Doğum Kontrol Hapları Kedinizin Sağlığını Etkiler mi?

Bugünkü makalede doğum kontrol haplarının kedinizin sağlığını etkileyip etkilemediği sorusuna ve sebeplerine cevap vereceğiz. Yan etkilerine dikkat edin!
Doğum Kontrol Hapları Kedinizin Sağlığını Etkiler mi?

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2019

Kedinizi kısırlaştırmak hamile kalmasını önlemenin en iyi yolu olmasına rağmen, bazı hayvan sahipleri daha az zorlayıcı bazı farklı seçenekleri deniyorlar. Bunlardan bir tanesi de doğum kontrol haplarıdır. Bugünkü makalemizde doğum kontrol haplarının kedinizin sağlığını etkileyip etkilemeyeceklerini size aktaracağız.

Kediler için doğum kontrol hapları: bilinmesi gerekenler

Birçok evcil hayvan sahibi evcil hayvanlarının yavru sahibi olmasını engellemek istiyor ancak hayvanlarını da hadım etmek veya kısırlaştırmak istemiyorlar. Diğer durumlarda, hayvanın bir kalp problemi gibi bir sağlık problemi olabilir ve bu sorun ne kadar basit olursa olsun hayvanın ameliyat olamayacağı anlamına gelir.

Kısırlaştırmanın yapılamadığı bir başka durum ise bir ameliyatın ardında iyileşen bir dişi ya da kısırlaştırılmasına olanak vermeyen bir hastalıktır.

Bu durumlarda veteriner alternatif bir tedavi önerecektir: mesela dişi hayvanlara verilen doğum kontrol hapları gibi. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınır ve hedeflerindeki kedileri ve köpekleri gebe kalmaktan korurlar. Haplar, büyük miktarda projestin içerdikleri için hayvanları kızgınlık döneminden ve yumurtlama dönemlerinden koruyacaklardır.

Hapların etkili olması için talimatlara tam olarak uymanız çok önemlidir. Bu durum kedinize hiçbir dozu vermeyi unutmamanız gerektiği ve veterinerinizin talimatlarını takip etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, hapı yemeklerinin içine gizlemektir. Bu nedenle de yumuşak yiyecekler kullanmak en iyisidir (peynir, ton balığı, ıslak yiyecekler). Bu, kedinizin tüm öğünü tüketmesini sağlayacaktır.

kedisine hap içirmeye çalışan sahip

Doğum kontrol iğneleri de kedilerinizin hamile kalmaması için başka bir seçenektir. Veteriner, talimatlara uygun olarak evcil hayvanınıza birkaç ayda bir iğne vuracaktır. Bu tedavinin dezavantajı ise, kediyi birkaç ayda bir kliniğe götürmemiz gerekmesidir.

Doğum kontrol hapları kedimin sağlığını riske sokar mı?

Tahmin edebileceğiniz gibi özellikle uzun bir süre uygulanırsa sentetik hormonlara dayalı bir tedavi evcil hayvanımız için tamamen güvenli değildir.

Doğum kontrol hapları sadece son çare olarak kullanılmalıdır. Bu, yalnızca kedinizin kışırlaştığı anlamına gelmez aynı zamanda bu hapların kedimizin sağlığı üzerinde zararlı yan etkileri olabilir.

Bunun ana sonuçlarından biri de malign tümör, meme kanseri veya uterus kanseri gelişme olasılığını önemli ölçüde arttırmasıdır. Bunun nedeni üreme sistemindeki hormonal dengesizliktir.

Buna ek olarak, bu haplar özellikle rahimde olmak üzere hayvanın farklı enfeksiyonlara yakalanma olasılığını arttırır. Bu enfeksiyonlar pyometra olarak bilinir ve idrar hattında yer alırlar.

doğum kontrol hapı ve kediler

Kedinin sağlığı, etkilenecek tek şey değil. Davranışları da değişecek ve hareketsiz yaşam tarzına daha yatkın hale gelecektir. Oynamak ya da eskisi kadar aktif olmak istemeyecekler ve yiyecek konusunda daha fazla endişe duyacaklar (ve bunun sonucunda aşırı kilolu olabilirler). Ayrıca, tüy dökme zamanlarının dışında bile tüylerini döken bazı kedi vakaları da olmuştur.

Diğer riskler

Ayrıca, bu doğum kontrol yönteminin %100 etkili olmadığını da bilmelisiniz. Ayrıca hamilelikle sonuçlanabilecek düzensiz döngülere de neden olabilir. En riskli durumlarda ise hamilelik kedinin ve bebeklerinin hayatını tehlikeye atabilir.

Bazı yavru kediler yanlış şekillerde doğabilir ve birkaç saat içinde de ölebilirler. Anneye gelince, rahimde bebeklerin ölmesi onlar için ölümcül olabilir. Çünkü bu ölü yavruları doğurmaları zor olacak.

Doğum kontrol hapları, kedilerin sağlığı üzerinde birçok zararlı etkiye sahip olabilir, bu nedenle, kısırlaştırma hayvan için bir seçenek olmadığı durumlarda sadece son çare olarak kullanılmaları gerekir. Ek olarak, uzmanlar bu tedaviyi uzun süre sürdürmeyi önermemektedir. Sürekli veterinere periyodik olarak gitmeniz gerekir, böylece hayvanın durumunu veteriner analiz edebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Murray, J. K., Mosteller, J. R., Loberg, J. M., Andersson, M., & Benka, V. A. W. (2015). Methods of fertility control in cats: Owner, breeder and veterinarian behavior and attitudes. Journal of Feline Medicine and Surgery. https://doi.org/10.1177/1098612X15594994

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.