Çin'de Yaşayan Köpek Cinsleri

Çin'de Yaşayan Köpek Cinsleri

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2018

Asya’dan ve oradaki kültürlerden gelen birçok şey insanların dikkatini çok fazla çekiyor; çünkü bunlar insanlara farklı ve egzotik geliyorlar. Bu makalede Çin’de yaşayan köpek cinsleri hakkında bir şeyler öğrenebilirsiniz. Her ne kadar bu size garip gelse de, Çin’de bir düzine farklı köpek cinsi vardır ve bunların da çoğu, dünyadaki en eski köpek cinslerinden bazılarıdır. Bu köpek cinslerinden bazıları sınırları aşmış ve dünyanın diğer ülkelerinde de yaşamaya başlamış olsalar da, bazıları hala sadece Çin’de popülerliğini korumaya devam eden hayvanlardır.

Çin’de Yaşayan Köpek Cinslerinden Başlıcaları

Buna inanmakta güçlük çekebilirsiniz; fakat en asortik  köpek cinslerinin çoğu Çin’de yaşayan köpek cinsleridir. Bazılarının buruş buruş suratı vardır ve bazılarının da dilleri farklı renktedir. Bu köpeklerin bu gibi ayırt edici özellikleri olsa da hepsi çok sevimli köpeklerdir.  Çin’de yaşayan bazı köpek cinsleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için okuyun:

Çinli köpek shar pei

1. Shar Pei (Şar Pey)

Bu köpek yeni bir köpek değildir. Varoluşlarının M.Ö 206 yılına kadar dayandığına dair kanıtlar vardır. Han Hanedanı ‘nın sembolü olan Shar Pei‘in Çince’deki anlamı “kumdan deri” şeklindedir. Bu anlamı almasının sebebi tüylerinin rengidir. Bu köpek tarih boyunca farklı görevler için kullanılmıştır; ancak bu günlerde bir evcil hayvandır.

Shar Pei’ler 1960’lı yıllarda neredeyse tamamen yok oluyorlardı; çünkü bu buruş buruş köpek, zenginliğin ve yiyecek israfının bir sembolü olarak görülüyordu. Bu köpekler sahiplerine karşı sadık, barışçıl ve bağımsız hayvanlardır. Mantar veya küf oluşumunu önlemek için köpeğin cildindeki kırışıklıkları temiz tutmak çok önemlidir. Bu köpek cinsinin cildi çok hassastır ve cilt iltihabı hastalığı, bu köpeklerde çok yaygın olarak görülmektedir.

2. Shih Tzu

Bu köpek cinsi köken itibarı ile Tibet’lidir ve Çin kültüründe çok takdir edilen bir cinstir; çünkü bu köpekler, çok iyi bekçi köpekleri olurlar. Bu köpekler Budizm ile ilişkilendirilmiştir ve insanlar bu köpek cinsinin Lhasa Apso (başka bir Çin’den gelen köpek cinsi) ve Pekinez’in çiftleştirilmesinden ortaya çıkan melez köpekler olduğunu düşünmektedir. Shih Tzu’lar 19 yıla kadar yaşayabilirler. Shih Tzu kelimesi, “Aslan Köpek” anlamına gelir; çünkü bu köpeklerin aslanlarınkine benzeyen yeleleri vardır.

Küçük ve kısa bir burnu, geniş gözleri ve yere kadar uzanan iki kat yumuşak tüyle kaplanmış olan bu köpek cinsi sadık, sosyal, sevgi dolu ve tüm zamanını sahibinin yanı başında geçirmeyi tercih eden bir köpektir.

3. Pekinez (Pekingese)

Bu köpek cinsi, anavatanı Çin olan en eski köpek cinslerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, ülkenin başkenti Pekin’de doğmuştur. Pekinezler Tibet’in tüylü köpeklerinin soyundan gelmektedir ve ilk örnekleri Tang Hanedanı‘nda görülmüştür (4 bin yıl önce). Hanedan bu köpeğe gerçekten de çok hayrandı ve hanedanı yöneten kişinin bu köpeği de yanında bulundurabilmesi için belirli protokolleri yerine getirmesi gerekiyordu.

Bu köpek cinsi, her ne kadar çok fazla havlamıyor olsa da, bekçi köpeği olarak harika iş yaparlar.  Bu köpekler evdeki konforu çok severler ve çok fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duymazlar. Pekinez’ler çok cesur bir köpek cinsidir ve evini ya da bölgesini korudukları zaman, hatta kendinden daha büyük bir hayvanın karşısına çıkmaları gerektiği zaman bile bir an için tereddüt etmezler. Vücuduna oranla küçük bir kafası, birbirinden geniş bir aralıkla ayrılmış gözleri ve düz bir burnu vardır (Brachycephalic -Brakisefali ya da düz kafa- sendromundan muzdarip olabilirler).

4. Pug (ya da Mops)

Her ne kadar bu köpeklerin anavatanı Çin de olsa, Birleşik Krallık’ta çok daha meşhur köpekler olmuşlardır. Bu cins, Molosser (Molossi, Molossoid) kategorisine aittir ve dünyadaki en popüler köpeklerden biridir. İsmi İngilizce bir kelime olan “pugg”dan gelir. “Pugg”ın anlamı ise küçük, oyuncu arkadaş demektir.

pug cinsi köpek

Pug’ların kare, düz bir burunları, geniş koyu renkli gözleri, kıvrık kuyrukları, aslanlarınki gibi açık sarı ya da kayısı renginde yumuşak tüyleri ve siyah bir suratları ile birlikte, sağlam, sıkı, kaslı bir vücudu vardır. Bu köpek sürekli tetikte, çok canlı ve diğer köpekler yerine insanlarla arkadaşlık etmeyi tercih ettiği için bu kadar popüler olmuştur.

5. Çov Çov (Chow Chow)

Bu köpek cinsi Çin’in kuzey bölgesinden gelmiştir ve Budist saraylarına ve tapınaklarına koruma sağlamak için kullanıldığı düşünülmektedir. Halk arasında “Aslan Köpeği” ya da “Çin Aslanı” olarak da bilinen bu köpeklerin orijinal ismini ise bir Mandarin kayıtlarının birinde geçen “farklı mallar” yazısından almaktadır. İngiltere’ye gönderilen ilk sandığın üzerinde bu şekilde yazmaktaydı. Başka bir teori ise bu köpeklerin gerçekte, “aslan köpeği” nin bir türevi olduğunu; çünkü aslanlardaki gibi bir yeleye sahip olduğunu ileri sürmektedir.

Çov Çov’un küçük üçgen şeklinde ve top gibi dik kulakları ile güçlü bir vücudu vardır. Aynı zamanda küçük gözleri vardır ve nedense dili mavi renktedir. Bu köpekler oldukça utangaç, ailelerine çok sadık köpeklerdir ve onlardan harika birer arkadaş olur. Aynı zamanda çok da hareketli köpekler değillerdir (Bir apartman dairesinde hiç sorun çıkartmadan yaşayabilirler).

Çin’de yaşayan diğer köpek cinslerine şu köpekler de dahildir: Lhasa Apso, Tüysüz Çin köpeği, Tibet Mastifi, Tibet Spanyeli, Tibet Teriyeri ve Çin Chongqing Köpeği.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.