Köpek Gibi Davranan Kedi Irkları

Yavru bir kediyi çekingen bir köpekle büyütürseniz, kedinin hem köpek korkusunu aşmasını hem de daha sosyal olmasını sağlarsanız.
Köpek Gibi Davranan Kedi Irkları
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İster inanın ister inanmayın bazı kedi ırkları, belirli köpek davranış örüntüleri sergilerler. Örneğin, diğer kedilere göre daha sosyal olabilir ve sahipleri ile daha fazla vakit geçirirler. Bu sosyalliği beden dillerinde de görebilirsiniz ve eğitim ile güçlendirebilirsiniz. Köpek gibi davranan kedi ırkları hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bütün kedilerin bağımsız ve kendi halinde olduğuna dair köklü bir inanç vardır. Aslında, köpeklerin tam zıttı olarak görülmektedirler. Ancak, bütün evcil kediler bu basma kalıplara uymamaktadır. Çoğu oyun oynamaktan hoşlanır, çağırdığınızda gelir ve su ile oynamaktan bile hoşlanır.

Köpek gibi davranan kedi ırkları ile ve köpekler arasındaki en yaygın ortak özelliklerden bir tanesi, kulaklarını oynatma biçimlerine kadar aynı yüz ifadelerini yapmalarıdır. Kuyruk hareketleri ve duruşları da ruh halleri ve sağlıkları hakkında önemli bir ipucudur.

Buna ek olarak, her iki tür de, diğer hayvanlarla iletişimleri için önemli olan keskin işitme ve koklama duyuları ile ön plana çıkarlar.

Köpek gibi davranan kedi ırkları

Her ne kadar her kedi köpek gibi davranabilse de, genetik ya da çevresel sebeplerden dolayı, bazı kediler çok daha yatkınlardır.

  • Habeş kedisi: Etiyolojistler, bu ırkı, köpeklerle geçinen en ideal ırklar arasında görmektedir. Enerji dolular, sosyaller, fırlattıklarını geri getirirler, sahiplerini takip ederler ve genelde sudan hoşlanırlar. Eğitimle tasma ile bile dolaştırılabilirler.
habeş kedisi
  • Ragdoll kedisi: Uysal ve sosyal doğalarıyla ünlü olan bu kediler çok oyuncu hayvanlardır. Ancak en dikkate değer özellikleri, kucağa alındığında ya da okşandığında rahatlamaları ve gevşemeleridir. Ayrıca, diğer hayvanlarla birlikte yaşamada sıkıntı yaşamazlar.
  • Ankara kedisi: Bu listedeki tüm kedilerden belki de en çok Ankara kedisi köpeğe benzemektedir. Eğlenceli, sadık ve girişken oldukları gibi, ilgi odağı olmayı severler ve yeni insanlarla tanışmaktan zevk alırlar. Hepsinden de önemlisi, çok iyi yüzücüdürler.
  • Maine Coon: Evcil kedilerin en büyük ırklarından bir tanesi olan maine coon kedisi, birçok küçük köpek ırkından daha büyüktür. Sadık ve eğlencelidirler ve hatta sahipleriyle birlikte sopa getirmece oynayabilirler. Ancak yabancıların etrafında da daha dikkatli olabilirler.

Kedilerde köpek davranışlarını teşvik etmek

Bazı kedi ırkları doğal olarak köpek gibi davransalar da, kedinizde bu sosyal davranışları teşvik edebileceğiniz bazı yöntemler vardır.

  • Çeviklik ve hafıza eğitimi. Bir köpeğe kıyasla daha uzun zaman alsa da, birçok kedi isimlerine cevap vermeyi ve nesneleri getirmeyi öğrenebilirler. En iyi sonuçları genelde klik eğitimi verir çünkü belli davranış örüntülerini belirli seslerle eşleştirirler.
  • Kedinizi yürüyüşe çıkartın. Bazı kediler tasma ile yürüyüşlere sıcak bakabilirler. Köpeklerin olmayacağı sakin yerlerde yürüyüş yapmanız en iyisidir.
kedi ile yürüyüşe çıkmak
  • Köpeklerle birlikte büyütün. Köpeklerle birlikte büyüyen yavru kediler daha sakin ve sahiplerine karşı daha sevgi dolu olarak köpeklere daha benzer davranışlar sergilerler. Benzer şekilde, hayatlarının ilk birkaç ayında insan iletişimini arttırmak, onları ileride daha sosyal hale getirir.

Ancak, her türün kendine has sınırları olduğunu anlamak gerekir. Kum kabı eğitimi ya da numara öğretmek gibi konularda kedilerin tam anlamıyla köpekler gibi olmalarını bekleyemezsiniz.

Yaşam tarzınızın en çok hangi kediye uyduğunu öğrenmek, kedinizin iyiliği açısından da önemlidir. Evcil hayvanlarımızın kişiliklerinin genellikle gündelik yaşamlarındaki çevrelerin bir yansıması olduğunu da hatırlatmak gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.