra dışı kedi ırklarından biridir.Lykoi kelimesi Yunanca “kurt” anlamına geliyor ve bu kediye baktığınızda nedenini anlayacaksınız!

Bu kedi, normal tüy geliştirmesini engelleyen genetik bir anomaliye sahip olmasıyla ayırt edilir ve bu nedenle, insanlar onun bir kurt adama benzediğini söylerler.

Bununla birlikte, vahşi görünümlerine rağmen, bu kediler arkadaş canlısı ve sevecen, insanlarla ve diğer hayvanlarla iyi geçiniyor. Bu kedi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Lykoi veya kurt kedisinin kökeni

Sfenks veya sevon geni tüysüz (ya da neredeyse tüysüz) kedilerin hemen hemen tüm türlerinde bulunabilir. Bununla birlikte, Lykoi , The Cat Care’in işaret ettiği gibi, kendi cinsine özgü bir gene sahiptir. Garip görünümüne ek olarak, bu kedi dünyada oldukça nadir bir örnektir, çünkü resmi standardı geçen yaklaşık 150 kedi kaydedilmiştir.

Lykoi kelimesi Yunanca kurt anlamına gelse de bu hayvan adını Zeus’u kızdıran Lycaon adlı adamın hikayesinden almıştır. Yunan tanrısı onu vahşi bir köpek balığına dönüştürerek cezalandırdı. Bugün, likantropi terimi, bir kişinin bir hayvan olduğunu düşündüğü sanrısal bir durumu ifade eder.

Bu varyant, vahşi popülasyonda rastgele ortaya çıkan ve insan yapımı olmayan doğal bir mutasyondan gelir. 2010 yılında, kurt kedisi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vahşi bir kolonide spontan bir mutasyon olarak keşfedildi. Lykoi geninin çekinik olduğu ve genetik testler ve deneme çiftleşmesi sonrasında bilinen herhangi bir tüysüz mutasyonla ilişkisiz olduğu gösterildi.

İlk (amaca uygun olarak yetiştirilmiş) Lykoi, 2011 yılında vahşi popülasyonda tanımlanan benzer görünümlü iki Lykoi tipi kediyi geçerek doğduğunda, kurt kedisi resmen bir cins olarak kabul edildi. Keşfedilmesinden bu yana, birkaç ülke, bazıları soyağacında çeşitlilik sağlamak için gen havuzuna aktarılan benzer mutasyonlar bildirmiştir.

Lykoi veya kurt kedisi.

Lykoi kedisinin fiziksel özellikleri

Lykoi’nin gözlerinin ve namlusunun çevresinde tüysüz yamalar vardır, bu da geçişte bir kurt adama benzemesini sağlar. Bu fenotip, kelliğe neden olan ve aynı zamanda daha çok roan olarak bilinen beyaz alt tonlu siyah bir ceket modeline neden olan bir gen sayesinde ifade edilir.

Lykoi yavru kedileri doğduklarında, kel yamaları veya beyaz kürkleri olmayan normal bir kürkleri vardır. 1 veya 2 hafta sonra yavru kedi tüylerini kaybetmeye ve kabarık görünmeye başlar. Bir süre sonra tüyler uzamaya başlar, böylece 3 ila 4 aylıkken yavru kedi kurt benzeri görünümünü geliştirir.

Kurt kedinin boyutu küçükten orta dereceye değişir, ancak kesin kriterler farklı olabilir. Ortalama olarak, bu kedi 1,8 ila 3 kilo (4 ila 6,6 pound) arasındadır ve genel yapısı ince ama güçlüdür. Gözleri kocaman, parlak ve genellikle sarıdır. Kulakları görünüşte büyük ve keskindir.

Kürk

Kurt kedinin kürkü sert veya kıllı görünse de, aslında çok yumuşak ve ipeksidir (nasıl bakıldığına bağlı olarak bu değişebilir). Kül rengi (siyah beyaz) ilk tüy dökümünden sonra sıklıkla değişir, bu da beyazdan çok daha siyah görünmesini sağlar. Ancak durum her zaman böyle değildir ve Lykoi kedileri çok çeşitli fiziksel özelliklere sahip olabilir.

Bu kedigillerin bazıları daha kel ve sfenkse benzer görünürken, diğerleri neredeyse tamamen saçla kaplı olabilir. Sabit özellikler (bir yavru kedi olduğunda tüy dökümünün ne kadar ilerlediğine bakılmaksızın) kulaklar, gözlerin dış hatları, burun, kuyruk ve her zaman tüysüz pençelerdir.

Bu kedinin herhangi bir rengi olabilir, ancak çoğunlukla desenli siyah tüyleri vardır.

Kurt kedi davranışı

Lykoi kedisi arkadaş canlısı, sevecen, oyuncu ve ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanır. Bu kedilerden biriyle yaşıyorsanız, ne kadar zeki olabileceklerini anlayacaksınız. Diğer herhangi bir kedi gibi, tırmanmayı sever ve bunu yapmalarına yardımcı olacak oyuncaklara ve nesnelere sahip olmalıdır.

Bu kedi ailesi için çok koruyucu bir tavır takınır ve oyuncaklarını paylaşmak istemeyen bir karakterdedir. Ancak, eğer isterseniz, başka bir kediyle bile paylaşmaya istekli olacaklardır. Meraklı bir tür olduğundan ve problem çözmede iyi olduğundan, sürekli olarak dönmek ve böylece zihinsel uyarımı sürdürmek için iyi bir etkileşimli öğe kaynağı sağlamak iyi bir fikirdir.

Davranışlarındaki çok özel bir özellik , genellikle bir köpek gibi davrandıkları şeklinde tanımlanmalarıdır. Bunun nedeni, vahşi doğada Lykoi’nin tıpkı köpekler gibi izini sürmesi, avlanması ve kovalamasıdır. Bu nedenle, ona nesneleri getirmeyi de öğretebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu kedi uzun bir oyun gününden sonra ailesiyle dinlenmeyi sever.

Lykoi’nin sağlığı ne durumda?

Genel olarak, kurt kedisi sağlıklıdır, ancak veterinerinizle sık sık kontrol randevuları ayarlamak her zaman iyi bir fikirdir ve kedinizin gösterdiği herhangi bir rahatsızlık belirtisinin farkında olmalısınız.Cins oldukça yeni olduğu için, sağlıklı tutulursa 20 yıla kadar çıkabileceğine inanılmasına rağmen, bir Lykoi’nin ne kadar yaşayabileceğini hala bilmiyoruz.
Lykoi’nin fazla kürkü olmadığı için tek sağlık sorunu, sıcağa ve soğuğa duyarlı yağlı bir cilde sahip olma eğiliminde olmasıdır. Ayrıca tüylerinin seyrek olması nedeniyle kulaklarında ve pençelerinde yağ hızla birikir. Bu sorunu nasıl doğru bir şekilde ele alacağınız konusunda veterinerinize danışmalısınız.

Lykoi veya kurt kedisi.

Yavru kedi olarak Lykoi yavaş gelişir ve uyumlu bir yetişkine dönüşmesi için çok fazla sosyal etkileşim gerektirir. Şüphesiz, dünyadaki en yeni, en nadir ve en tuhaf görünen ırklardan biridir.  • Care, T. C. (2021, 7 septiembre). Lykoi Cat: All You Need to Know About Werewolf Cat. The Cat Care. Recuperado 8 de noviembre de 2021, de https://thecatcare.org/lykoi-cat/


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.