Evden Kaçan Kediler Neden Geri Gelirler?

16 Ağustos 2018
Diğer kedilerle sosyalleşmek isteyen kediler ve kızgınlık dönemindeki kediler meraklarından dolayı dışarı çıkarlar. Fakat eve geri dönmek için bazı sebepleri vardır.

Bazen, evden kaçan kediler çok normal bir şeymiş gibi, istedikleri zaman eve geri gelebilirler. Evi terk ederler, birkaç gün sonra tam umudunuzu kestiğiniz ve asla geri dönemeyeceğini sandığınız anda eve geri dönerler. Bu yazımızda, evden kaçan kedilerin geri gelmelerinin nedenlerini açıklıyoruz.

Kediler neden evden kaçar?

Bu her zaman için merak edilen bir soru olmuştur. Bir kedi sahibi olarak, onun tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor ve hiçbir şeyden eksik bırakmamaya çalışıyor olsanız bile kediniz evden kaçmak istiyor olabilir. Bunun en temel nedenlerinden biri, kedilerin bağımsız bir doğasının olmasıdır.

Kediler, kimseye kolay kolay cevap vermeyen, canının istediği şeyi ne zaman isterse yapmak isteyen hayvanlardan biridir. Kimseye bağımlı olmak istemediklerini söyleyebiliriz. Doğaları gereği meraklı canlılardır ve bilmedikleri her şeyi keşfetmek isterler. Bu isteklerini yerine getirmek için de evden kaçmaları gerektiğinin farkındadırlar.

Ayrıca dişi kediler kızgınlık döneminde evden kaçabilir. Kızgınlık dönemindeki dişi bir kedinin dışarıya kolayca erişimi varsa, mutlaka evden kaçacaktır. Siz bunun farkına varana kadar kendine bir partner bulmuş olacaktır.

Bu erkek kediden ziyade dişi kedisi olanlar için bir sorundur, fakat yakınlarda kendisini bekleyen dişi bir kedinin olduğunu bilen erkek kedi onu bulmak için tereddüt etmeyecektir.

Bazı dişi kedilerin henüz 4-5 aylıkken kızgınlık dönemine girdiğini unutmayın. Bu nedenle, kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yaşamasını istemiyorsanız, kedinizi erken yaşta kısırlaştırmalısınız. Aynı şekilde erkek kedinizi de kısırlaştırmanızı tavsiye ederiz.

kayıp kedi ilanı

Kediler bağımsız olmalarının yanı sıra sürü halinde gezinmeyi de severler, çünkü bu şekilde yaşamayı ve avlanmayı severler. Vahşi kedilerden gelen bu içgüdü, kedilerin istedikleri zaman evden kaçıp geri gelmesinin bir başka sebebidir. Diğer kedilerle sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar.

Bu fazla sık görülmese de, bir kedi normalden daha bağımsız bir karaktere sahip olabilir. Hiç kimseye bağımlı olmadan veya hiç kimseden emir almadan özgürce yaşamak isteyebilir. Bu gibi durumlarda evinize gelen kedi yemek yiyebileceği bir yer bulana dek sizinle yaşar. Fakat yeni bir yer bulduğu zaman evden kaçar ve asla geri dönmez.

Evden kaçan kediler neden geri gelirler?

Kedilerin evden kaçma nedenlerini öğrendik, şimdi kaçan kedilerin eve geri gelme nedenlerini öğrenelim. Cevap sizi biraz şaşırtabilir. Genellikle, evden kaçan kedilerin geri dönmek için en temel nedenlerinin evde beslenme ihtiyaçlarını rahatça karşılayabiliyor oldukları söylenir. Fakat yapılan araştırmalar bunun tam olarak doğru olmadığını gösteriyor.

Oregon Üniversitesi, ev ortamında yaşayan 50 kedi üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Bu kediler ev ortamından birkaç saatliğine uzaklaştırıldı ve oyuncak, yiyecek, su, sosyal etkileşim, diğer kediler ve insanlar olmayan bir yerde tutuldu. Bu süre sonunda serbest bırakılan kedilerin %63’ü insanlarla etkileşim kurmayı, geri kalan %37’si ise yemek yemeyi tercih etti.

veterinerdeki yavru kedi

Bu araştırmaya dayanarak, insanların tek hayvan dostunun köpekler olmadığını söyleyebiliriz. Kediler de sahipleriyle çok güçlü bir bağ kurabilir, sürekli sevgi görmek isteyebilir ve karşılıksız sevebilir. Belki de bu gerçek, kedilerin bencil canlılar olduğu fikri hakkında daha farklı düşünmenizi sağlayabilir.

Kedilerin bencil olmadığını kanıtlayan bir olay, birkaç ay önce haberlere çıkmıştı. Holly isimli bir yavru kedi, evlerinden yaklaşık 500 km ötede tatildeyken kaybolmuştu ve pes etmeyerek tam 62 gün sonra evine ulaşmayı başarmıştı. Evin kapısına birkaç metre kala bayılmıştı, fakat kendine geldiğinde su içmek veya yemek yemek yerine sahipleriyle vakit geçirmek istemişti. Sanırız bu hikaye, kedilerin sahiplerini yiyeceklerden daha çok sevdiğini kanıtlamak için yeterli olmuştur.

Sonuç olarak, kedilerin bencil ve bağımsız olduğuna dair efsanelere ve inanışlara rağmen kedilerin sahiplerini çok sevdiği oldukça aşikardır. Bu da bir kedi sahiplenmek için en büyük nedenlerden biridir.