Calico Kedisi Hakkında Her Şey

Calico kedilerini hiç duydunuz mu?
Calico Kedisi Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2019

Calico kedisini hiç duydunuz mu? Calico kedisi, ismini aynı isimdeki çok renkli deniz kaplumbağasından almaktadır. 

İnsanlar bu kedileri, tüylerindeki belirgin işaretlerinden dolayı eşsiz bulmaktadırlar. Calico kedisi sahipleri, bu kedilerin herhangi bir benzerinin olmadığını onaylayabilirler çünkü bu kedilerin tüylerindeki desenlerin bir kopyası bulunmamaktadır.

Bu kedilerin çoğu dişidir; bu yüzden insanlar bu kedilerin iyi şans getirdiğini düşünmektedir.

Muhteşem Calico Kedisi

Bu, belirli bir kedi ırkı değildir. Daha ziyade, calico çeşitli ırklarda görüldüğü gibi kırma ırklarda da görülebilen renk desenlerine işaret etmektedir. Calicolar, dişilerle bağdaşlaştırılan renklere sahip kedilerdir;

  • Turuncu ve türevleri (krem, tarçın ya da kırmızı)
  • Siyah ve türevleri (gri, mavi ya da koyu kahverengi)
  • Beyaz

İsmi, calico deniz kaplumbağasının kabuğuna benzer renklerdeki desenlere sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kaplumbağalar tropik bölgelerde yaşar ve nesillerinin tükenme tehlikesi kritik bir seviyeye ulaşmıştır.

Diğer yandan, bütün kedilerin genel karakteristiklerinin yanı sıra, bu kedilerin fiziksel ve kişilik özellikleri, ait oldukları ırklara göre değişmektedir. Eğer belirli bir ırka ait değillerse, muhtemelen melez ya da kırmadır.

calico kedi

Bu üç renkli calico kedileri hakkında daha fazla bilgi edinin. Kürklerindeki bu renk dağılımları inanılmaz derecede etkileyicidir.

Neden çoğu calico kedisi dişidir?

Calico kedisinin renkleriyle bağlantılı olduğu için, cevabı genlerde bulabiliriz. Çünkü turuncu ve siyah renklerini belirleyen kromozom X’dir. Bunun sonucunda, siyah ve turuncu rengini üreten genetik bilgi, dişiden gelen X kromozomunda gizlidir.

Bu sebeple, iki rengi bir araya getirebilmek için, bir kedinin iki tane X kromozomuna sahip olması gerekir, yani dişi olması gerekir. Diğer yandan, erkeklerde XY kromozomu bulunduğu için, erkekler bu renklerden sadece bir tanesine sahip olabilir.

Bir erkek kedinin calico sayılabilmesi için, XXY kromozomu gibi genetik bir değişime uğraması gerekir. Çoğu durumda kediler kısırdır. Buna ek olarak, nadir de olsa, X geninden beyaz da türetilebilir.

Calico kedisinin efsanesi

Bu kedilerin kökeni ile ilgili bir efsane vardır. Efsaneye göre, Güneş biraz Dünya’da vakit geçirmek ister. Bunu yapabilmek için, insanlar yokluğunu fark etmesin diye Ay’dan yardım ister.

siyah ve turuncu renkli kedi

Efsanenin devamında, uydumuz olan Ay, Güneş’e tutularak zarif bir siyah kediye dönüşür. Bu da, güneşin kimliği belirsiz bir şekilde aramıza karışmasına imkan tanır. Daha sonrasında, Ay bu durumdan sıkılarak göklere geri döner. Bu da, Güneş’i hemen eski konumuna dönmek durumunda bırakır.

Bu zamanlarda Güneş, kedinin bedenini hızlıca terk ederken bazı ışınlarını kedinin tüylerine bulaştırdı. Bu da, tüylerin bazı bölgelerinin altın rengine dönmesine sebep oldu. Güneş, daha sonrasında bu altın dokunuşunun izlerini kedinin diğer yavrularına aktardı.

Yuva bulmada bahtları kara

Eski zamanlarda, calico kedilerinin şans getirdiği düşünülmekteydi. Ancak günümüzde, genelde terk edilmekte ya da tercih edilen en son kedi konumunda yer almaktadır.

Bu durumun sebebi, insanların bu renkleri karmaşık ya da pis bulmasıdır. Aksine, bu kediler eşsiz ve çok güzel hayvanlardır.

Yine de, sıra dışı tüylerinin de ötesinde, hiçbir şey bu kedilerin tam anlamıyla harika olduğu gerçeğini değiştirmez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pardo, E., Montes, Y., & Cardales, Y. (2016). Variabilidad genética del gato doméstico (Felis catus) en Magangué, Bolívar, Colombia. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú, 27(2), 277-287.
  • Causil Vargas, L. A., Rodríguez De La Barrera, A., & Causil Vargas, O. (2017). Marcadores geneticos del color para determinar la estructura genetica de gatos domesticos (Felis catus) en zonas rurales de Lorica, Colombia. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú, 28(2), 283-292.
  • Causil-Vargas, L. A., Pardo-Pérez, E., & Herrera-Benavides, Y. M. (2016). Evaluación de la genética del gato doméstico (Felis catus) mediante genes del pelaje en Sahagún, Córdoba, Colombia. Revista Tecnología en Marcha, 29(4), 57-66.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.