Nesli Tükenmiş 5 Vahşi Kedi Irkı

Bazı vahşi kedilerin soylarının tükenmesinin sorumlusu insanlar olsa da, bazıları Dünya üzerindeki ekosistemin değişmesi sonucu yokolmuştur.
Nesli Tükenmiş 5 Vahşi Kedi Irkı

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2019

Felidae ailesi bu gezegende milyonlarca yıldır farklı kıtalar üzerinde yaşamaya devam etmiştir. Ancak, birçok sebepten dolayı bu etçillerden geriye sadece fosilleri kaldı. Bugün, nesli tükenmiş 5 vahşi kedi ırkı hakkında bilgi vereceğiz.

Nesli tükenmiş 5 vahşi kedi ırkı

Pantherinae, Felinae ve şimdi soyu tükenmiş olan Machairodontinae (Kılıç Dişli Kaplan) Okyanusya ve Antartika kıtaları dışındaki bütün kıtalarda evrim geçirmiştir. Felidae ailesinin bu üyeleri, ekosistemdeki değişikliklerden ya da yaşam alanlarına insanların istila etmesinden dolayı yok olmuştur.

Her durumda, bu sadece tarih öncesi dönemle ilgili değildir. Kedigiller dahil birçok türün nesli her geçen gün tükenmektedir ve bu durum hala genel olarak insanlardan kaynaklanmaktadır.

Panthera Blytheae

Fotoğrafta yer alan bu etçil memeli bugünkü kar leoparına benzemektedir ve Pantherinae alt familyasının bilinen en eski üyelerinden biridir. Himalayalar’da bulunan fosiller 6 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

Tibet’in uzak bir bölgesinde bulunan kalıntıları, panterlerin Afrika kara parçasından değil Orta Asya’dan evrildiği teorisini güçlendirdi. Bilim insanları bu hayvanların, avladıkları antilop ve kuzuların atalarıyla aynı Tibet platosunu paylaştıklarını düşünmektedir.

Farklı kıtalarda yaşamış ve bazı durumlarda insan faktörü yüzünden nesli tükenmiş vahşi kediler hakkında daha fazlasını öğrenin.

Panthera Leo Atrox

Amerikan kaplanı ya da Kuzey Amerikan Mağara kaplanı olarak da bilinen bu kedigiller, buzul çağında yaşamış ve krallığını Amerika kıtası boyunca genişletmiş, şu zamana kadar ki en büyük kedigillerden bir tanesi olarak görülmektedir. Boyu 3 metreden uzun ve kilosu 250 kilogramdan fazladır.

Bilim insanları, bu kedigilin sürü halinde atları ve mamutları avladıklarını düşünmektedir.

amerikan kaplanı

Panthera leo atroxun tükenme sebebi iklim değişikliğidir. Yok oluşları Buz Çağı’nın sonlarına doğru gerçekleşmiştir. Ayrıca, bu hayvanlar tarih öncesi insanlar tarafından da avlanmaktaydı.

Panthera leo melanochaita

Cape Aslanı, 1860’ların sonuna doğru Güney Afrika’da yaşayan en büyük kedigildi. En büyük olanların boyları 3 metreyi geçmekteydi. Bu aslanların en bilindik özelliği omuzlarına ve karınlarına kadar uzanan koyu renkli yeleleriydi. Ayrıca, her iki kulağının arkasında yer alan karakteristik bir benleri vardı.

nesli tükenmiş aslan

Bu kedigil sürü halinde avlanmadığı ya da çok belirli bir avları olmadığı için, 17. yy’da gelen İngiliz ve Alman köylüler ve sığırları için bir tehdit haline gelmiştir. Bu yüzden spor amaçlı ava kurban gitmeleri ve artan kıtlık yüzünden soyları tükenmiştir.

Nesli tükenmiş Smilodon

Sözde “kılıç dişli kaplan” nesli tükenmiş türlerden biridir. Bu hayvan, Pliyosen ve Pleistosen dönemi arasında Amerika kıtasında yaşamıştır. Çenelerinden dışarıya taşan büyük kılıç dişleriyle ünlüdürler.

kılıç dişli kaplan

En büyük Smilodon’ın ağırlığı muhtemelen 300 kg civarındaydı. Nesillerinin tükenmesinin bir nedeni iklim değişikliği olsa da, aynı zamanda insanların gelişi de etki etmiş gibi gözüküyor.

Panthera (onca) gombaszoegensis

Avrupa jaguarı, Son Pliyosen ve ilk Pleistosen dönemlerinde 1.5 milyon yıl önce yaşamaktaydı. Sözde “Eski Dünya”da yaşayan en eski Panthera sınıfı üyesidir. Ancak, bilim insanlarına göre bu türün kökenleri Afrika’ya dayanmaktadır.

Avrupa jaguarı dişi

Güney Amerikalı Jaguarlardan daha büyük olan bu jaguarların yok oluşunun, aslan ve leoparların Avrupa’ya gelmesinden kısa bir süre sonra gerçekleştiği düşünülmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.