Kediler Kuş Gördüklerinde Neden Ses Çıkarırlar?

Kediler bazen bir kuş ya da av gördüklerinde dişleriyle ses çıkarırlar ki bu gizemli canlıların en tuhaf özelliklerinden biridir. Peki bunu neden yapıyorlar?
Kediler Kuş Gördüklerinde Neden Ses Çıkarırlar?

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2021

Hayvanların insanlarla birçok benzer noktası olduğu doğrudur. Ancak, bizimkine hiç benzemeyen pek çok davranış tarzına sahip oldukları da doğrudur. Sonuç olarak bu, diğer türleri anlamamızı zorlaştırır. Kedilerin bir kuş gördüklerinde neden dişleriyle ses çıkardıklarını kendinize sorduysanız, yanıtı bu yazıda bulabilirsiniz.

Bilim insanları bu alanda araştırma yapmak için pek çok fırsatları olduğunu fark ettiler. Bu yazıda araştırmaların sonuçlarına bir göz atacağız. Kediler bir kuş gördüklerinde neden dişleriyle ses çıkarırlar?

Kedilerin kuş gördüklerinde dişleriyle ses çıkarmalarının nedenleri

kedi, kediler, kedilerin çıkardığı sesler

Bir av göründüğünde

Bir kedi olası bir avı gördüğünde dişleri takırdamaya başlar. Bu, avın kuş, fare veya böcek olmasına bakılmaksızın gerçekleşir. Bunlar kedinin dikkatini çeken ve yemek istediği herhangi bir küçük hayvan olabilir.

Sesin, kedinin avını görmesiyle bağlantılı olup olmadığını öğrenmenin bir yolu, onların vücut dilini izlemektir. Bir kedi sevdiği bir şey gördüğünde kuyruğunu bir yandan diğer yana hareket ettirir ve bakışlarını bir sonraki avına sabitler.

Kedinizi gözlemleyin çünkü evine evcil hayvan olarak bir kuş alırsanız, bu bir sorun yaratabilir.

Avladıklarında

Kediler, avlanmaya hazırlanırken de bu sesi çıkarır. Bilim insanlarına göre, kediler önlerinde gördükleri avına ulaşamadıklarında bu sesi hayal kırıklığından çıkarırlar.

Bazen kediler yeni bir av keşfettikleri için o kadar heyecanlanırlar ki, kendi heyecanları onların ava doğru ilerlemesini ve onu kovalamasını engeller. Bu nedenle çıkardıkları bu ses hayal kırıklıklarından çok fazla etkilenmemelerine ve stres atmalarına izin verir.

Avlanmak için mi eğitim alıyorlar?

Bu konuda farklı teoriler vardır. Bazıları bunun, kedilerin avlarının boynunu ısırır gibi çıkardıkları içgüdüsel bir ses olduğunu öne sürüyor. Genellikle bu avlanırken kullandıkları bir tekniktir. Sanki çenelerini ısıtıyor ve dişlerini saldırıya hazırlıyorlarmış gibi görünür.

Bir kedinin avını ele geçirdiği anda öldürmesi çok önemlidir. Bu davranışı tekrarlamak kediler için canlı avın kaçmaya ve ona zarar vermeye çalışabileceği düşündürür ve avlarının başarılı olmasını sağlamak için kendilerini eğitmenin bir yolu olabilir.

Eğitimin bir kısmına ek olarak, bu ses aynı zamanda başarılı bir avı garanti etmenin bir yolu olabilir. Bir şey yakalarlarsa kendilerini savunmanın bir yolu olabilir.

Taklit

kediler, iç güdü, kedilerin iç gügüleri

Bu sesle ilgili yeni bir teori, kedilerin onları daha kolay çekmek için avlarının sesini taklit etmeye çalışmasıdır.

Bir grup araştırmacı, Amazon maymunlarını ve vahşi kedileri gözlemledikten sonra bu sonuca varmıştır.

Maymunlar, kendi aralarında kullandıkları garip bir iletişim biçimi olan çok tuhaf bir ses çıkardılar. Kediler yaklaştıklarını gördüklerinde dişleriyle maymunların sesiyle neredeyse aynı olan bir sesle taklit ettiler.

Bu bilim insanları, “Kediler fiziksel çeviklikleriyle tanınırlar, ancak av türlerinin bu sesli manipülasyonu daha fazla araştırmayı hak eden psikolojik bir kurnazlığı gösterir” sonucuna vardı.

Kedilerin bizi şaşırtmaya devam ettiğine şüphe yok. Gizemli yaratıklar olsalar da onlar hakkındaki fikirlerimizi sürekli geliştiriyoruz.

Kedinizin davranışını ve vücut dilini anlamak onu daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ilişkinizi güçlendirmenize de yardımcı olacaktır. Kediniz hakkında okumak, çalışmak ve gözlemlemek için harcadığınız tüm çabanın ödüllendireceğini unutmayın.

Kediler gizemli hayvanlardır ve belki de birlikte yaşaması oldukça zordur. Bununla birlikte, kedinize dair fikirlerinizi derinleştirme çabalarınızın işleri çok daha kolaylaştıracağına şüphe yoktur. Kediniz hakkında gözlem yapmanın ve onlar hakkında bir şeyler okumanın, ihtiyaçlarını karşılamanıza, onu daha iyi anlamanıza ve mükemmel bir uyum içinde birlikte yaşamanıza nasıl yardımcı olabileceğini küçümsemeyin.

İlginizi çekebilir ...
Hachiko’nun İzinden Giden 4 Köpek
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Hachiko’nun İzinden Giden 4 Köpek

Hachiko; sadakatin bir sembolu olarak kalplerimizde yer almaya devam edecek. Bu makalemizde, Hachiko'nun izinden giden diğer köpeklerden bahsedeceğiz.