Hawai Tüysüzü Kohana Kedisi

Bu cins için göz bakımı son derece önemlidir çünkü kirpikleri yoktur.
Hawai Tüysüzü Kohana Kedisi

Son Güncelleme: 27 Ağustos, 2019

Kohana kedisi “tüysüz” bir kedi türüdür. Ancak, diğer tüysüz ırkların aksine, bu tüy eksikliği belirli bir genetik mutasyondan gelir. Bu nedenle Kohana kedisi lastiksi, kırışık bir tene sahiptir.

Kohana kedi ırkının kökenleri

Kohana kedisinin kökenleri hakkında çok uzun soluklu teoriler olmasına rağmen ilk belgelenmiş görülmesi 2002 yılında gerçekleşti. Erken bir teori, bir kısmı genetik mutasyon geçirmiş olan vahşi bir Hawai kedisi cinsinden geldikleriydi. Tüysüz kedilerin çoğunun kıl kökleri değiştirilmiştir. Bu cinsin folikülleri yoktur.

Ancak, daha sonra, başka insanlar bunun Tüysüz Donskoy Sfenks ve Kanada Sfenks kedilerinin melezlenmesiyle gerçekleştiğine dair hipotezler oluşturdular. Başkalarıysa bunun Kanada Sfenks kedisinin bir parçası olduğunu düşünüyorlardı. Sonunda, DNA testleri Kohana kedisinin Sfenks ile aynı genetik mutasyona sahip olduğunu gösterdi, ancak diğer genler de rol almıştır.

Bununla birlikte, bu cins, üreme sorunu nedeniyle bugünlerde çok az görülmektedir. Taksonomi, genetik ve zoolojide bunu yeni bir tür olarak görmeyen bazı kedi kulüpleri ve uzmanları da vardır. Onlara göre, her on beş yılda yeni tüysüz kediler yaratan mutasyonlar vardır.

kohana tüysüz kedisi

Kohana kedisinin özellikleri ve bakımı

Bu cins geniş, kaslı bir vücuda sahiptir. Tüylerinin olmaması sayesinde, tüm kırışıklıklar ile birlikte bu özelliği tespit etmek kolaydır. Ön pençelerinden çok daha uzun olan arka pençelere ve 3-6 kg arasında bir ağırlığa sahiplerdir. Bu, onlara çok tuhaf, benzersiz bir yürüyüş stili verir.

Kohana kedisi çıplak teninden dolayı genellikle krem veya pembemsi renktedir. Bazıları siyah ve beyaz da olabilir.

Bu akıllı, şefkatli ve enerjik bir ırktır, bu da çok fazla özen gerektirdiği anlamına gelir. İşin iyi yanı, diğer cinslerle yaptığınızın aksine, onu taramak için zaman harcamanıza gerek kalmamasıdır (fakat onu yıkamanız gerekir!). Bu aynı zamanda kedi için de iyidir, çünkü kendi tüylerini yemez.

Diş bakımı her zaman bir kedinin sağlıklı kalmasının önemli bir parçasıdır. Diş etlerine dikkat etmeyi de ihmal etmemelisiniz. Plak ve diğer ağız bakterilerinin birikmesi bazı ciddi hastalıklara yol açabilir. İyi hijyen ve veteriner onaylı mamalar, kedinizin ağız sağlığını korumanın en iyi yoludur.

veteriner kontrolüne giden kedi

Gözlerinin sağlıklı olduğundan emin olmak da çok önemlidir. Kohana kedilerinin kirpikleri yoktur, bu da sağlıksız partiküllere karşı daha savunmasız oldukları ve epidemik konjunktivit hastalığına yol açabileceği anlamına gelir. Gözlerini sağlıklı tutmanın en iyi yolu, bir bezi serum fizyolojik çözeltisine batırmak ve gözlerinin etrafındaki kabukları veya diğer parçacıkları temizlemektir.

Bu cinsin avantajları

Diğer kedi cinslerinin aksine, kedilere alerjiniz varsa, bu cins mükemmel bir seçenektir. Bu alerji kedilerin tüylerine karşı ortaya çıkar, ama bu kedilerin hiçbirinin tüyü yoktur, bu yüzden artık bir kedi arkadaş aramaktan vazgeçmek zorunda değilsiniz! Tüylerinin olmaması da tüylerin her yere girmesini önler ve kediniz kendini yaladıktan sonra tüy kusmasının da önüne geçilmiş olur.

Ayrıca, bir iç mekan kedi cinsi olduğundan, herhangi bir hastalığı eve getirmesinden veya kaybolmasından endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Kohana kedileri ilk bakışta kırılgan görünebilir, ancak onlara uygun bakım, mama ve şefkat verirseniz, 17 yıla kadar yaşayabilirler. Enerjik, şefkatli bir davranış, ruh halinin en iyi göstergesidir. Başka bir deyişle, eğer mutluysa, sağlıklıdır!

İlginizi çekebilir ...
Hipoalerjenik Kedi Cinsleri Hangileridir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hipoalerjenik Kedi Cinsleri Hangileridir?

Evcil hayvan tüylerine alerjiniz var ama yine de birini evlat edinmek istiyor musunuz? Durum buysa, hipoalerjenik kedi cinsleri için hemen tıklayın...