Görkemli Norveç Orman Kedisini Keşfedin

23 Haziran 2021
Norveç Orman Kedisi, dünyanın en güzel ve ayırt edici ırklarından biridir. Bu yazıda size onlar hakkında her şeyi anlatacağız.

Görkemli. Norveç Orman Kedisini tanımlamak için gerçekten daha iyi bir kelime yok. Sert İskandinav vahşi doğasında bir kez bulundular, o zamandan beri dünya çapında evlerde popüler bir evcil hayvan haline geldiler. Güçlü, çevik ve sevecen bu güzel kediler, Norveç’in dondurucu kış sıcaklıklarına dayanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış yoğun kürkleriyle ünlüdür.

Norveç Orman Kedisinin belirsiz tarihi

Bu harika türün kökenleri tamamen net değildir. Birçoğu, 10. veya 11. Yüzyılda İskandinav topraklarına geldiklerine ve Viking kaşifleri tarafından geri getirildiklerine inanıyor. Kanıtlar, cesur Viking gezginlerinin Bizans bölgesindeki Norveç Orman Kedisinin atalarını keşfettiğini gösteriyor. Ambarda yaşayan fare ve sıçanların sayılarını kontrol altında tutmak için onları gemilerine alımş olabilirler.

Norveç Orman Kedisi şimdi İskandinav topraklarında ve çiftçiler arasında oldukça popüler haline geldi; mahsulleri zararlılardan korumaya yardımcı oluyorlar. Bununla birlikte, birçoğu vahşi doğaya kaçtı ve sonunda bugün bildiğimiz türe dönüşene kadar aşırı sıcaklıklara yavaş yavaş adapte oldular.

norveç orman kedisi

Kökenlerini çevreleyen belirsizlik, Norveç Orman Kedisi hakkında bir dizi mit ve efsaneyi besledi. Eski İskandinav tanrılarıyla yakından ilişkili hale geldiler ve bir dizi geleneksel halk masalında yer aldılar.

Norveç ormanlarından dünya çapındaki kedi severlerin kalplerine ve evlerine kadar, Norveç Orman Kedisi gerçek bir kedi krallığıdır.

Norveç Orman Kedisi: güçlü ama zarif

Bir Norveç Orman Kedisi evlat edinmeyi seçerseniz, kendinizi büyük ama şaşırtıcı derecede çevik bir evcil hayvanla karşı karşıya bulacaksınız. Püsküllü kulakları ve ince yüz hatları vaşaklarınkine benzer, boyunlarının etrafındaki kalın kürk ise aslan yelesine benzer.

Yoğun, suya dayanıklı kürkleri onlara inkar edilemez derecede çarpıcı bir görünüm kazandırır. Ayrıca kışın soğuk kardan korunmalarına yardımcı olmak için pençelerinde ve kulaklarında uzun tüy tutamları vardır.

Vücutları, pençeleri ve kuyrukları çoğu kediden daha büyüktür, pençeleri ise büyük ve güçlüdür. Müthiş görünümlerine rağmen, Norveç Orman Kedileri çok narin özelliklere ve yumuşak bir sese sahiptir. Uzun, sivri kulakları, uzun bıyıkları ve büyük, hafifçe çekik badem gözleri vardır.

Norveç Orman Kedisi: Girişken, oyuncu ve sevecen

Norveç Orman Kedileri mutlu, kendine güvenen hayvanlardır. Genellikle diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinirler ve küçük çocuklarla harikadırlar. Bu kediler çok sosyal ve iletişimsel yaratıklar olmanın yanı sıra son derece zekidirler ve fantastik mizaçlarıyla ünlüdürler.

Avlarını takip etmek için ağaçlara tırmanmaya ve nehirlerde yüzmeye istekli mükemmel avcılardır. İçerideki yaşama iyi uyum sağlarken, keşfedecekleri bir alana sahip olmaktan keyif alırlar. Bahçeniz veya başka bir açık alanınız yoksa, tırmalama direkleri ve ağaçlara tırmanmak harika bir alternatiftir ve evcil hayvanınıza evinin panoramik manzarasını sunar.

Sakin, oyuncu ve sevecen Norveç Orman Kedileri kısa sürede aileden biri haline gelir. Aile hayatına dahil olmayı severler ve her gün bol bol kucaklaşma ve oyun zamanı beklerler.

Bakım gereksinimleri

Bir Norveç Orman Kedisine sahipseniz, genellikle çok az sağlık sorununa sahip olduklarını öğrenmekten memnun olacaksınız. Bununla birlikte, kalça displazisini ve diğer eklem rahatsızlıklarını önlemek için kilolarını yakından takip etmek önemlidir.

orman kedisi

Bu kedilerin bakımı oldukça kolaydır ve herhangi bir özel bakım gerektirmez. Uzun kürklerine rağmen, düğümleri ve yumakları gidermek için haftada bir kez fırçalanmaya ihtiyaçları vardır. Ancak tüy dökme mevsiminde tüy yumağı oluşmasını önlemek için onları daha sık fırçalamak isteyebilirsiniz.

Herhangi bir hayvanda olduğu gibi, sağlıklarının iyi olduğundan emin olmak için Norveç Orman Kedinizi düzenli kontroller için veterinere götürmek en iyisidir. Ayrıca onları parazitlere karşı düzenli olarak tedavi etmeniz ve aşılarının güncel olduğundan emin olmanız gerekir.