Kedilerde Tüy Yumağı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Bir kedinin tüy yumağı kusmasının, göründüğü kadar normal olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.
Kedilerde Tüy Yumağı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Son Güncelleme: 15 Haziran, 2021

Söylemeye gerek bile yok, kedilerin kendilerini temizlemeyi sevdiklerini herkes bilir… Bu, dillerinin sert dokusuyla birleştiğinde bazı sindirim sorunlarına neden olabilir. Neden? Kedilerdeki tüy yumakları genellikle hayvanın kusmasına, yorgun hissetmesine veya karın ağrısına neden olur. Biz de, bunları nasıl önleyeceğinizi öğrenebilmeniz için bu makaleyi yazdık.

Kedilerde Tüy Yumağı Nasıl Oluşur?

Bir kediniz varsa, kesinlikle onu birçok kez kendisini yalayarak temizlerken görmüşsünüzdür. Bu görev birkaç saat bile sürebilir… Kediler, bakımlı olduklarından %100 emin olana kadar durmazlar. Bazı durumlarda, “tırmık” dilleri nedeniyle ciltte yaralara bile neden olabilirler.

Bu alışkanlık nedeniyle kıl yumakları çok yaygındır. Aslında, kediler hiç kimse fark etmeden her zaman az miktarda tüy yutarlar. Tüyü kusarak, tükürerek veya dışkılarıyla dışarı atarlar.

tatlı kedi dili

Kediler, kıl yumaklarını her zaman sistemlerinden dışarı atabilselerdi, herhangi bir sorunları olmazdı. Ancak, bu her zaman böyle değildir. Bazen tüy yumakları kedinin midesinde veya bağırsaklarında “sıkışmış” hale gelir ve bu da ağrı, rahatsızlık, kabızlık ve hatta sinirliliğe neden olur.

Kedinizin mide bulantısı, karnında şişkinlik varsa veya birkaç gündür depresyondaysa, büyük ihtimalle vücudunda bir tüy yumağı oluşmuştur veya bir tür sindirim sorunu vardır. Bu sorunları veya başka herhangi bir davranış değişikliğini fark ederseniz, veteriner kontrolüne götürmeyi geciktirmeyin.

Tüy Yumaklarına Ne Zaman Dikkat Edilmeli?

Bir kedinin tüy yumağı kusmasının, göründüğü kadar normal olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun nedeni, son derece hijyenik olsalar bile, kedinizin sindirim sisteminde tüy yumağı oluşmaması gerektiğidir.

Bu olduğunda, kedinin sindirim sisteminde, özellikle bağırsaklarda düzgün çalışmayan bir şeyin işareti olabilir. Hayvan düzgün dışkılamadığında, diğer atıklarla birlikte tüyler de birikmeye başlar.

Kedilerin neden bu iğrenç kıl yumaklarının oluşumuna yatkın olduğunu anlamamıza yardımcı olacak teorilerden biri, günümüzde ve bu çağda kedilerin beslenme düzenlerinin atalarının diyetlerinden çok farklı olmasıdır. Kedi mamaları evcil bir kedinin ihtiyaç duyduğu tüm proteinleri içermesine rağmen, diyeti et ve balık da dahil olmak üzere diğer yiyeceklerden oluşmalıdır.

Kedinizin diyetine ıslak mama ekleyerek, hayvanın sindirim sistemini tamamen kayganlaştırır ve “inflamatuar bağırsak hastalığı” veya IBD olarak bilinen şeyi önlersiniz. Giderek yaygınlaşan bu patoloji, normal mama tanelerindeki (pirinç ve diğer tahıllar dahil) kuru bileşenlerden kaynaklanmaktadır ve bu da tahılsız mamanın neden hem kediler hem de köpekler için en iyi seçenek olduğunu açıklamaktadır.

Kedilerde Tüy Yumağı Nasıl Tedavi Edilir

Siz ve güvenilir bir veteriner, tıbbi testler yaparak herhangi bir ciddi sağlık sorununu ekarte ettikten sonra, en iyi seçenek tüy yumağı oluşmasını önlemektir. Aşağıdaki üç ipucunu izleyerek bunu yapabilirsiniz:

1. Kedinizi Sağlıklı Bir Diyetle Besleyin

Veterineriniz muhtemelen size kedinizin ne tür mamalar ve ne miktarda yemesi gerektiğini söyleyecektir. Konserve yiyeceklerden daha sağlıklı seçenekler olduğundan, kuru, tahılsız kuru mamaları pişmiş tavuk, sığır eti ve balık gibi ıslak yiyeceklerle dengeleyin. Hazırlayabileceğiniz binlerce ev yapımı tarif var.

kaptan mama yiyen kedi


2. Kedinizi Düzenli Olarak Tarayın

İran kedisi, Ankara kedisi veya Maine Coon gibi uzun tüylü bir kediniz varsa, tüylerini haftada en az bir kez taramalısınız. Bu alışkanlığı kediniz gençken başlatın, böylece bunu kötü ve sinir bozucu bir şey olarak değil, bir oyun veya olumlu bir aktivite olarak görsün. Bu nedenle, kedinizin kendisini tımar ederken yutacak daha az tüyü olacaktır.

3. Kedinizin Tüy Yumaklarını Ortadan Kaldırmasına Yardımcı Olun

Buğday, arpa ve kedi nanesi gibi, kedinizin sindirim sisteminde sıkışıp kalan kürkü dışarı atmaya yardımcı olmak için yiyebileceği müshil görevi gören bazı otlar ve bitkiler vardır. Ancak, onları evinizin her yerine dikmeye başlamadan önce güvenilir bir veterinerden tavsiye aldığınızdan emin olun. İlginizi çekebilir ...

Kedinizi Taramak
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinizi Taramak

Kedinizi taramak, onunla bağ kurmanın da harika bir yoludur! İçgüdüsel olarak, kediler kürklerini yalayarak kendilerini temizlerler.