Bir Kediye Öğretebileceğiniz 4 Numara

Belirli talimatları takip ettiğiniz sürece, kediler de bazı komutları öğrenebilir. Özellikle de kediler henüz birer yavruyken kedi eğitimi daha da kolaydır. Böylece, onları yalnızca eğiterek genç yaşlarından itibaren aranızda güzel bir ilişki kurmayı başarabilirsiniz.
Bir Kediye Öğretebileceğiniz 4 Numara

Son Güncelleme: 31 Ağustos, 2018

Pek çok insan kedilerin eğitilebilir evcil hayvanlar olduklarını düşünmez. Bu teori köpekleri eğitme geleneklerine ve köpeklerin öğrenme yeteneklerine dayanmış olabilir. Ancak bir kedi de onlarla yaşamayı daha keyifli hale getirebilecek komutları ve numaraları öğrenmeyi başarabilir. Siz de bu numaraların neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Başlamadan önce, eğer kedinize bir şey öğretmek istiyorsanız kesinlikle sabırlı olmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Elbette ki her kedinin kendine ait bir zihni vardır. Bu konuda sabırlı olmalı ve yavru bir kediyi eğitmek ile yetişkin bir köpeği eğitmenin aynı şey olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Hazır mısınız?

Bir Kediye Öğretebileceğiniz Numaralar

Kedinizin, siz istediğinizde size patisini uzattığını hayal edebiliyor musunuz? Aslında hem bu komutu hem de başka komutları kedinize öğretebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!

Tokalaşmak…

kedilere pati uzatmayı öğretmek

Bütün evcil hayvan sahiplerinin kedilerine öğretmek istedikleri bir numarayla başlamak istedik. Kedinizle el sıkışmak sizi çok memnun edebilir. Yalnız, biz köpeklerin el sıkıştığını daha önce gördük; fakat kedilere de bu hareketi yapmayı öğretebilir misiniz acaba? Evet!

 • Öncelikle doğru zamanı ve yeri seçin. Hayvanın dikkatini dağıtacak ve hatta onu gerecek gürültü ya da diğer etkenlerden kaçının.
 • Bir komut seçin ya da bir clicker (klik klak olarak dilimize geçmiştir ve bu cihazla ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz) kullanın. Öğreteceğiniz komutu ilişkilendireceğiniz kelimenin hangi kelime olacağına karar verin. Bu kelime “merhaba”, “selam”, “pati ver” ya da “tokalaş” gibi kelimelerden bir tanesi olabilir.
 • Kedinizin sevebileceği bir ödül seçin. Bir evcil hayvana bir şeyler öğretmek için en iyi seçenek, hayvan üzerinde olumlu pekiştirme uygulamaktır. Kediniz ona verdiğiniz komuta uyduğu zaman kedinize verebileceğiniz bir ödül olması, kedinizin komuta uymaya devam etmesi için en mükemmel motivasyon kaynaklarından biri olacaktır.
 • Patisini sallayın. Kedinize bu numarayı öğretirken komut için seçtiğiniz kelimeyi tekrarlayın ya da bir clicker (klik klak) kullanın. Böylece hayvan, komut ile davranış arasında bir bağlantı olduğunu algılayabilecektir.
 • Kedinize ödülü gösterin. Kedinize sihirli kelimeleri söyler, patisini kaldırır ve ona ödülü gösterirseniz; kediniz her şeyi birbiriyle bağdaştırmayı başaracak ve komutu öğrenmesi hiç de uzun sürmeyecektir.

Bu adımları birkaç gün boyunca tekrar edin ve bu alıştırmayı arada bir de elinizde bir ödül olmadan yapın. Kedi, önünde sonunda içgüdüsel olarak bu hareketi yapmaya ve sizin ne istediğinizi anlamaya başlayacaktır.

Çağırdığınız Zaman Gelmesini Sağlamak

 • Kedinize ödül olarak, bir ödül maması seçin.
 • Her zaman yaptığınız gibi kedinizi çağırırken, bu kez ödül mamasını da gösterin. Ancak bu şekilde kediniz sizi dinleyecektir.
 • Kedinizi çağırmak için her zaman aynı komutu kullanın. Ancak kedinize ödül mamasını onu çağırır çağırmaz direkt olarak vermeyin. Önce koklamasına izin verin, ardından yanınıza geldiği için onu tebrik edin ve son olarak ödül mamasını kedinize verin.
 • Bu hareketi çok uzun bir süre tekrar etmeyin. Çünkü hayvan yorulabilir ve sıkılabilir, ayrıca o kadar uzun süre konsantre olmayı başaramaz. Bu nedenle eğitim seanslarından iki kat daha uzun molaları olan küçük seanslar yapın ve bunun işe yaradığını kendiniz de göreceksiniz.

Git Getir!

kedi eğitimi için ipuçları

Kedinize birazdan bahsedeceğimiz basit adımlarla “git getir” oynamayı öğretin. Bu numara, bir kediye öğretebileceğiniz en iyi numaralardan biridir.

 • Kedinizin gidip getirmesini istediğiniz bir oyuncak seçin ve bu oyuncağı kedinize gösterin. Kedinizin oyuncağı koklamasına ve tanımasına müsaade edin.
 • Oyuncağı fırlatabileceğiniz en uzak mesafeye fırlatın. Havada uçarak uzaklaşan bir oyuncağın arkasından gitmeye karşı koyabilecek çok az kedi vardır.
 • Kediniz muhtemelen oyuncağı yakalamayacaktır. Bu nedenle oyuncağı sizin gidip almanız gerekecektir. Eğer yakalarsa, oyuncağı dikkatli bir şekilde geri alın.
 • Oyuncak ve kediniz yanınızda olacak şekilde oyuna başladığınız yere geri dönün. Kedi, oyuncağın sizde olduğunu bilecektir.
 • Eğer bu oyunu birkaç kez tekrarlarsanız kedi er ya da geç sizin ne istediğinizi anlamaya başlayacaktır.

Bir kedi için, oyuncağı tekrar atmanız gibi basit bir gerçek, kedinin onu geri getirmesi için gerekli motivasyonu zaten sağlamaktadır. Kediler “git getir” oynamaktan çok büyük keyif alırlar ve bu oyunu oynamayı bir kez öğrendikten sonra, çok daha sık oynamak isteyeceklerdir.

Bir Clicker (Klik Klak) Kullanmak

Bu nesnenin ne kadar yararlı olduğundan daha önce yazmış olduğumuz bir yazımızda bahsetmiştik. Clicker, olumlu pekiştirmeye yardımcı bir araç olarak kullanılır. Hayvan, belirli bir davranış ile bu cihazın çıkardığı ses arasında bir bağlantı kurar ve hayvan sahipleri hedeflerine ulaşmak için bu cihazı kullanırlar.

Kedi eğitimi sırasında bir clicker (klik klak) ile birlikte ödül maması da kullanırsanız çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak bu cihazı yalnızca eğitim için kullanmanız gerekir. Eğer oyun oynamak için de bir clicker kullanırsanız, hayvanın kafasını karıştırmış olursunuz ve böylece hayvanı eğitmeyi başaramazsınız.

Kedilere de öğretebileceğiniz bazı numaralar olduğuna artık inanıyor musunuz? Yoksa çoktan kendi kedinize öğretmek istediğiniz numaralarla ilgili notlar almaya başladınız mı? Hadi gidin ve kedinizi eğitmeye başlayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.