İskoç Geyik Tazısı

18 Aralık 2019
Geyik Tazısı olarak da bilinen İskoç Geyik Tazısı, büyük, görkemli, sessiz ve itaatkar bir köpektir.

İskoç Geyik Tazısı, kürkü sayesinde soğuk iklimler için gayet uygun bir hayvandır.

Cinsin Kökeni

Bu cins, muhtemelen ilkel Kelt tazılarının soyundan gelmektedir. Bu köpekler İskoç klanları tarafından kurtları avlamak ve büyük hayvan avı için kullanılmıştır. İskoç Geyik Tazılarının nesli tükenmenin eşiğinde olmasına rağmen, Sir Walter Scott ve XVIII. Yüzyıl İskoç trendleri, ırkı yeniden kazandırdı ve bugün hala bu ırk bulunmaktadır. Hatta, 19. yüzyılda, Kraliçe Victoria’nın da bir İskoç geyik tazısı vardı.

koşan iskoç geyik tazısı
Kaynak: kennysarmy

İskoç Geyik Tazısı fiziksel görünümü

Farklı gri tonlarında bir kürke sahip olabilen büyük boy bir köpektir. Vücudu iyi orantılanmıştır ve nispeten küçük bir kafası vardır. Morfolojisinden bahsedersek, boyu erkeklerde en az 76 santimetre, dişilerde 71 santimetre olmalıdır. Kilolarına gelince, erkekler genellikle 45 kilo, dişiler ise 36 kilodur.

İskoç Geyik Tazısı genellikle gri tüylere sahiptir, ancak bazıları kızılımsı bej veya kızılımsı kahverengi tüylere ve siyah bir burun, bacaklar ve kuyruğa sahiptir. Bazen göğsünde, pençesinde ve kuyruklarının ucunda beyaz tüyleri vardır.

toprakta yatan tazıı
Kaynak: Adam Singer

İskoç Geyik Tazısı kişiliği

Şefkatli ve itaatkardır, fakat aynı zamanda bağımsızdır ve kendi alanına ihtiyaç duyar. Evin içinde sakindir, bu, tazı gibi böylesine hızlı koşan bir hayvan için tuhaf bir şeydir.

Bakım ve öneriler

Kürkleri sert arazilere ve olumsuz iklimlere mükemmel bir şekilde uyum sağlayabilir. Bu nedenle kıyı iklimleri, soğuk iklimler ve yüksek irtifalar için mükemmeldir. Soğuk havalara iyi bir direnci vardır, ancak sıcak hava onlar için daha tehlikelidir çünkü derisinin kalınlığı ısı çarpması riskini artırır.

Alan ve egzersize ihtiyaç duymalarına rağmen aile ortamında yıllarca yaşayabilirler. Kasları güçlü ve kuvvetlidir, bu yüzden protein yönünden zengin bir diyete ihtiyaçları vardır. Çoğu büyük cins köpek gibi, mide düğümlenmesi veya kalça çıkığı gibi bazı hastalıklar geliştirme riski de vardır. Bununla birlikte, tüm bu koşullar düzenli veteriner muayeneleriyle önlenebilir.

Görsellerin kaynağı: Adam Singer ve kennysarmy