Hokkaido Irkı Hakkında Bilgi Edinin

Bu köpekler, boz ayıların ve diğer büyük canlıların avlanmasında kullanılmıştır.
Hokkaido Irkı Hakkında Bilgi Edinin

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2019

Hokkaido Akita Inu’ya benzeyen bir köpek ırkıdır. Bu köpekler eskiden beri avcılıkta ve korumada kullanılmaktadır.

Hokkaido Irkının Kökeni

Bu ırkın kökeni, 12. yy’ın ortasında Kamakura dönemi sırasında, Japonya’nın adası Honshu’dan Hokkaido’ya göçen göçebelere eşlik eden orta boylardaki köpeklere dayanmaktadır.

1937’de bu ırk, “doğanın bir eseri” olarak kabul edildi ve Japon mirasının bir parçası ilan edildi. Bu ırka duydukları onurdan dolayı, Japon halkı bu köpeklere yetiştirildiği bölgenin adını verdi.

Ancak, bu ırk diğer bölgelerde Ainu-Ken, Seta ya da Shita olarak adlandırılır.

Bu köpekler, korkunç boz ayıların ve diğer büyük canlıların avlanmasında kullanılmıştır.

Dahası, düşük sıcaklıklara karşı dayanıklı olmaları ve güçlü olmalarından dolayı, harika birer dağ köpeği sayılmaktadırlar.

Hokkaido’nun Dış Görünüşü

Hokkaido güçlü ve ince yapıya sahip orta boylu bir köpektir. Bu ırkta, 2016’da yayınlanan ırk standartlarına göre, eşey ayrılığı bulunmaktadır.

World Canine Organisation’a (Dünya Köpek Örgütü) göre, erkeklerin boyu 48.5 cm ve 51.2 cm arasında değişirken; dişilerinki 45.5 cm ve 8.5 cm arasında değişmektedir.

beyaz hokkaido

Boyları ve kiloları değişse bile, WCO, bir köpeğin bu ırka ait olduğunu söyleyebilmek için vücudun üç farklı bölümünde orantılı olması gerektiğini belirtiyor:

  • Dişilerin daha uzun olmasına rağmen, vücudun boyu ve uzunluğu arasındaki oran 10:11 olmalıdır.
  • Kafatasları ile burun köprüsü arasındaki oran 3:2 olmalıdır.
  • Kafataslarının uzunluğu, yanakların genişliğine eşit olmalıdır.

Kürküne gelince, Hokkaido’nun çift kat kürkü vardır. İç katı kalın ve pürüzsüz; dışı sert ve düzdür.

Kuyruktaki tüyler ise daha uzun ve düzdür.

Tüylerin rengi normalde susam (siyah, kırmızı ve beyaz karışımı ile), çizgili siyah ve kırmızı ya da canlı kırmızı ve beyazdır.

Kişilikleri

Güçlü iradeye sahip bu köpekler, sahiplerine olan sadakatleriyle bilinirler. Ek olarak, uysaldır, her zaman tetiktedir, cesur ve akıllıdır.

dili dışarıda hokkaido

Soğuğa dayanıklı olmalarının yanı sıra, yön duyguları da oldukça gelişmiştir. Bu da, kaybolduklarında uzak mesafelerden bile sahiplerinin izini sürebilecekleri anlamına gelmektedir.

Hokkaido’nun işçi köpeği olarak uzun bir geçmişi olsa dahi, avcı ve koruma köpeği olarak da kullanılabilir. Yavru iken çocuklarla birlikte büyürlerse, çocuklarla da çok iyi anlaşabilirler.

Diğer yandan, hayatlarına sonradan giren çocuklara karşı kıskançlık duyabilirler. Ancak, bu durum biraz disiplin ve eğitim ile ortadan kaldırılabilir.

Sağlık

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sıcaklığa ve hastalığa karşı oldukça dirençli ve güçlüdürler. Ortalama ömürleri, sağlıklı bakıldıklarında ve dengeli beslendiklerinde, rahatlıkla 15 yıla kadar çıkmaktadır.

hokkaido ırkı

Herhangi bir köpekte olduğu gibi, bu ırkın da düzenli veterinere götürülmesi gibi dikkat edilmesi gereken bazı ihtiyaçları vardır.

Çok güçlü kas yapılarına sahip oldukları için, yüksek miktarda protein içerikli beslenme düzeninin uygulanması ve düzenli egzersiz yapması gerekmektedir.

Bu köpeklerin soğuk iklimden geldiğini hatırlatmak isteriz. Onları Akdeniz gibi bir iklime adapte etmek çok zor olabilir. Kalın derileri, onları sıcakta bunaltabilir.

Yani bu köpekler, serin veya dağlık bir iklimde yaşayan kimseler için uygundur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.