İkinci Grup Köpekler: FCI'ye Göre Köpek Irklarının Sınıflandırılması

İkinci grup köpek ırklarının bütün özelliklerini öğrenin ve köpeğinizi daha iyi tanıyın.
İkinci Grup Köpekler: FCI'ye Göre Köpek Irklarının Sınıflandırılması

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2018

Uluslarası ismiyle Federation Cynologique Internationale (FCI) olarak bilinen federasyon, her köpek cinsinin standartlarını belirlemekten ve köpeklerin karakter özelliklerine göre onları gruplara ayırmaktan sorumlu bir federasyondur. Ülkemizdeki FCI tam üyesi federasyon ise Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonu (KİF)’dur. Bu yazımızda size FCI standartlarına göre, hangi köpeklerin Pinscher ve Schnauzer tipi, Molosoid ırklar, Büyük İsviçre dağ köpeği (Swiss Mountain) ve Avustralya Sığır Çobanı Köpeği (Cattledog) olarak kategorize edilmiş olan ikinci gruba ait olduğunu anlatacağız.

İkinci Grup Köpekler: Pinscher ve Schnauzer Tipi

İkinci grubun ilk bölümünde beş cins Pinscher ve üç tip Schnauzer bulunur.

  1. Doberman

Doberman ‘ın kökeni Almanya’dır ve Pincher’ların en ünlüsüdür.  Bu köpekler ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında karşımıza çıktılar ve tehlikeli köpekler olarak bilinmektedirler.  Buna ek olarak, bu köpeklerin dörtgen  vücutları, uzun burunları, koyu renkli gözleri, uzun sivri kulakları ve oldukça sert tüyleri vardır. Bu tüyler çok kısadır ve sanki tüy değil de deriymiş gibi görünürler. Renkleri ise çoğunlukla siyah, kahverengi veya ten rengindedir.  İyi gelişmiş yetişkinlerin vücut ağırlığı 35 kiloya kadar çıkabilir ve harika bekçi köpekleri olurlar -özellikle geceleri-.

doberman
  1. Minyatür Pinscher

Bu köpekler, kökenlerinin bulunduğu ülke olan Almanya’dan isimlerini almış Alman Pinscher’ların minyatür versiyonlarıdır. Boyları 30 santimetreyi geçmez ve vücut ağırlıkları yalnızca 6 kiloya kadar çıkabilir. Minyatür Pinscher’lar, kısa ve pürüzsüz, aynı zamanda da siyah veya kahverengi tüyleri olan bir diğer türdür. Bu köpekler enerji dolu köpeklerdir ve boyutlarının aksine, bekçi bir köpek türü olarak harika içgüdülere sahiptirler. Bu arada, bu köpek türü, kendinden büyük köpeklerden korkmayan tek türdür.

  1. Schnauzer

Schnauzer’ların da kökeni Almanya’ya dayanır (daha doğrusu Wurtemberg); fakat daha önce incelediğimiz türlerden biraz daha geç ortaya çıkmışlardır. İlk iki incelememizdeki köpekler 15. yüzyılda karşımıza çıkmışlardı.  Başlıca ayırt edici özelliklerinden bir tanesi, çok kalın ve yoğun bıyıkları ve sakalları olmasıdır. Buna ek olarak Schnauzer’lar çok sevgi dolu ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Ailelerinin etrafında olmasından çok hoşlanırlar ve çocuklar üzerinde çok korumacı bir tavır sergilerler. Bu köpek cinsinin her zaman gözü açıktır ve hep tetiktedirler.

İkinci Grup Köpekler: Molosoid Irkı

“Molosoid Irkı” köpekler özellikle adeleli vücutlarıyla karakterize edilirler. Bunun dışında küçük kafaları ve burunları vardır. Aynı zamanda çok iyi birer koruyucu köpektirler. Bu grubu yeterli bir şekilde tanımlayabilecek olan diğer kelimeler ise Mastif ve Dogo’dur.  40 cinsin bulunduğu bu gruptan (ki bunlar da sırasıyla Mastif tipi, Dağ Köpeği Tipi ve Süs Köpeği olarak kategorize edilir) şunları öne çıkaracağız:

  1. Buldog

Bu köpek ırkı Birleşik Krallık yerlisidir ve geçmişi 17. yüzyıla dayanır.  Buldog köpeklerinin kalın omuzları, geniş kafası, kıvrımları ve kırışıklıkları olan geniş bir vücudu ve sarkık dudakları vardır. Vücut ağırlıkları 22 kiloya kadar çıkabilir. Tüylerine gelince, birkaç farklı renkten oluşabilir. Örneğin beyaz, bej, kaplan deseni, tekir rengi  veya bu renklerin kombinasyonları olabilir. Bu köpekler sıcak çarpmasına karşı hassastırlar ve burunlarının şeklinden dolayı genellikle solunum ile ilgili problemler yaşarlar.

  1. St. Bernhardshund (St. Bernard)

Saint Bernard’lar Molosoid ırkının özelliklerini en çok taşıyan köpek ırklarından biridir. İsviçre Alplerinde,deniz seviyesinden 2,500 metre yukarda ortaya çıkmışlardır. İsimlerini, bu ırkın türediği dağdan almışlardır. Bu köpekler çocuklarla çok iyi anlaşabilen, sessiz köpeklerdir ve seyahat eden insanlara ve arama kurtarma çalışmalarına yardım etmeleri için kullanılırlar. Özetle, bu ırk büyük, güçlü ve iyi huylu hayvanlardır.

  1. Boston Terrier

Köken itibarı ile Kuzey Amerika’lı olan Boston Terrier’ler eviniz için kusursuz hayvanlardır. Bu köpekler küçüktürler, neşeli bir karakterleri ve az bakım gerektiren kısa tüyleri vardır. Boston Terrier’leri aynı zamanda şehirde yaşayan ailelerin apartman daireleri için ideal köpeklerdir. Fiziksel özelliklerine gelince, basık burunları, dik kulakları, kısa kuyrukları vardır ve tüyleri ya siyah beyaz, ya da tekir rengidir.

boston terrier köpek

İkinci Grup Köpekler : İsviçre Dağ ve Dağ Köpekleri

Bu bölüme 6 cins dahil edilmiştir. Arasında bulduğumuz ikisi ise şunlardır:

  1. Bernese Dağ Köpeği

Orijinal olarak İsviçre’de üretilmiş olan bu köpeklerin vücut ağırlığı 51 kiloya kadar çıkabilir (cinsiyeti erkek olanlar).  Bu hayvanların “resmi” işleri hayvanları gütmek ve çiftlikleri korumaktır. Aynı zamanda oldukça zeki hayvanlardır ve bu nedenle de kurtarma köpekleri olarak da kullanılırlar. Ayrıca, Bernese Dağ Köpekleri sevgi doludurlar. Yüzlerinde ve patilerinde kahverengi benekler vardır, karnındaki tüyler beyaz, geri kalan kısım ise siyahtır.

  1. Büyük İsviçre Dağ Köpeği (Grosser Schweizer Sennenhund)

Büyük İsviçre Dağ Köpekleri Alplerde doğmuş olan bir önceki cinsle aynı türdedirler. Bu köpekler de büyük köpeklerdir ve vücut ağırlıkları 70 kiloya kadar çıkabilir. Derisi, kuyruğu, bacakları ve kulakları; hepsi siyahtır. Vücudunun geri kalanı beyaz veya kahverengi olabilir. Dahası, bu köpekler oldukça aktif köpeklerdir ve dolayısı ile eğer evcil hayvan olarak sahiplenmek istiyorsanız, sağlıklı bir miktarda fiziksel aktivite ve eğitime ihtiyaçları olduğunu unutmamalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.