Köpekler ve Sahipleri Birbirine Benzer Mi?

Bunun nedeni, birçok insanın kendisiyle benzer bir kişiliğe ya da enerji seviyesine sahip gibi görünen bir köpeği seçmeye çalışması ya da köpeklerin sahiplerini “taklit etme” kabiliyetine sahip olması olabilir; ancak bazı insanlar birçok köpeğin sahibine benzeyeceğini söyler.
Köpekler ve Sahipleri Birbirine Benzer Mi?

Son Güncelleme: 28 Mart, 2019

Daha önce hiç sokakta köpekleriyle birlikte yürüyen birini gördünüz ve şöyle düşündünüz mü? “Tıpatıp aynı görünüyorlar!” Yürüme biçimleri, tarzları ve hatta görünüşleri tıpkısının aynısı gibidir. Peki köpekler ve sahipleri gerçekten de birbirine benzer mi? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Köpekler ve Sahipleri: Köpeklerine benzeyen sahipler

Bazıları sakin bir şekilde yürür, diğerleri ise adeta bir Tazmanya canavarı gibi. Ayrıca bir de çok fazla uyuyanlar ve egzersiz yapmayı sevenler vardır. Sizce köpeklerden mi yoksa sahiplerinden mi bahsediyoruz?

Aslında her ikisinden de söz ediyoruz! Evde evcil hayvanı olan insanlar evcil hayvanlarımızın çoğu zaman sahiplerinden edindikleri kişilik özelliklerine ya da alışkanlıklarına sahip olduğunu bilir. 

“Güneşlenmeyi seviyorlar,” “Gök gürültüsünü sevmiyorlar”, “Yabancılara karşı biraz utangaçlar” ya da“Bir türlü oldukları yerde duramıyor, sürekli hareket ediyorlar.” Bunların hepsi insanların köpekleri hakkında söyledikleri şeylerdir; ancak bu özellikler insanlar için de oldukça geçerli özelliklerdir.

Birden fazla köpeğiniz varsa, büyük olasılıkla köpekler ve sahipleri arasında bir benzerlik olduğu fikrine siz de katılırsınız. Dört bacaklı arkadaşlarınız hareketsiz ya da aktif, uykulu ya da enerjik, utangaç ya da girişken, çok fazla yiyenler ya da yiyecek konusunda çok da istekli olmayanlar ve liste bu şekilde devam eder…

köpekler sahiplerine benzer mi

Peki ama bunun sebebi nedir? Bu konu ile ilgili bir teori, insanların içgüdüsel olarak evcil hayvanlarını kendileri ile olan benzerliklere dayanarak seçtiklerini söylüyor. Bu yüzden sık sık yerinde duramayan bir köpek ve sinirli bir sahip ya da rahat bir evcil hayvan ve onun sakin sahibini görürsünüz.

Bu, yeni en iyi arkadaşınızı evlat edindiğinizde farkına vardığınız bir şey değildir; ama seçim konusunda kesinlikle bazı “eğilimleriniz” vardır. Su gibi daha duru ve daha hareketsizseniz, bir Labrador Retriever seçmeniz daha olasıdır.

Ya da egzersiz yapmaktan ve aktif olmaktan hoşlanıyorsanız, sonunda bir Dalmaçyalı ya da Jack Russel Terrier seçmiş ve bu köpek cinslerinden birini evlat edinmiş olabilirsiniz. Bu durumun aynısı duygusal ilişki içerisinde olan insanlar için de geçerlidir.

Benzer bir kişiliğe sahip biriyle ya da en azından aynı şeyleri seven biriyle daha çok ilgilenirsiniz. Belki de bu yüzden köpekler ve insanlar arasında fiziksel ve estetik anlamda bir benzerlik olduğunu söylüyorlardır: Uzun ya da kısa tüyler veya saçlar, burunlarının büyüklüğü, kafaları, yüzleri, vb…

Köpekler ve Sahipleri: Sahiplerine benzeyen köpekler

Bir başka teori ise aslında sahiplerinin kendilerine benzeyen köpekleri seçme durumunun çok fazla olmadığını; ancak köpeklerin aslında etraflarındaki insanları taklit etme yeteneklerinin bulunduğunu söylüyor. Tabii ki, en çok “lider” ya da alfa olarak gördükleri biri için bunu yapıyorlar.

sahibinin kucağında beyaz köpek

Bir çevreye adapte olmak, hayatta kalmanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle köpekler genellikle onları besleyen ve onlara barınak sağlayan kişilere benziyor gibi görünmektedir.

Ayrıca, türler arasındaki fark ne olursa olsun, köpeklerin birbirlerini eşit olarak gördüklerini aklınızda bulundurmanız gerekir. Böylece sahiplerini taklit etmeye çalışır ve onları rol model olarak görürler.

Peki, bir ailenin yanında yaşayan, daha sonra başka bir aile tarafından evlat edinilen köpeklere ne olur? Eski karakterlerinin bir kısmı hafızalarında kalabilse de, büyük olasılıkla yeni sahiplerine göre alışkanlıklarını ve kişiliklerini değiştirebilecek kapasitededirler.

Ayrıca belirli bir aile üyesinin ya da sahibinin alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer aktifseniz ve her gün köpeğinizi dışarı çıkarırsanız, köpeğiniz daha hareketsiz bir köpek cinsi olsa bile, muhtemelen sizin alışkanlıklarınızı yansıtacaktır.

Bunun yanı sıra, köpekler insanların tutum ve kişiliklerini taklit edebilecek tek hayvan değildir. Yunuslar, balinalar ve maymunlar da insanlar etrafındayken bazı özelliklerimizi taklit eder. Öte yandan, kediler, insan aileleriyle aynı çatı altında yaşıyor olsalar bile, bunu gerçekten de asla yapmazlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Elgier, Á. M., Fosacheca, S. E., Mustaca, A. E., & Bentosela, M. (2008). La relación entre los perros domésticos (canis familiaris) y sus dueños; efectos sobre el aprendizaje de una tarea comunicativa. In XV Jornadas de Investigación y Cuarto Encuentro de Investigadores en Psicología del Mercosur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.